Arçelik ankastre fırın ısınınca elektrik kesiyor

Tweezer58

Üye
Arkadaşlar merhaba,
Arçelik marka ankastre fırınım var, fırın 175 derece ve üzerinde yarım saat kadar çalıştıktan sonra içindeki soğutucu fanı hariç ışık, saatin olduğu panel ve ısıtıcıları komple kapanıyor, biraz soğuduktan sonra tekrar saat yanıp sönmeye başlıyor ve saati ayarlayınca kaldığı yerden çalışmaya devam ediyor.

Termik sigorta elektriği kesip soğuyunca yeniden bağlıyor olabilir mi? Yuvarlak, porselenimsi (cam sigorta değil) eski tip bir sigorta var. Sizce hatanın kaynağı nedir?

Termistör yada termik eleman diye geçer muhtemelen bu eleman arızalı. Dediğiniz gibi porselen bir parçadır. Parçayı kısadevre ederek çalıştırın aynı sorun tekrar etmiyorsa parça arızalı demektir.
Kaçak akım rölesi yoksa ve Mesleki ehliyetiniz yoksa kesinlikle müdahale etmeyin.

Termistör yada termik eleman diye geçer muhtemelen bu eleman arızalı. Dediğiniz gibi porselen bir parçadır. Parçayı kısadevre ederek çalıştırın aynı sorun tekrar etmiyorsa parça arızalı demektir.
Kaçak akım rölesi yoksa ve Mesleki ehliyetiniz yoksa kesinlikle müdahale etmeyin.

Cevabınız içşn çok teşekkürler hocam. Kaç derecelik sigorta almalıyım acaba bu konuda bilginiz var mı? Üzerindeki sigortada bir bilgi göremedim, 50 dereceden 300 dereceye kadar sigortalar bulunmakta.

Cevabınız içşn çok teşekkürler hocam. Kaç derecelik sigorta almalıyım acaba bu konuda bilginiz var mı? Üzerindeki sigortada bir bilgi göremedim, 50 dereceden 300 dereceye kadar sigortalar bulunmakta.

Arkadaşın verdiği cevabı yanlış anlamışsınız. Termistör yada termik eleman sigorta değildir.

Ayrıca fırınınızda termostat varsa o da arızalı olabilir.Normalde kapanmaması gereken ısıda kapanıyordur yada açılıyordur.

arkadaş elektrik besleme komple gidiyor,
alçak akım (saat display) dahil görüntü kayboluyor demiş. termostat ile ilgili gözükmüyor, fonksiyon konum anahtarı temas noktalara giren pabuçlar (terminalleri) kontrol edin,
(alt üst fan fansız, bunu seçtiğiniz döner düğme) ısıdan deforme olmuş yapışmış etmiş var mı, dönen anahtar grubu düzgün çalışıyor mu bakmalısınız.

arkadaş elektrik besleme komple gidiyor,
alçak akım (saat display) dahil görüntü kayboluyor demiş. termostat ile ilgili gözükmüyor, fonksiyon konum anahtarı temas noktalara giren pabuçlar (terminalleri) kontrol edin,
(alt üst fan fansız, bunu seçtiğiniz döner düğme) ısıdan deforme olmuş yapışmış etmiş var mı, dönen anahtar grubu düzgün çalışıyor mu bakmalısınız.
Bazı fırınlarda kabin termiğini ana hatta koyuyorlar. Rezistans hattında zaten termostat var. O açmazsa termik açsın diye.

Merhaba dostum senin yazdıklarının aynısını ben yaşıyorum şuan marka samsung servis geldi sıkıntı yok diyor gidiyor
Aldılar atölyelerine götürdüler orada çalışıyormuş senin problem düzeldi mi?
Acaba montaj yapılan yerde iyi havalandırma olmadığı için fırın kendini korumaya alıp mı kapatıyor diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri