Arduino İle Sumo Robot Yapımında Ultrasound Sensörler Gecikmeli çalışıyor.

onurboy

Üye
Arkadaşlar merhaba, herkese selamlar.
Uzun süredir arduino ile ilgilenmek istiyor fakat fırsat bulamıyordum. Sanırım COVID-19'un bana tek pozitif getirisi bu oldu ve evde geçirdiğim sürelerde uğraşmak için çok miktarda arduino malzemesi aldım.
Yazılım konusunda biraz bilgim var. Ama uzun yıllardır uğraşmıyorum. Çabuk toparlarım. Zaten gördüğüm kadarı ile ardu grameri oldukça sade ve pratik. Elektronik konusunda ne çok cahilim ne de çok bilgili. Terminoloji ve temel devre ekipmanlarını biliyorum. Araştırıp öğrenecek ve el becerisiyle oluşturabilecek kapasitedeyim.

Ürünleri aldığımdan bu yana bir adet çizgi takip eden araba, bir adet de kumandası ile aracı da yaptığım bir wireless araba projesi yaptım. Nispeten de başarılı oldular. 3. proje olarak sumobot yapmak istedim. Örnekleri inceledim. Yarışmaların kurallarına ve mantığına göz atttım.
Henüz elime geçmedikleri için uzaktan cisim algılamada kızılötesi sensör yerine elimde mevcut olan HC-04 ultrasound sensörleri kullanayım dedim. Önce ringin dışına çıkmaması için TCRT-5000 IR çizgi sensörleri ile aracı başarılı şekilde pistin içinde kalır hale getirdim. Bu aşamayı hallettikten sonra koda cisim algılamak için ultrasound sensörlerini ekledim. Ancak şöyle bir sıkıntım var. Kod çalışırken çok lag oluyor. Gecikmeden dolayı çizgi sensörleri zaman zaman algıladığı bilgiyi koda göndermesine rağmen o sırada kontrol edilmediği için çizgiyi geçip ringin dışına çıkıyor. Cisim tespiti için Kızılötesi MZ-80 sensörlerin tepkime sürelerinin oldukça kısa olduğunu biliyorum. Muhtemelen onlar kargodan elime geçince sorunu çözerim ama acaba bu tarz bir uygulamanın ultrasound sensörler ile yapılması mümkün değil mi? Bunu şu an kendime bir challenge olarak aldım :)
Belki de benim kodumun hantallığından da olabilir diye düşünüyorum. Delay komutları kısa kısa da olsa galiba boşuna lag yaratıyor. Acaba bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir? Millis fonksiyonunun faydası olur mu acaba yoksa mantığı mı değiştirmeliyim?
Kodu linkte ekledim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler, saygılar...

Ekli dosyalar

• sumo.txt
    7.3 KB · Görüntüleme: 11
Tekrar merhaba,
Kendi sorumu kendim cevaplayayım bari :D
Sorunu çözdüm şu an çalışıyor. Kodda bazı düzenlemeler yaptım. Gereksiz kontrolleri çıkarıp davranışları sadeleştirdim ve delay'leri azaltınca sorun çözüldü. Ultrasound sensörlerin tepkimesi gecikmeli olduğu için kodda hassas olmak lazım. Şu an sorunsuz çalışıyor. IR MZ-80 sensörlerim de geldi. Onlarla daha gelişmiş 2. versiyonu yapacağım. Kodu ekledim.
Teşekkürler...
Sumobot v2

Selamlar,
Bu arada işi biraz ilerlettim. 2. versiyonu yaptım. Onda 4 çeker kullandım ve cisim algılamak için daha hızlı olan MZ-80 sensörlerden sağda solda ve önde olmak üzere 3 tane kullandım. İki robotu da kapıştırmayı ihmal etmedim.
Videolar aşağıda.
İyi seyirler...

Selamlar,
Bu arada işi biraz ilerlettim. 2. versiyonu yaptım. Onda 4 çeker kullandım ve cisim algılamak için daha hızlı olan MZ-80 sensörlerden sağda solda ve önde olmak üzere 3 tane kullandım. İki robotu da kapıştırmayı ihmal etmedim.
Videolar aşağıda.
İyi seyirler...

merhaba cok begendim. sumo bot. elin koluna saglik
baglanti semasida varmi. gonderseniz. sevinirim.isvecten bahaddin ates

sizden ricam- bu robotun semasi mumkunmu tesekurler
hayirli. isler

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhaba bu sumo robotunuzun. semasini istemistim.
gonderseniz. sevinirim. hayirli isler isvecten selamlar bahaddin ates

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhaba bu yaptiginiz devre semasi gonderme mumkunmu
isvecten bahaddin ates

Bahattin kardeşim hiç araştırmadan neden aynı şeyi soruyorsun.

Adam blog açmış hepsini yayınlamış zaten.

Sen araştırmacı olmazsan, proje bazında yarın birgün önüne çıkacak engelleride aşamazsın

Buyrun link.Kolay gelsin

https://mucitpilot.blogspot.com/2020/04/arduino-ile-sumo-robot-yapm.html

merhaba tesekurler haklisin- sayenizde robotunuzu yaptim.
elin koluna saglik. arastiriyorum. sitenizdeki bilgiler daha önemli
detayli olarak. anlatmisin. cogu siteler arastirdim. nete . sizin verdiginiz. bilgiler cok önemli robot yapma bakiminda. busuru site taniyorum. istanbulda . sizin yaptiginiz. devreler.kodlarda veriyorsun.
ondan. bende sayenizde. robot yaptim. sayenizde arduino ögrenecem. tesekurler
. size cok mesaji yazdim. kusura bakma. bir hatamiz. varsa afedin, bir istegin olursa cekilme.
isvecten selamlar hayirli isler. isvecten bahaddin ates. mucit beye selamlar
merhaba hersey icin tesekurler hayirli isler

Ekli dosyalar

• 4_large.png
    4_large.png
    125.6 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
merhaba tesekurler haklisin- sayenizde robotunuzu yaptim.
elin koluna saglik. arastiriyorum. sitenizdeki bilgiler daha önemli
detayli olarak. anlatmisin. cogu siteler arastirdim. nete . sizin verdiginiz. bilgiler cok önemli robot yapma bakiminda. busuru site taniyorum. istanbulda . sizin yaptiginiz. devreler.kodlarda veriyorsun.
ondan. bende sayenizde. robot yaptim. sayenizde arduino ögrenecem. tesekurler
. size cok mesaji yazdim. kusura bakma. bir hatamiz. varsa afedin, bir istegin olursa cekilme.
isvecten selamlar hayirli isler. isvecten bahaddin ates. mucit beye selamlar
merhaba hersey icin tesekurler hayirli isler

Estağfirullah.
Yanlış anlama olmasın site ve robot bana ait değil.

Ben sadece aracı oldum.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri