Arduino ile PIR sensörlü alarm devresi

Arkadaşlar selamlar,

@veysel28 in paylaştığı kodda e-posta gönderilebilmesi için bir header oluşturup smtp server'a iletiyor.

Burada yapılması gereken smtpServer char dizisine mail adresinizin bağlı olduğu server'ın smtp adresini yazmak olacaktır örn; "smtp.gmail.com" gibi e-posta ve şifre bilgilerininde header'a eklenmesi gerekiyor hatırladığım kadarı ile şifreyi base64 ile şifrelemek yeterli oluyordu.

İşlemler sonrasında ethernet kütüphanesi vasıtası ile domain çözümlenip ip adresi üstünden 2525 portuna oluşturulan header'ı ileterek devam ediyor. bu arada smtp server'ınızda TLS zorunluluğu varsa portuda değiştirmeniz gerekecektir.

tavsiyem arduino üstünden bu tarz işlemler ile uğraşılmamasıdır, proje büyümeye başladığında bellek yetersiz kalmaya başlıyor bunun yerine bir web server'a Get ya da Post isteği iletilerek tetikleme yapılabilir. Mail gönderme, sms attırma, santral üstünden belirli numaraları arattırma gibi işlemleri sunucu tarafında istediğiniz programlama dilini ( ben genelde php ve c#'ı tercih ediyorum kaynak bol oluyor) kullanarak halledebilirsiniz.

@bolubeyi hocam paylaşımınız için teşekkürler elinize sağlık.

@TnR35 Şimdi bu smtp yi ben hala anlamadım.
Ben bir smtp2go hesabı kendi gmail adresim ile açtım daha sonra ayarlardan bir smtp2go hesabı daha oluşturdum.
Şimdi alıcı hangisi gönderici hangisi orada kafam karışıyor mesela aşağıdaki kodda
username-
password-
me-
receiver-
satırlarına hangi maili yazacam
alıcı olarak yahoo mailimde var

ve servis sağlayıcı satırı smtp2go ya göre nasıl olmalıdır.

Ekli dosyalar

• hereketusb.rar
    1 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
gmail kullandıgınızı varsayarak

username- gmail adresiniz
password- gmail şifreniz
me- epostayı hangi mail adresine göndermek istiyorsanız o adresi yazın
receiver- buraya ek olarak başka adreslere gönderim yapsın isterseniz o posta adresini yazın.

gmail için servis saglayıcı: smtp.gmail.com port: 587

Emeğiniz için tebrikler
Paylasiminiz için teşekkürler

aydinDr

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya