Besleme arizasi yardim lutfen

Doğrultma diyotları kontrol edilecek.( Köprü dahil)
Şişen kondansatörler varsa değiştirilecek.
Şaselemeye dikkat edin. gnd bağlantıları, gevşek soketler var mı?
Bağlantısı eksik kablo soket var mı?
Ters takılan regülatör var mı?
Yanlış takılan malzeme var mı?
Yeni takılan malzemeler

Yazınızda trafonun sesinin değişik olması tabirinizle himmm sesi ve trafo çıkış voltajlarinin olmasi gerekenin üstünde olması sanki trafo dokuma gidiyor gibi.

Trafo besleme seçimi anahtarını 110 volta almış olabilir misiniz? Voltaj yüksekliği bundan kaynaklanabilir ama voltajin biraz daha yukarıda olması gerekir. Secici anahtari kontrol ettiniz mi?
dediginiz dogru ama bu modelde o switch yok. sadece 50-60 hz bir switch
bulunmakta.
isinan trasistorler mekanik bolumunde asiri isinma var
Ekli dosyayı görüntüle 104271
2SD313E nin giriş ve çıkış voltajlarını ölçün. Etrafındaki malzemeleri ölçün.
2SD313E Transistör büyük bir ihtimal arızalı değildir.
Arızalı ise MJE3055 le değiştirin.
Güç transistörüdür. Isınması normal dir. Soğutucuya takılı olması gerekir.

Başka yerlerde hata arayınız.
Sorunuzu telefondan takip ediyordum.
Konuya tam hakim olamadım.
@arkaplan sağ olsun; şema ve kullanım kılavuzunu ekleyince uykuya geçecektim, şema bulununca yardıma devam edeyim.

79M12 yerine hangi regülatörü taktınız.Ekli dosyayı görüntüle 104269
78M1A yerine ne taktınız?

Ekli dosyayı görüntüle 104270
Regülatörlerin bacak yapıları farklı dır.
Birebir aynı değildir.
Veri bilgisine (datasheet) bakarak doğru taktınız mı?
Şemayı inceledim de...
C147 kondansatör 5V DC besleme hattından kulaklık beslemesine gidiyor.
22V DC kaçak varsa 16V kondansatörü şişirmiş olabilir.
Regülatör veya transistör ters bağlantı varsa hat üzerindeki malzemeleri etkileyecektir.
kulaklık hattı etkileniyor.
78m12a yerine
Sorunuzu telefondan takip ediyordum.
Konuya tam hakim olamadım.
@arkaplan sağ olsun; şema ve kullanım kılavuzunu ekleyince uykuya geçecektim, şema bulununca yardıma devam edeyim.

79M12 yerine hangi regülatörü taktınız.Ekli dosyayı görüntüle 104269
78M1A yerine ne taktınız?

Ekli dosyayı görüntüle 104270
Regülatörlerin bacak yapıları farklı dır.
Birebir aynı değildir.
Veri bilgisine (datasheet) bakarak doğru taktınız mı?
Şemayı inceledim de...
C147 kondansatör 5V DC besleme hattından kulaklık beslemesine gidiyor.
22V DC kaçak varsa 16V kondansatörü şişirmiş olabilir.
Regülatör veya transistör ters bağlantı varsa hat üzerindeki malzemeleri etkileyecektir.
kulaklık hattı etkileniyor.
78m12 yerine l7812 degistim 79m12 yerinede cv7912 ? biri positive12v digeri negative12v

Son düzenleme:
Ses sistemleri uzmanımız Mr_YAMYAM dan yardım rica edelim
Bilimsel donelerle olaya el koyayım :D
1) Bu tür cihazlarda birçok gerilim sağlayıcı regülatörler bulunmaktadır.
Motor vbg hareket unsurları için gerekli gerilimler. Genellikle 12V civarı olup, yüksek akımlıdırlar. 1-2A civarı.
2) Sinyalizasyon, gösterge veya benzer ekipmanlar için 6V ila 24V arası, (sistemdeki ekipmanların ihtiyacına göre birkaç gerilm gerekebilir.)
3) Pre-ampli veya rec devreleri için ve genellikle simetrik LOW-NOISE gerilim kaynağı.
Nispeten yüksek kazançlı (Gv=100=40db) NAB pre devreleri. Teyplerin okuma devresidir. Okuyucu kafa çıkış seviyesi birkaç mili voltlar seviyesinde olduğu için, besleme devresi gürültüsünün de oldukça düşük olması gerekmektedir. Bu sebeple basitçe LM7812 gibi entegrelerle yapılacak bir besleme regülesi bu tür amaca hizmet edemez.
Resimlerde gördüğüm kadarıyla (Yeşil ve siyah transistörler) 2SD veya 2SA serisinden olabilecek özel üretim regüle amaçlı transistörlerdir ki bu transistörlerin kollektör akımları sanıldığı kadar yüksek olmayıp 500mA ler gibi bir seviyededir. Çünkü bir pre-ampli devresi fazlaca akıma ihtiyaç duymaz. Ancak bu transistörler düşük ripple ve gürültülü besleme devreleri için özel üretilmiş ürünlerdendir.
Bu transistörlerin PSRR (Power Supply Ripple Rejection) özelliğini belli kazanç ile artırabilmek için yüksek kazançlı ve high PSRR özellikli OP-AMP ile desteklenmesi de gerekmektedir.
İşte burada gözüme çarpan ve hayranı olduğum MITSUBISHI M5218 OP-AMP burada gözüme takılmaktadır.
Bu op-amp pozitif ve negatif +/-15V gerilim regülatörleri için SERVO çalıştırmak amaçlı çok yüksek kalite op-amptır.
Yani 2X15V regüle devresi prensip olarak birkaç transistör, uygun zener diyotlar ve bir servo op-amp ile oluşturulmuş bir devre olmalıdır. (Tahminimce)
BU CİHETLE:
15V regüle devrelerinin kontrolü için başta transistörler olmak üzere, zener diyotlar ve basettiğim bu op-amp ciddi testlerden ve ölçümlerden geçirilmelidir.
DİKKAT:
Bu transistörlerin ölçümü datasheet bilgileri olmadan kabaca yapılamaz. Bu transistörler için bildiğim kadarıyla muadil ürün bulunmamaktadır. Daha fazla kollektör akımına sahip diye örneğin bir BD türü transistör aynı devrede kullanılamaz.
ÖNEMLİ BİLGİ:
Hiçbir transistör bozulduğu için ısınmaz. Bozulan transistörün dış devresinde bir hata vardır.
Çalıntı kaynağı:
İsmail Çeltekligil KENDİ KENDİNE RADYOCULUK KİTABI. Yıl 1975.
Eğer cihaz devrelerinde olağandan aşırı ısınan bir eleman bulunuyorsa, önce bu elemanın dış devresini özellikle yük tarafını kontrol ediniz.

Arkadaşların da onerisi köprü diyotlarin değişimi mantıklı çözüm. Kafadan ısınan hattın başına doğru ilerleyin.

Osiloskobunuz var ise dogrultma devresi çıkışlarını görün bakalım sinyal şekli nedir? Ac bileşen var mı?

Cahilligime verin üstad;
Sızdıran transistör dersem, ne yazmak istersiniz?
Sızdıran transistörde yük direnci önce ısınmalıdır. Yük direnci oluşan ısıyı kaldırabilecek güçte ise kendisi de ısınabilir.
Ancak ısınma sorunu literatürde osilasyon kaynaklı olarak incelenir.
Örneğin bir LM317 li devrede aşırı ripple varsa LM317 bozulduğu için değil, aşırı gürültülerden dolayı ısınır. Eğer LM orijinal değil de sahte ise ve kendisi ripple yaratıyorsa öncelikli olarak mutlaka dış devresindeki bir elemanı ısıtır veya yakar. Aynı durum transistörler için de geçerlidir, diyotlar ile de ilgilidir.
Buna örnek 5k trimpotun ısınıp yandığı internette sıklıkla şikayet edilmektedir.
Daha başka bir örnek verecek olursam...
Bir tane transistör emitter topraklı ve kollektör emiter arası sızdırıyor.
Sızıntı akımı doğrultusunca daimi bir akım geçeceği için zaten Vcbo arası gerilim farkları olağandan farklı olacak, genel olarak Vce gerilimi birbiri ile aynısı olacaktır. Halbuki bu tip bir uygulamada Vc yüksek Ve sıfır potansiyele yakın olmalıdır.
Transistörün E ve C de bulunması gereken dirençleri göz önünde bulundurursak bu dirençlerin önce ısınması gerekmektedir. Çünkü daimi bir gerilim bulunmaktadır.
Bu dirençler yük tarafında ise, yani transistör bir PSU regüle işi yapıyorsa yük tarafındaki gerilim fazla olur ve yük tarafına fazla gerilim aktarır.

Konuyu takip edenlere de Bilgi olsun .
Sızdıran transistör de ısınır.

Trafo, köprü çıkışı ve regüle beslemedeki tüm parçaların kontrol edilmesi gerekli...
Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Çalıntı kaynağı:
İsmail Çeltekligil KENDİ KENDİNE RADYOCULUK KİTABI. Yıl 1975.
Kaynak gösterilen; 50 yıl önce yayınlanan kitap ve bilgiler devrine aittir.
Bu dönem Lambalı radyolardan, Germanyum transistörlere geçiş dönemi dir.
Germanyum transistörler, silisyumlara nazaran kaçak akımları dolayısıyla, fazla ısınan transistörler dir.
Kitap basıldığı tarihten itibaren, germanyum transistör ve diyotlar yerini silisyum yapılı aktif malzemelere bırakmıştır.

Bilgi amaçlı yazdım.
Kolay gelsin.

Kaynak gösterilen; 50 yıl önce yayınlanan kitap ve bilgiler devrine aittir.
Bu dönem Lambalı radyolardan, Germanyum transistörlere geçiş dönemi dir.
Germanyum transistörler, silisyumlara nazaran kaçak akımları dolayısıyla, fazla ısınan transistörler dir.
Kitap basıldığı tarihten itibaren, germanyum transistör ve diyotlar yerini silisyum yapılı aktif malzemelere bırakmıştır.

Bilgi amaçlı yazdım.
Kolay gelsin.
50 sene kadar önce silisyum transistörler de vardı. Ama germanyumlar daha boldu haliyle.
Burada şunu da belirtmem lazım.
Bu tavsiye bana 50 yıldır bir ışık olmuştur. Normal devresinde kullanılan bir yarı iletken eğer ısınıyorsa, ben asla o yarı iletken bozuk diye davranmadım. Bu tavsiyeye uyup ilk yaptığım şey transistörün yük kısmını (genellikle kollektör) ayırarak yük kısmını test ettim.
ÖNEMLE BELİRTEYİM:
Bu konudaki cihaz uyduruk bir cihaz değildir. Dolayısı ile başta güç devresi olmak üzere diğer tüm devreleri belli koşullarda belli şekillerde çalışır. Dolayısı ile kendi transistör veya entegreleri ile son derece normal ve aşırı ısınmadan çalışacaktır.
Ancak herhangi bir transistör veya elaman sökülür de başkası ile değiştirilirse bu durumda bu kural geçerli olmayabilir. Çünkü takılan eleman sahte veya aynı özelliklerde olmayabilir.
Örneğin LM7812M (M burada medium) anlamındadır. 1A lik bir voltaj regülatörü değildir. 500mA civarı tasarlanmış bir regülatördür. Bunun yerine daha LM7812 nin daha düşük akımlısı takılırsa bu entegre ısınacaktır. M gibi benzer kodlamalar LM317 serisi için de geçerlidir.
Cihaz normal çalışırken herhangi bir devresinde arıza olursa, bu arıza herhangi bir transistörü veya entegreyi ısıtırsa ısınan o entegrenin bozuk olacağı anlamına gelmez. Örneğin cihazın kapstan motor sargılarının biri kısa devre oldu, motor dönüyor ama entegre ısınıyor. Entegre ısınıyor diye direk entegreye kabahat bulmak bilimsel değildir.
Bu sadece bir tavsiyedir. Kural olarak konulmamıştır. Dileyen her arkadaş bu kurala uyup uymamakta serbesttir.
Konu dahilinde örnek vermem gerekirse...
Anlaşıldığı üzere 2X15V olması gereken gerilim, 2X22V gibi devrelere uygulanıyor. Uygulanan bu gerilim ilgili devreleri arızalandırmamış olsa bile, eninde sonunda başka devreleri yükleyip başka kısımlardan aşırı akım çekilmesine sebep olabilir.

Normal devresinde kullanılan bir yarı iletken eğer ısınıyorsa, ben asla o yarı iletken bozuk diye davranmadım. Bu tavsiyeye uyup ilk yaptığım şey transistörün yük kısmını (genellikle kollektör) ayırarak yük kısmını test ettim.
Doğru, başka bir malzeme veya ripple ısındırabilir, ancak TR de kaçak akımı varsa oda ısındırabilir.
Haliyle TR dışarı alınıp, kontrol edilmeli sağlamsa, devredeki malzemeler kontrol edilmeli.
Bu konudaki cihaz uyduruk bir cihaz değildir.
Kesinlikle kalite cihazdır. Ehil ellerde Bakım ve onarımı yapılmalıdır.
Ancak konu sahibi yardım istiyorsa; uzaktan da olsa yardım edilmelidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,509
Kullanıcılar
450,506
Son üye
Sahin4416

Yeni konular

Geri