Asenkron motor bağlantısı

Anka88

Üye
Merhaba, torna makinasının motoruyla alakalı sorularım var yardımcı olursanız sevinirim, elektrik bağlantısında, yön değiştirmek için şema koymuşlar fakat bunu kabloları söküp takmak yerine bir anahtar ile halletmek istiyorum mümkün müdür ? Diğer konu etiketinde 110 volt 5.2 amper diyor ama 200 Watt yazılı neden düşük yazıyor ve motoru şuan 220 volt ile kullandığıma göre tekrar sarım yapmışlar bunun gücünü öğrenebilir miyim ? Ve son soru, kayışı en yüksek devire aldığım zaman ilk hareket başlamıyor el ile döndürmem gerekiyor veya orta hızda bazen yine el ile döndürmem gerekiyor kondansatör mü arızalıdır ? Teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Şimdi bilinen formülleri uyguladığımız zaman
110x5,2=572 watt 200 watt değil
Yeniden sarıldığını düşünüyorsanız 220 volt için çektiği amperi çalışır halde pens ampermetre ile ölçün hesaplamayı buna göre yapın.
Ters yöne çevirebilirsiniz ,tam durması gerekir diğer yöne dönmesi için forumda arama yapın ,yeniden yardımcı oluruz (sargıların uçları bulun).
Kasnak sıkıştığı için kalkış yapamıyor olabilir ,kondansatör eski de olabilir ,rahat bulunan malzemedir monofaze kondansatör (10 TL gibi çok spesifik bir şey değilse)değiştirin kafanız rahat eder.
Kolay gelsin.

Abi motorun üç faz olduğunu düşünerek söylüyorum. Kondansatör motor gücüne etki etmez reaktif gücü düşürmek için bağlanır. Eğer tek faz asenkron motor ise kondansatör doğrudan etkiler kontrol ettir istersen. Eğer makine elle rahat hareket alıyorsa mekanik bi sorun olmadığı kesin yani motoru sonradan saran gerektiği güçte sarmamış olabilir. Yön değiştirmek için iki fazın yerini değiştirmek yeterli bunun için en basit yöntem pako şalterdir.

Yorumlarınız için teşekkür ederim, çok faydalılar. Fotoğrafları yükledim sanıyordum. Bahsettiğim 200 watt burada yazan ve kondansatörü aynı mı alayım yoksa daha mı yüksek ve voltajı 370 volt mu kalsın ? ( Marka önermek yasak mı bilmiyorum ama tavsiye edebileceğiniz bir marka varsa sevinirim. ) Ana sargılar beyaz kablolar herhalde omajlarını ölçerim fakat y,v,u,x adlarını neye göre vereceğim ?
IMG_20210113_233139.jpg
IMG-20210113-WA0005.jpg
IMG-20210113-WA0007.jpg

Genelde,böyle isimlendirilir.Terside ! doğrudur.Yani,UVW yukarda,ZXY aşağı-
da.

Ekli dosyalar

• MOTOR KLEMENS.jpg
    MOTOR KLEMENS.jpg
    39.6 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Ustam kablonun adlarını nasıl öğreneceğim ?

Motorun üstündeki klemens resmi ve ek-
lediğim resme göre yapabilirsiniz.Bir
elektrikçiden yardım alsanız iyi olur.

Merhaba, torna makinasının motoruyla alakalı sorularım var yardımcı olursanız sevinirim, elektrik bağlantısında, yön değiştirmek için şema koymuşlar fakat bunu kabloları söküp takmak yerine bir anahtar ile halletmek istiyorum mümkün müdür ? Diğer konu etiketinde 110 volt 5.2 amper diyor ama 200 Watt yazılı neden düşük yazıyor ve motoru şuan 220 volt ile kullandığıma göre tekrar sarım yapmışlar bunun gücünü öğrenebilir miyim ? Ve son soru, kayışı en yüksek devire aldığım zaman ilk hareket başlamıyor el ile döndürmem gerekiyor veya orta hızda bazen yine el ile döndürmem gerekiyor kondansatör mü arızalıdır ? Teşekkür ederim.
Motor etiketinden anlaşıldığı üzere yardımcı sargılı kalkış kondansatörlüdür ,santürüfüj anahtar da olması lazım. Eğer yoksa daimi kondansatördür. Bu motorların momenti düşük olduğu üçün az yük ile çalıştırılması lazım.
Eski bir motor qaliba. Resimlerden anlarsın
IMG_20210114_110500.jpg
Screenshot_2021-01-14-11-04-34-144_com.google.android.apps.docs.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri