Basit bir PIC-PC haberlesme ornegi

aaydın

Üye
Proteus dosyası, hex dosyası ve PC programı ile beraber bu konu hakkında çalışma yapan arkadaşlara basitçe temel haberleşme mantığı hakkında bir fikir vereceğini düşünüyorum.

PORTB’nin ucları cıkış ve kodları B0, B1,B2……..B7
PORTD’nin ucları çıkış ve kodları D0,D1,D2…..…D7

Baglantı olup olmadıgını test etmek icin PC den PIC gönderilecek ve alınacak olan karakter ‘?’.

Ekli dosyalar

• pic-pc haberlesme.rar
    397.6 KB · Görüntüleme: 43
paylaşım güzel fakat madem örnek diyorsun açık kod olarakta basit bir düzeyde versen bu işi yeni öğrenecek arkadaşlara daha faydalı olursun.başarılar.

Bence de bu devrenin örnek teşkil edecek hiç bir şeyi yok ki uyduruktan teyyare yapılmış bir paylaşım kanaatindeyim...

Benim için örnek olacak paylaşımda minimum olması gerekenler :

1 : Açık devre şemaları olacak devrede kullanılan entegreler komponetler hakkında bilgi olacak

2 : Program kodları açık olacak artı her kod niçin yazıldığı açıklanmış olacak yani protonla mı yazılmış CCS C ile mi mikro C ile mi her ne ise açık kaynak kodları olacak ve her kod ne için yazılmışsa açıklanmış olması gerekir...

3 : Exe dosyası elde etmek için gerekli bütün programlar örneğin mscomm32.ocx vb yada hangi dil ile yazılmışsa belli edilecek örneğin visual basic 6.0 yada visual studio 2008 - 2010 yada delphi yada c# net vs şeklinde ayrıca yapılan programın da kaynak kodları açıklamalı olarak verilmiş olması gerekir...

4 : En son olarakta devrenin denenmiş olup olmadığı hakkında kesin kanaat bilgisi olması insanlara güvence verir diye düşünüyorum...

Bir zamanlar ben de güzel bir paylaşım yapmıştım https://www.kontrolkalemi.com/forum/pic-programlama/10292-pic-seri-port-kontrolu-projesi-buyrun.html linkinde ama şimdi düşünüyorum da o kadar çok eksiğim varmış ki ama bu proje yine daha açıklayıcı sayılır...

Bence örnek paylaşımlar yapan arkadaşlar bu kuralları göz önünde bulundurması gerekir...

adı üzerinde basit diye. elbetteki projenin en geniş halini burda paylaşmam mümkün değildir.

Merhaba,
Güzel bir çalışma elinize sağlık,galiba PIC'den PC'ye değil de PC'den PIC'e data yollama örneğidir.Diğer ledlerin giriş kodları nedir?Teşekkürler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,194
Son üye
akocatas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri