autocad de linye çizimi

multiline komutu.çıkan menudende scale ile çizgiler arası uzaklık belirlenir.

Arkadaşlar dediğiniz tüm yöntemleri denedim olmadı. Bilen varssa ayar falan gerekiyorsa lütfen açık ve net yazsın ilginize ,şimdiden teşekkkür ederim

Bir arkadaş LİNYE nedir diye sormuş, cevapsız kalmasın,; elektrik tesisatlarında (dolayısıyla şemalarda da ) dağıtım panosundan en son buata kadar olan hatta-kablolara- LİNYE (hattı) denir.
Ek bilgi: Bu son buattan lambalara veya anahtarlara-prizlere kadar olan hatta-kablolara da sorti(hattı) denir.
Yani sizin de anladığınız gibi LİNYE yanlışlıkla yazılmış LİNE değildir.

Evet bana da polyline mantıklı geldi ben de yeni öğrenmeye çalışıyorum elektrik projesi çizmeyi ama şu an daha tam anlatacak arkadaş bulamadım yardımcı olabilir misiniz??:)

offset komutunu kullanın
kullanımı ise

o+enter yapın uzaklık değerini girin ve enter basın sonra linye nin üstüne tıklayın daha sonra paralel çekmek istediğiniz tarafa doğru tıklayın mesafesi önemli değil tıklayın o ayarladığınız mesafede bırakır bu şelide istediğiniz kadar paralel linye yaparsınız

not: autocad de ölçek ayarını iyi yapmanız lazım mm ile çalışıyorsanzı örneğin 2m 2000 girmeniz laızm cm ye göre çalışıyorsanız 2m 200 yapmanız lazım ama çıktı alrıken ölçek birimlerine dikkat edin

elektik projelerinde pek önemli değil ama çizgiler dip dipe girmeyecek gayet okunur olacak proje her bakan mühendis değil anlasın..

Ustam şu elektrik projelerini nasıl çiziyoruz yardımcı olur musun anladığım kadarıyla bu işten anlıyorsunuz o kadar konu açtım bulamadım cvp :( bana en basit elektrik projesi varsa gönderebilir misiniz ? Autocad i Bilge adam da üstün başarıyla bitirdim elektrik teknikeriyim ama okulda bu aydınlatma hesabını gerilim düşümü topraklama vs. hesapları hiç önemsemedik şimdi lazım oluyo.Elektrik projesini öğrenmem lazım.Şimdiden tşkler...:)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Köşeleri birleştirmek için elbette en kolayı fillet(f) radius değerini 0 yapın mutlaka.
paralel kopya için offset (o), ancak arkadşın da anlattığı gibi linye çizginiz polyline ise çok daha kolay olur işiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri