Anfiden Gelen Parazit Sesi

Arkadaşlar aliexpresten bir güzel bir anfi aldım onu çalıştırmak içinde led trafosu aldım ancak hoparlörlerden trable ayarını açıp tiz verdiğim zaman rahatsız edici bir parazit geliyor. Oto anfilerde parazit kesici var ancak bu tür anfilerde nasıl paraziti kesebilirim.

Kullandığım anfi: tıkla
Led trafosunun özellikleri 24V 10.4 A

Benim bildiğim, LED trafosu / sürücüsü, ampli devrelerine uygun değildir. Ses devreleri için uygun olan güç kaynakları tercih edilmeli. Öte yandan, ampli devresi de arızalı veya test esnasında hasar görmüş olabilir. Smps devreleri (LED trafosu dediğiniz bir smps dir) kalite amacıyla tasarlanmadiysa bol miktarda harmonik verir.

Oto amplileri bildiginiz gibi aküden beslenir. Ancak, alternatör şarj esnasında akü uzerinden ampli ye istenmeyen parazitler gönderir. Bunun yanı sıra, ateşleme sistemi yüzünden de parazitler oluşabilir. Ama oto ses sistemlerinde kullanılan filtreler, smps den kaynaklanacak harmoniklere fayda sağlamaz. Zira smps ler yüksek frekansta çalışır ve Ferit nuveli filtre bobinlerine ihtiyaç duyar. Demir nuveli filtre bobini (oto ses sistemleri için kullanılan), smps te etki göstermeyecektir.

mevcut tarafoya bu takılabilirmi
Araya bir doğrultma devresi konursa, 35A köprü diyot, 10000mf 50v kondansatörle beraber dogrultulup filtre edilirse gerekli güç sağlanabilir. Besleme trafosu gücü beni düşündürüyor. 24 v AC doğrultulursa, bostayken 33v DC gerilim olur. Amplinin gücü doğrultusunda, 300w trafo yeterli gelir sanırım. Linkteki ürünün üzerinde yazan hoparlör gücü değerleri aklımı karıştırdı. Bu anca 4 ohm yada 2 ohm gibi bir değerle mümkün olabilir.

Son düzenleme:
Arkadaşlar aliexpresten bir güzel bir anfi aldım onu çalıştırmak içinde led trafosu aldım ancak hoparlörlerden trable ayarını açıp tiz verdiğim zaman rahatsız edici bir parazit geliyor. Oto anfilerde parazit kesici var ancak bu tür anfilerde nasıl paraziti kesebilirim.

Kullandığım anfi: tıkla
Led trafosunun özellikleri 24V 10.4 A
İnternette oto amfi parazit kesici var,mesela resimdeki 320 TL.bir sor düşün.
Screenshot_20230918_172120_Android System.jpg

İnternette oto amfi parazit kesici var,mesela resimdeki 320 TL.bir sor düşün.Ekli dosyayı görüntüle 101295
Bu ürün GROUND LOOP u (Şasi döngüsü) engelleme amaçlı, ampliye gidecek ses hattı üzerine konur. Giriş ve çıkış, izole edici bir trafo ile ayrılmıştır (öyle tahmin ediyorum) . Velhasıl, soruna bir faydası olmaz. Zira sorun besleme hattı üzerinden gelen bir parazit. Ses girişinden kaynaklı değil.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri