Amper değerlerine bağlı ısınma doğruluğu

ArthurLeny

Üye
Öncelikle merhaba

Yorumlarınızı merak ettiğim bir konu var.

Elektriksel test yaptırdığımız bir terminal var. 25mm kesitli kabloya montajlanarak , üretici firmanın ilettiği test raporlarına göre 380V verildiğinde belli akım değerlerinde görsellerde ki sıcaklık değerleri görülüyor. Biz 20 V ta test ettiğimiz de ise örnek olarak 50A akımda 44°C sıcaklık değeri görüyoruz.

Direnç değerini değişmiyor yani aynı kablo kullanılıyor , aynı faz da farklı voltajda enerji veriliyor. Bu sebeple akıma bağlı sıcaklık değişimi gibi bir yorumda bulunamıyoruz.

Böyle bir durumda bu akım değerlerinde ısınmanın normal olup olmadığını nasıl dogrulayabiliriz ?

Yorumlar için şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG-20220128-WA0013.jpg
    IMG-20220128-WA0013.jpg
    213.8 KB · Görüntüleme: 19
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Konuyu tam anlamamış olabilirim, yükün ne olduğunuda anlamadım hem 380v hemde 20v ile test edilebiliyor, ancak şöyle bir yorum yapayım.

Akım arttıkça ısının artması normal şartlar altında gayet olağan bir şey. İyi anlaşılabilir olması açısından Ledleri örnek alalım.
Bir power led'e iki farklı test yaptığınızda test1: 3v 6A test2: 6v3A bu durumda 3v6A uygulandığında led atıyorum 90 dereceye sıcaklığa çıkıyorsa 6v3A uygulandığında led 45-50derece sıcaklığa çıkacaktır.

Konuyu tam anlamamış olabilirim, yükün ne olduğunuda anlamadım hem 380v hemde 20v ile test edilebiliyor, ancak şöyle bir yorum yapayım.

Akım arttıkça ısının artması normal şartlar altında gayet olağan bir şey. İyi anlaşılabilir olması açısından Ledleri örnek alalım.
Bir power led'e iki farklı test yaptığınızda test1: 3v 6A test2: 6v3A bu durumda 3v6A uygulandığında led atıyorum 90 dereceye sıcaklığa çıkıyorsa 6v3A uygulandığında led 45-50derece sıcaklığa çıkacaktır.
Şu şekilde açıklasam daha doğru olur. Test ettiğimiz terminalin üreticisi gönderdiği raporda 3 faz 380V ta test uyguladığını bu testte 50 A akımda 147°C sıcaklık değerine ulaştığını belirtiyor.
Biz firmada 3 faz 20V ta test yapabildiğimiz için bu değer de yaptık ve aynı kabloda 44°C gördük.
Aynı kablo ve aynı amper değeri gerilim farklı , bu durumda sıcaklık değerleri ısınma normal midir? Nasıl kontrol edebilir?

Son düzenleme:
Kablonun direnci hesaba katılmadan üzerinden geçen akımın anlamı olmaz.
Kablo veya bağlantı noktası direnci ile geçen akımın çarpımı ile üzerinde düşen güç bulunur.
Toplam direnç hesapları etkileyecek kadar büyükse, düşük akımlardaki okunan ısı yanıltıcı olacaktır.
Örnek:
Direnç 1 ohm ise ve üzerinde 20V var ise harcanan güç 20W olur ve 20W lık ısı meydana gelir.
Direnç 2 ohm ise ve üzerinde 40V var ise 20A akım geçer ve üzerinde 40W lık ısı meydana gelir.
Direnç sabitesi bulunmalı ve hesaplamalar, iletkenin üzerinden geçebilecek akıma göre hesaplanmalıdır.

Gerilim cok önemlidir. 20 voltta 50 amper akitirken o kablo üzerinde düşen gerilim ve akim kadar isi oluşur. Bu isi kablo alanı uzunluğuna yayılır ve kablo dış ortam sıcaklığı ile bir denge sıcaklığına ulaşır.

Bu bize 380 voltta ne kadar denge sicakligina ulasacağına dair bir bilgi vermez.

Sanirim elinizdeki imkanlar nedeniyle testi düşük voltaj ile yaptınız ama bu testi gerçek değerlerle yapmadan anlamak benim bildiğim kadarıyla zor yorumlanır.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri