Beko D1 5081B Motor hiç bir şekilde çalışmıyor, motor sağlam, kömürleri yeni, Yardım Lütfen...

mehmetavc

Üye
Merhaba, bende beko d1 5081 b var sorun, motor kazan hiç bir şekilde dönmüyor, yıkamaya başlatınca suyu deterjanı alıyor bir uyarı vermiyor yıkama ışığı sabit yanıyor fakat motor dönmüyor, 2 dakika da bir röleler den tik tak ses geliyor yani 2 dk sonra tik 15sn bekleyince tekrar tak 2 dk sonra tekrar, motor kontrol edildi çalışıyor kömürleri bitmemiş ve motora giden kablo da sıkıntı yok. Reset de atıldı. Sorun anakart ta büyük ihtimal de anakart üzerinde de gözle görülür bir yanık kopukluk vs yok tespit edemedim. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Son düzenleme:
motor kömürlerinin üzerine serçe 3-4 kez tornavida sapıyla vurup bir daha dene

yine değişen bir şey olmaz ise o zaman elektronik kartta röle ayaklarında kötü temas lehim patlağı vardır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
motor kömürlerinin üzerine serçe 3-4 kez tornavida sapıyla vurup bir daha dene

İlginiz için Teşekkür ederim hocam bunu denemiştim.

yine değişen bir şey olmaz ise o zaman elektronik kartta röle ayaklarında kötü temas lehim patlağı vardır.

Kartı gözden geçirdim herhangi bir bozuk lehim, soğuk veya patlak yer görmedim ama yi ne de tekrar bir gözden geçireyim lehimleri yenile yem.

Kartı gözden geçirdim herhangi bir bozuk lehim, soğuk veya patlak yer görmedim ama yi ne de tekrar bir gözden geçireyim lehimleri yenile yem.
Rölelerin bacak lehimlerini yeniledim değişen bir şey olmadı

Başka Fikri olan yardımcı olacak yok mu?

Röle kontakları sağlam mı?Röle çektiği halde geçirmiyordur.

KARTIN RESİMLERİNİDE GÖREBİLİRMİYİZ

Kartın resimlerini ekledim hocam, Rölelerin devreden bağlantısını kesip harici olarak gerilim vererek ölçü aleti ile kontaklarını kontrol ettim sağlam herhangi bir sorun yok. İşlemci den röle le re gelen bağlantıyı ve ara eleman olan direnç ve sürücü transistörleri de ölçtüm onlar da sağlam. Ben şu sağ üst köşe de ki 8 bacaklı CHN VIPer12A entegre sinden şüpheleniyorum. Kartı ilk söktüğüm de üzeri biraz siyah isliydi silince geçti ve her hangi bir patlaklık çatlaklık yok
20171007_133557(Y).jpg
20171007_133707.jpg

KARDEŞİM MOTOR TAKO BOBİNİNİ ÖLÇERMİSİN AÇIK DEVRE OLABİLİR

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular