Besleme ve parazitler hakkında yardım

mstplus

Üye
Selam arkadaşlar, ben web tasarımcısıyım, ve amatör olarak elektronik öğrenmeye başladım, üzerinde çalıştığım RF kontrollü numaratör projem var, 8 tane led display, 1 PIC, bir RF alıcı modül ve 1 ISD1760 ses kayıt entegresinden oluşuyor, bu konuda bir kaç sorum var sizlerden yardım bekliyorum.

1. Sorum RF modül ve ISD entegresinin kataloglarında verimli bir çalışma için mümkünse beslemelerin ayrılmasını öneriyor, özellikle ISD'de VCCA-VSSA, VCCD-VSSD, VCCP-VSSP2-VSSP1, şeklinde ayrı ayrı hatlar çekilmesi söyleniyor. Bu beslemelerin ayrılması nedir nasıl oluyor?

2. Sorum 7805 regulatörünü PIC, ISD ve RF kısmı için ayrı ayrı kullanmamın hepsi için tek bir 7805 kullanmama göre bir üstünlüğü olur mu?

3. Sorum internetten araştırdığım kadarıyla 7805 ve 7812 ile yapılmış besleme devrelerinde çok çeşitli kondansatörler kullanılmış, ben kaliteli bir ses, verimli bir RF iletişimi için 7805 ve 7812 ile hangi kondansatörleri kullanarak en az parazitli verimli bir besleme elde ederim? Bu işin incelikleri ve dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

2. Sorum genelde bu regulatörlerin giriş ve çıkışlarına 100nF lik kondansatör bağlandığını ve pic başta olmak üzere diğer entegrelerin güç bacaklarına da decupling ismiyle bu kondansatörün konulduğunu gördüm, dahada iyi bir verim için bu decupling kondansatörlerinin yanına başka hangi değerde bir kondansatör koyabilirim?. Mesela ISD katalogunda 100nF ile beraber 10uF bağlamışlar.

3. Sorum TPIC entegrelerinin güç bacaklarına 100nf bağlamam faydalı mı olur gereksiz birşey mi olur?

4. Sorum LM7805 ile 78L05'in kullanımları farklımıdır?. LM7805 12 volt girdiğimde ölÇüm yaptığımda 5 volt görünüyor fakat, 78L05' aynı işlemi yaptığımda 5 volttan çok daha fazla bir değer görüyorum bunu sebebi ne olabilir?

5. Sorum 7805 veya 7812 ye soğutucu takmamak için ikişer tane olarak paralel bağlasam bu iyi bir çözüm olurmu?

6. Sorum displaylere takılacak dirençleri nasıl hesaplayabilim, Tubitağın kendimiz yapalım dergisinde bir formül buldum fakat, VF, VCE1, VCE2 gibi değerler gerekiyor ama sipariş ettiğim displaylerin kataloglarını bulamıyorum, bu değerler ölçüm yoluyla elde edebilirmiyim, bu işin pratik bir yöntemi var mıdır?

7. Sorum rfPIC mikrokontrolcülerinin RF verimi UDEA nın verici modüllerinden iyimidir?

bu kadar çok soru sorduğum için özür dilerim hakkınızı helal edin. Aşağıdaki devresi parazitleri gidermek için güzel olurmu biraz denemeler yaptım, ama benimkisi bilgiye dayalı değil gözleme dayalı, bu yüzden değerli bilgilerinize başvuruyorum, yardımlarınız için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri