Aspiratör motor hızı düşürme

redali

Üye
Herkese merhaba, kış geldi banyodaki pencere açılmıyor havalandırmaya 150'lik banyo aspiratör taktım. 220v motorla çalışıyor fakat biraz sesli geldi bunun hızını düşürmek istiyorum cihaz 20 watt yarı yarıya yavaşlatmak istiyorum hem ses yapmasın hem çok hızlı çekmesin nasıl yapabilirim bunu basit olarak. 12v filanda değil direnç filan atayım 220v kurcalayamıyom :) yardım ederseniz çok makbule geçersiniz

220-240V / 50-60Hz - 1350rpm - 20W

Yavaş döndüğü için mi cızırtı yapıyor?
Elektriksel bir cızırtı mı ? yoksa mekanik bir cızırtı mı?

Yavaş döndüğü için mi cızırtı yapıyor?
Elektriksel bir cızırtı mı ? yoksa mekanik bir cızırtı mı?
kısmaya başlayınca fan yavaşlıyor fakat fandan cızırtı sesi geliyor tam açsam bile ufak bir cızırtı yapıyo bu cihazı takınca sürme falan değil fandan geliyor belli

kısmaya başlayınca fan yavaşlıyor fakat fandan cızırtı sesi geliyor tam açsam bile ufak bir cızırtı yapıyo bu cihazı takınca sürme falan değil fandan geliyor belli
bu cihaz sadece elektrik voltajını düşürür
neden cızırtı yaptığı konusunda bir fikrim yok.

bu cihaz sadece elektrik voltajını düşürür
neden cızırtı yaptığı konusunda bir fikrim yok.
Anlamadım çıkartıncı sıkıntı yok fullde ikisine baktım ama yine bir cızırtı var kısınca iyice çıkıyor yüksek çalışmasından farkı kalmıyor

Ses taktığınız cihazdan geliyor olmasın?

Dimerler voltajı düşürmez. Sadece dalga şeklini kırparak değiştirir ve gerilimin 0 olduğu bölgeler oluşur.
Lambalarda bu ışık azalması şeklinde etki eder ama motorlarda kesikli dönme etkisi yapar.
t.jpeg

Dimerler voltajı düşürmez. Sadece dalga şeklini kırparak değiştirir ve gerilimin 0 olduğu bölgeler oluşur.
Lambalarda bu ışık azalması şeklinde etki eder ama motorlarda kesikli dönme etkisi yapar.Ekli dosyayı görüntüle 59839
Ben bu devreyi kullandığım için voltaj düşüşü gözlemledim. onun için voltaj düşüşü diye yazdım.
o zaman kesikli dönmeden kaynaklı cızırtı sesi diyebiliriz öyle değil mi ?

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri