AMS1117 Ters Voltaj

ysfherdem

Üye
Merhabalar sıcaklığı web sunucusuna kaydeden bir sistem üzerine çalışıyoruz. 2 sene sonra üniversite sınavı olduğu için bu işleri bırakacağız bir süreliğine. O yüzden acele ediyoruz ve devre tasarımını hızlandırdık daha önce 2 defa prototip aldık ama yazılım güncelleme yoktu. Yeni sürümde ise yazılım güncelleme için usb portu koyduk. USB ve dc jak takılı ise usb nin gücünü kesecek bir devre tasarladım. Ancak araya AMS1117 koyunca USB nin voltajı 2.21'e düşüyor. AMS1117 ters voltaj mı çekiyor. AMS yerine 7805 kullandım ondan mı kaynaklı? Ekte proteus tasarımı var. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim. Biraz acelesi var :)

Ekli dosyalar

• 2020-07-08 (5).png
    2020-07-08 (5).png
    31.9 KB · Görüntüleme: 34
7805 in VI girisinde voltaj yokki cikis olsun.

Orada gorunen voltaj muhtemelen mosfetle alakali bir durum. Tersten simulasyonda voltaj geciriyor gibi. Mosfet girisinde usb guc anahtarini acinca bu gerilim 0 volt oluyorsa tezim dogrulanmis olur.

Birde bu devreyi gercekte kurup denemek lazim. Sorunsuz calisabilir.

Not girişteki gerilim bolucuden akan akimi hesap ettiniz mi? Bana omajlari biraz dusuk geldi.

p kanal mosfet ters bağlanmış , internal diyot devamlı iletimde. ne amaçla kullanıldığınıda anlamadım.

7805 in VI girisinde voltaj yokki cikis olsun.

Orada gorunen voltaj muhtemelen mosfetle alakali bir durum. Tersten simulasyonda voltaj geciriyor gibi. Mosfet girisinde usb guc anahtarini acinca bu gerilim 0 volt oluyorsa tezim dogrulanmis olur.

Birde bu devreyi gercekte kurup denemek lazim. Sorunsuz calisabilir.

Not girişteki gerilim bolucuden akan akimi hesap ettiniz mi? Bana omajlari biraz dusuk geldi.
Omajları daha sonra düzenleyeceğim. VI de voltaj olmasına gerek yok zaten usb den alacak 12V kapalı iken ama usb açıkken 2.21 görüyor. Zaten usb güç anahtarını açarsam 0 volt olur. Dediğinizi anlamadım ya da ben mi anlatamadım?
p kanal mosfet ters bağlanmış , internal diyot devamlı iletimde. ne amaçla kullanıldığınıda anlamadım.
Düz bağladığımda hata vermişti bende bu şekilde bağladım belkide orda sorun vardır tersini deneyeceğim.

Mosfeti diğer yöne çevirip 10ohm direnç ile deşarj edince galiba devre düzeldi. Ancak bu severde 0,6V düşüm var mosfetlerde voltaj düşümü olmaması gerekmez mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
şema çiz bakalım. mosfetten voltaj akmaz akım akar.

Bu şekilde yaparsam sorun olur mu?

Ekli dosyalar

• 2020-07-09 (1).png
    2020-07-09 (1).png
    25.3 KB · Görüntüleme: 18

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn