Akarsudan Elektrik Üretimi

abrekahmet

Üye
Merhaba,
Sera enerji giderlerini karşılamak üzere, seranın bulunduğu yerin 100 mt kadar uzağından geçmekte olan ırmak-nehir den yaklaşık 500kw elektrik üretmek istiyorum.
ırmak, 10-15 mt genişliğinde ve 2m civarında derinliğe sahip. yavaş akan bir nehir görünümünde.
Aklıma gelen şuydu; tabi bilgi eksikliğim olduğundan işin içnden çıkamadım.
oldukça büyük miktarda akan bir su hemen yanıbaşımda. Bildiğimiz değirmen çarklarına benzer bir modern sistemle bu enerjiyi elde edebilirmiyim? bu tür bir sistemi internet üzerinden çok araştırdım. Ancak, genellikle belli bir yükseklikten düşen az miktarda suyun şiddetiyle elde edilen elektrikle ilgili bilgiler yer alıyor. Belli bir ücretlendirmeyle de olsa konuyu çözmek istiyorum.
yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Değirmen mantığıyla bu sistem çalıştırılabilir.Su değirmenlerine dikkat ettiyseniz su da dönen çarkları çok büyüktür.Bisikletlerde pedala bağlı dişli büyüktür tekerleği çeviren dişlide küçüktür bu sistemi büyük bir değirmen çarkına büyük dişli bağlayıp alternatör e küçük dişli koyarak dönüş hızını ayarlayabilirisiniz ancak bundan yağmurlu ve fırtınalı havalarda hızı sabitleyecek bir vites sistemi olmalı ki su çok aktığında alternatör çok hızlı dönmesin bu konuyla ilgi rüzgar santrallerinde kullanılan redüktör sistemlerinin bu özellikte olduğunu duydum ama hiç kullanmadım

c.berkan, bende öyle düşünüyorum. yani su miktarı çok olduğu için temas ettiği çark yüzeylerinin geniş olması halinde ciddi bir itme gücü oluşturur diye düşünüyorum. Tabi test yaptığım bir durum değil. Burada oluşacak güç aktarımı uygun rediktörle alternatöre bağlayabilirsek olabilir mi. Bu konuyu araştırıyorum.

500 KW yüksek bir güç değil mi? Bunun için set yapıp suyun debisini arttırmak gerekir bence,ayrıca stabil bir üretim için akış rejiminide bu sayede kontrol edebilirsiniz.

500 kw'lık jeneratörlerin bir kısmı 6 silindirli dizel motorla ve 600 BG gücü ile çalışıyorlar.Sizin yakınınıdaki akarsu bu değeri değirmen çarkı +redüktörle sağlayabilecek debide mi?

Son düzenleme:
çok hayalci gözüküyor öncelikle derenin sahibi var ondan izin alman gerek bent yapılmalı bu küçük bir hes budurumda kimden izin alman gerek? 500KW çok büyük güç 220v 2272,7273A olur ki o kadar akımı 100metre taşıyamazsın...

Eğer mümkünse dere yatağını belli bir kesimde daraltıp bu kesimde su akışını hızlandırabilirsiniz. Daralan bölgede su daha hızlı akacaktır.
Yağışlar sebebiyle su debisi artışınada dikkat etmek gerekir.

Son düzenleme:
çok hayalci gözüküyor öncelikle derenin sahibi var ondan izin alman gerek bent yapılmalı bu küçük bir hes budurumda kimden izin alman gerek? 500KW çok büyük güç 220v 2272,7273A olur ki o kadar akımı 100metre taşıyamazsın...
confickerbelasi arkadaşım, gerekli izinler mutlaka alınacaktır tabi proje oluşturulursa. Ancak, benim kastettiğim sistemde yalnızca bir çark suyun içerisinde bulundurularak alternatöre bağlantı sağlanacak. su yavaş akan bir su olsada, derinliği olduğundan, büyük bir çarkın suyun altlarına doğru daldırılan kollarıyla iyi bir güç elde edilebilir diye düşünüyorum. Ancak, henüz teyit edebileceğim bir bilgiyede rastlamadım.

Eğer mümkünse dere yatağını belli bir kesimde daraltıp bu kesimde su akışını hızlandırabilirsiniz. Daralan bölgede su daha hızlı akacaktır.
Yağışlar sebebiyle su debisi artışınada dikkat etmek gerekir.
Kesmez arkadaşım, bu şekilde akan su, arazinin kenarından yaklaşık iki metre aşağıda akıyor ve coğrafi durum nedeniyle önüne bir bent yapmak imkansız. su oldukça büyük fakat yavaş akıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
bent olmadan olmaz havuz yapılır hauzda tutulur bir yerden çıkış yapar türbini döndürür işin uzmanına baş vurman gerek..

maxresdefault.jpg

Şöyle bir şey yapılabilir. Fakat dediğiniz güç bana çok yüksek geldi akarsu hızı hesaplarsan kaba bir hesap yapılabilir güç için

Merhaba Arkadaşlar resimde gorundugu gibi 800lt./dk. Akan akarsu var suyun alinacagi nokta ile türbin kurulac
20180917_104701.jpg
aği nokta arasinda 90mt. Kod farki var bu akarsu da ne kadar enerji elde edebilirim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri