Ampül İçin Nötr Kablo Çekmek

kepler-22b

Üye
Merhaba, daha önce şerit led aydınlatması için prizden led trafosuna topraklama, nötr ve faz olarak üçlü kablo çekip, priz olarak da anahtarlı priz kullanmıştım. Şimdi prizin yanındaki lamba anahtarından ayrı bir aplik lamba için de (standart e27 duylu ampül) bir hat çekmeyi düşünüyorum. Ancak anahtarda genel olarak sadece faz kablosu bulunuyor, faz kablosunu anahtardan çekip, nötr kablosunu da daha önce şerit led trafosuna çektiğim nötr kablodan (başka bir değişle trafonun nötr kısmından) alsam bir sakıncası olur mu? Aşağıdaki gibi yani.

aplik.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba, daha önce şerit led aydınlatması için prizden led trafosuna topraklama, nötr ve faz olarak üçlü beyaz kablo çekip, priz olarak da anahtarlı priz kullanmıştım. Şimdi prizin yanındaki lamba anahtarından ayrı bir aplik lamba (standart e27 duylu ampül) için ayrı bir hat çekmeyi düşünüyorum. Ancak anahtarda genel olarak sadece faz kablosu bulunuyor, faz kablosunu anahtardan çekip, nötr kablosunu da daha önce şerit led trafosuna çektiğim nötr kablodan (başka bir değişle trafonun nötr kısmından) alsam bir sakıncası olur mu?
düzeltiyorum. trafoya çektiğiniz nötrden alabilirsiniz.

Hayır yeni takacağım aplik için faz kablosunu, oda aydınlatmasının bağlı olduğu anahtardan alacam.

Peki standart led ampüller için 0.75 kablo uygun olu mu?
Düşük watt çekecekleri için herhangi bir sıkıntı yok ben de raf aydınlatması olarak 0.75 kullanıyorum.

Aydınlatmada kullanılacak en düşük kesit 1,5 tir,en az 2x1,5 ttr (yumuşak çoklu kablo)kablo kullanmanızı emniyet için tavsiye edeceğim,kolay gelsin.

Aydınlatmada kullanılacak en düşük kesit 1,5 tir,en az 2x1,5 ttr (yumuşak çoklu kablo)kablo kullanmanızı emniyet için tavsiye edeceğim,kolay gelsin.
Yalnız piyasada satılan abajur lambaların çoğunda ince kablo kullanılıyor. Örneğin aşağıdaki gibi şeffaf kablolu abajur lambalar var. Alttaki kablo 0.75 gibi ama demek ki standartlara uyulmamış.

https://www.teknomidi.com/lambader-abajur-masa-lambasi-kablosu-anahtarli-seffaf-u2152

Yalnız piyasada satılan abajur lambaların çoğunda ince kablo kullanılıyor. Örneğin aşağıdaki gibi şeffaf kablolu abajur lambalar var. Alttaki kablo 0.75 gibi ama demek ki standartlara uyulmamış.

https://www.teknomidi.com/lambader-abajur-masa-lambasi-kablosu-anahtarli-seffaf-u2152
Ürünü inceleyin 0,50 kablo var üzerinde, burada kullanılacak kablo kesiti 1 olmalı en az,piyasadaki bir çok 2x0,75 kablonun ölçüsü, içindeki bakır standart dışı .
0,75 kablonun kısa devre durumunda fitil gibi yanma olasılığı çok yüksektir tesisattaki koruma elemanlarının buna hemen tepki vermediği zamanlar olur,mekaniki olarak korunmaz üstündeki yalıtkan darbeye dayanmaz.
Ikea bir çok elektrikli ürünü bu şekildeki dayanıksız kablolar yüzünden Türkiye'de toplatmıştır,ayrıca testlerden geçmeyen ithal bir çok ürün el altından piyasada satılmaktadır(çok büyük piyasa var bu konuda).İnternette satılan her ürün güvenli değildir Siemens şalt malzemelerinin dahi benzeri bir çok ürünün sahtesi mevcuttur ,umarım yardımcı olmuştur.

0,75 kordon kablo,
Halk dilinde (seyyar kablo,zil kablosu,ince ikili kablo) :)
Zayıf akım sistemlerinde kullanılan bu kabloyu AC akımda kullanmaktan hep kaçınmaya çalışırım.
Yaptığınız işi bir kere yapın ki gözünüz arkada kalmasın.
1.5 mm ttr kablodan aşağı kesitte kablo kullanmasanız iyi olur diyelim.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri