Aynı iki ups jeneratörden biri besleniyor diğeri beslenmiyor

Üstadlar selam öncelikle herkese hayırlı pazarlar dilerim.

Konuyu açmadan önce ilgili konuları da inceledim fakat benim konu biraz farklı gibi geldi bana tane tane anlatmaya çalışacağım durumumu

Jeneratörüm Aksa AAP-3500 benzinli 2.5kw nominal güç kanyağı ben bunu evimde elektrik kesildiği zaman Şebeke hattını faz+nötr kapatıp kullanıyorum ve yıllardır sorun yaşamadım.

Bende Tunçmatik LITE 1000va (eski model) ups, Samsung led televizyonumda Tunçmatik Lıte 650va (eski model) ups var ve bunlar jeneratör elektriği ile sorunsuz yaşıyor.

Biraderim okulunu bitirdi ve eve geldi onun bilgisayarı için 800 tl para verip Tunçmatik Digitech eco 1500va ups aldım ama ne yazık ki jeneratör devreye girdimi aküde kalıyor saniyelik şebekeye geçip geri aküye dönüyor üstüne üstlük bir süre sonra diğer ups lerde şaşırmaya başlıyor onlarda bi akü ye geçiyor bi şebekeye.

Bu sorun için jeneratörü yükledim aksa nın servisine götürdüm gerekli gereksiz buji si değişti hz sini ölçtüler gayet güzel 50 hz 0.1 0.2 lik farklar oluşuyordu jeneratörün çok iyi durumda dediler aldım getirdim.

Tunçmatik servisine ups i götürdüm kontrollerde "bir sorun çıkmadı" dediler evden jeneratörü 1000va lık ups imi aldım geldim tunçmatik servise jeneratöre bağladım orda da sıkıntı çıkmadı artık yük yok diyemidir nedir anlamadım ama evde yine aynı sorun.

Son olarak sorun yaşamadığım eski model tunçmatik 1000va ups imin aynısından 250 tl ye ikinci el aldım ama şaşırtıcı bir şekilde oda jeneratör elektriğinde çalışmadı. Yani anlamadım gitti jeneratörde yada ev tesisatında sorun varsa elimdeki 1000 ve 650 va lık ups ler neden çalışıyor ??? sonradan aldığım ups ler sağlamsa jeneratörde neden çalışmıyor ??? Bu sorunu bir türlü çözemedim 1000tl param gitti hiç kolay kolay pes eden biri değilimdir. Yardımlarınızı bekliyorum çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Ekli dosyalar

• 1603011374331.png
    1603011374331.png
    2.4 MB · Görüntüleme: 17
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
UPS ler Switch mode üretilmişlerse çok ciddi parazit kaynağıdır.
Önce her UPS nin parazit ve EMI değerlerinin ölçülmesi gerekmektedir.
Bu parazitler normal şebeke çalışmasında da vardır. Ancak jeneratörün yük katsayısı limitli olduğu için, hat üzerindeki etkileşimi çok fazla olacak, diğer aygıtların çalışmalarını etkileyecektir.
TEST ÖNERİSİ:
Jeneratörün çıkışına çok kısa kablo ile grup priz bağlayınız. Mümkünse prize takılan ve GÜL şeklinde olan grup prizlerden olsun.
Eğer jeneratörünüzün 3 adet çıkışı varsa zaten buna gerek yoktur.
Her bir UPS yi bu prizlere irtibatlandırınız ve jeneratörü çalıştırıp test ediniz.
Daha sonra her UPS yi ayrı ayrı ve hep birlikte normal yükleri ile çalıştırınız.
Yüklenme esnasında sorun oluşturan UPS aşırı parazit üretiyor denilebilir.
Tüm UPS ler yüklendiğinde sorun olmuyorsa, tesisatınızdaki kabloların endüktif etkisi bu aksaklığıa sebebiyet veriyordur.

UPS ler Switch mode üretilmişlerse çok ciddi parazit kaynağıdır.
Önce her UPS nin parazit ve EMI değerlerinin ölçülmesi gerekmektedir.
Bu parazitler normal şebeke çalışmasında da vardır. Ancak jeneratörün yük katsayısı limitli olduğu için, hat üzerindeki etkileşimi çok fazla olacak, diğer aygıtların çalışmalarını etkileyecektir.
TEST ÖNERİSİ:
Jeneratörün çıkışına çok kısa kablo ile grup priz bağlayınız. Mümkünse prize takılan ve GÜL şeklinde olan grup prizlerden olsun.
Eğer jeneratörünüzün 3 adet çıkışı varsa zaten buna gerek yoktur.
Her bir UPS yi bu prizlere irtibatlandırınız ve jeneratörü çalıştırıp test ediniz.
Daha sonra her UPS yi ayrı ayrı ve hep birlikte normal yükleri ile çalıştırınız.
Yüklenme esnasında sorun oluşturan UPS aşırı parazit üretiyor denilebilir.
Tüm UPS ler yüklendiğinde sorun olmuyorsa, tesisatınızdaki kabloların endüktif etkisi bu aksaklığıa sebebiyet veriyordur.

öncelikle ilginiz için teşekkürler

ek bir soru sormak istiyorum kullandığım ups ler line-interactive online ups ile değiştirsem bir fark yaratırmı ?

öncelikle ilginiz için teşekkürler

ek bir soru sormak istiyorum kullandığım ups ler line-interactive online ups ile değiştirsem bir fark yaratırmı ?
Yaratmaz.
Buradaki en önemli unsur UPS lerin ürettiği parazitlerdir.
Online de olsa line interaktif te olsa parazit üretiyorsa jeneratörünüzü yükleyecektir.
Bir ikinci husus ise güç faktörüdür.
1000VA olan bir UPS e 1000W demek doğru olmaz. Verimi doğrultusunda tam yük altında şebekeden çektiği akım önemlidir.
Tüm UPS lerin etiketlerini inceleyip her bir cihazın akımlarını topladığınızda toplam akım sizin jeneratörün akım kapasitesinden fazla ise jeneratör yine yüklenecektir.

Aklıma şöyle soru geldi; ups servisine gitmişken neden 2 sini aynı anda götürüp jeenratör testini yapmadınız? Gel git yapıp her seferinde yalnız birini test ettirmişsiniz.

BİR TEST DAHA.
Eski tip akkor flamanlı lambalardan 40W olanından bulunuz.
Bu lambayı jeneratörün çıkışına bağlayınız.
Tüm UPS leri bağladığınızda bu lamba göz kırpıyorsa ve kırpma anında UPS ler tıkırdıyorsa jeneratörün gücü yetmiyordur.

BİR TEST DAHA.
Eski tip akkor flamanlı lambalardan 40W olanından bulunuz.
Bu lambayı jeneratörün çıkışına bağlayınız.
Tüm UPS leri bağladığınızda bu lamba göz kırpıyorsa ve kırpma anında UPS ler tıkırdıyorsa jeneratörün gücü yetmiyordur.

çok teşekkür ederim bunu yarin akşam deniyeceğim kafama takılan birşey var aynı marka model ups de farklı parazit değeri oluşur mu ?
Aklıma şöyle soru geldi; ups servisine gitmişken neden 2 sini aynı anda götürüp jeenratör testini yapmadınız? Gel git yapıp her seferinde yalnız birini test ettirmişsiniz.

konuda yazdım durumu gözden kaçırmış olabilirmisiniz

Son düzenleme:
Tunçmatik servisine ups i götürdüm kontrollerde "bir sorun çıkmadı" dediler evden jeneratörü 1000va lık ups imi aldım geldim tunçmatik servise jeneratöre bağladım orda da sıkıntı çıkmadı artık yük yok diyemidir nedir anlamadım ama evde yine aynı sorun.
Koyu yaptığım yerde git gel anlamı çıkardım. Cümle devamında sıkıntı yok derken, ilki serviste kalıp 2 sini mi jeneratöre bağladım kastettiniz?

çok teşekkür ederim bunu yarin akşam deniyeceğim kafama takılan birşey var aynı marka model ups de farklı parazit değeri oluşur mu ?
UPS lerin markaları önemsizdir.
Önemli olan çalışma şekli ve yapısı.
İyi filtre edilmemiş SMPS UPS ler ciddi sorun oluşturur.
Bir de UPS toplam gücüne dikkat etmelisin. Toplam güç jeneratörün gücünü aşıyorsa durum normaldir.

Koyu yaptığım yerde git gel anlamı çıkardım. Cümle devamında sıkıntı yok derken, ilki serviste kalıp 2 sini mi jeneratöre bağladım kastettiniz?

şöyle tunçmatik servisine 1000va lık ve 1500 va lık ups leri jeneratör ile birlikte götürdüm. orda bir sıkıntı çıkmadı tabi evdeki elektrik yükü yoktu tabi

UPS lerin markaları önemsizdir.
Önemli olan çalışma şekli ve yapısı.
İyi filtre edilmemiş SMPS UPS ler ciddi sorun oluşturur.
Bir de UPS toplam gücüne dikkat etmelisin. Toplam güç jeneratörün gücünü aşıyorsa durum normaldir.

demek istediğinizi şimdi anladım jeneratör gücüm 2.5kW elimdeki iki ups ise 1000va yani 600w (üstündeki etiket bilgisi) buda 1200 watt eder ben en iyisi yarin ev elektriğini karıştırmadan ups leri direk jeneratör den besleyip deneceğim bakalım ne sonuç vericek. Bilgilendirme için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri