Bilgisayar Çalışmıyor !!!

efebasay

Üye
Hergün sürekli olarak kullandığım bilgisayar bugün açılmadı. Psu da bir sorun olabilir dedim açtım kabloları tek tek söktüm psuya kısa devre yaptırdım. Çalıştı. kabloları tek tek takıp denemeye başladığımda 4 pin işlemci güç kablosunu taktığımda psu kapanıyor. Nasıl bir yol izlemeliyim.

Bilgisayar eski mi yeni model mi, güç kaynağında anahtar var mı varsa açık mı?
Herşey düzgün se Anakart a bağlı olan Kartlardan biri yanmıştır o yüzden açmaz kartları tek tek söküp takarak arızalı kartı bulman lazım.
Eğer yanık veya arızalı kart yoksa harici bir birim arızası vardır USB ye bağlı cıhazları kontrol edin bu Fare bile olabilir.

NOT: Geceleri bilgisayar gibi cıhazlarınızı fişte takılı bırakmayın!

Bilgisayar eski mi yeni model mi, güç kaynağında anahtar var mı varsa açık mı?
Herşey düzgün se Anakart a bağlı olan Kartlardan biri yanmıştır o yüzden açmaz kartları tek tek söküp takarak arızalı kartı bulman lazım.
Eğer yanık veya arızalı kart yoksa harici bir birim arızası vardır USB ye bağlı cıhazları kontrol edin bu Fare bile olabilir.

NOT: Geceleri bilgisayar gibi cıhazlarınızı fişte takılı bırakmayın!

öncelikle pc eski.
pc deki takılı tüm kartları çıkardım usb portlarına giden kablolarıda çıkardım sadece 32 pin ve 4 pin bağlı. dediğim gibi 4 pini takınca açılmıyor.

up

0/1 anahtarını kontrol ettin mi?
Kontrol etmediysen et.
RAM lerin üstünü falan süpürge ile zarar vermeyecek şekilde tozlarını çektir,ramlerin düzgün ve iyice yerleşik olduğundan emin ol.
Soğutucu fanların arızalı olup olmadığından emin ol.
Güç kablosunun yıpranmadığından iyi ilettiğinden emin ol!(Özellkle SYNC sinyali anakart a ulaşmazsa açılmaz)
Tüm bunları kontrol ettiysen, yine çalışmazsa arıza büyük olabilir.
Çok küçük bir şey de bilgisayarın açılmamasına sebep olabilir.
Cam sigorta varsa kontrol et , eğer cam sigortaysa sorun değiştir.

NOT: Bilgisayarı açma düğmesine bastığında bir uyarı biplemesi gibi bişey duyuyorsan bunuda bize bildir önemli çünkü(Uzunluğu kısalığı sayısı)

Powersap 2 seneyi geçtiyse kond şişmiştir, açıp bak, diğer ihtimal anakart üzerinde benzer sıkıntı, kısa devre olmuş eleman işi bozar.

0/1 anahtarını kontrol ettin mi?
Kontrol etmediysen et.
RAM lerin üstünü falan süpürge ile zarar vermeyecek şekilde tozlarını çektir,ramlerin düzgün ve iyice yerleşik olduğundan emin ol.
Soğutucu fanların arızalı olup olmadığından emin ol.
Güç kablosunun yıpranmadığından iyi ilettiğinden emin ol!(Özellkle SYNC sinyali anakart a ulaşmazsa açılmaz)
Tüm bunları kontrol ettiysen, yine çalışmazsa arıza büyük olabilir.
Çok küçük bir şey de bilgisayarın açılmamasına sebep olabilir.
Cam sigorta varsa kontrol et , eğer cam sigortaysa sorun değiştir.

NOT: Bilgisayarı açma düğmesine bastığında bir uyarı biplemesi gibi bişey duyuyorsan bunuda bize bildir önemli çünkü(Uzunluğu kısalığı sayısı)

öncelikle şunu söylemeliyim pc açılıyor 2 sn sonra psu dan ufak çıt diye bir ses geliyor sonra kapanıyor.
0/1 anahtarı yok.
ramleri iyce temizledim ve uçlarını silgiyle sildim.
soutucu fanlar çalışıyor.
kablolar sağlam durumda.
herangi bir bip sesi gelmiyor ve dediğim gibi 4 pin işlemci güç kablosunu takınca oluyor bu olay oraya kadar psu çalışıyor.
:(

Powersap 2 seneyi geçtiyse kond şişmiştir, açıp bak, diğer ihtimal anakart üzerinde benzer sıkıntı, kısa devre olmuş eleman işi bozar.

pardon.
görmemişim çok ufak bi tane kondansatör şişmiş değiştirince çalışırmı dersiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri