Akım koruyucu priz kapalı olduğu halde ışığı yanıyor.

atlas54

Üye
merhaba tunçmatiğin tekli prizini aldım buzdolabının fişini buna taktım akım korumalı priz üzerindeki kırmızı ışık priz kapalı olduğu halde çok hafif yanıyor bu normal mi? İçinde kondansatör var ondan mı buz dolabının fişini çekince sönüyor ama takınca çok hafif şiddette yanıyor kırmızı ışık bir problem mi var? Bu yanma anlık değil 45 saniye falan bekledik aynı buz dolabının fişini çektik söndü taktık geri yandı çok hafif şidette ilk başta ışık yanıp söner gibi hareketli oldu sonra sabit çok kısık şekilde yanmaya devam etti. Aldığım satıcıya sordum topraklamada sorun olabilir dedi? Sizce problem nedir? Teşekkür ederim şimdiden.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Korumalı priz topraklamalı mı, takmış olduğun evin prizi topraklamalı mı? Aldığın yerde denemeden verdilerse işin iş. Keske orda bir deneseydin. Şimdi evdekilerini tek tek dene önemli olan topraklamadır.

Korumalı priz topraklamalı mı, takmış olduğun evin prizi topraklamalı mı? Aldığın yerde denemeden verdilerse işin iş. Keske orda bir deneseydin. Şimdi evdekilerini tek tek dene önemli olan topraklamadır.
Cevap için teşekkür ederim ürünü n11 den aldım tekli fişe takılanlardan bundan.
D50C6199-AEC6-48EF-8183-1DF5671BA41C.jpeg

Üründe topraklama var evdeki tesisatta da topraklama var. Açma kapama anahtarı kapalı şekilde olduğu halde bile o okla gösterdiğim kırmızı ışık çok hafifte olsa yanıyor buz dolabının fişini takınca.

Tesisattaki prizin topraklama metal kısmı taktığın kormalının toprağına iyi temas ediyormu? Ok işareti ile gösterdiğin gösterge lambası yanması zarar değildir.

Tesisattaki prizin topraklama metal kısmı taktığın kormalının toprağına iyi temas ediyormu? Ok işareti ile gösterdiğin gösterge lambası yanması zarar değildir.
Evet temas ediyor cihaz açıkken zaten kırmızı ışık yanıyor normal şekilde ama cihaz kapalı iken o ışık çok hafif güçtede olsa neden yanıyor boşta takılı iken yanmıyor buz dolabının fişini takınca hafiften yanmaya başlıyor. Sanki buz dolabı elektrik çekiyormuş gibi ama cihaz kapalı olduğu için buz dolabı çalışmıyor tabi ama ışık çok az da olsa yanıyor sebebini anlamaya çalışıyorum çok bilgim yok bu konularda.

Sizi iyi anladım. Yanmasında sakınca yok nede olsa elektronik parça olduğundan hava sartları buhar nem vb etkilenmiş olabilir dolap çalışmıyorsa herhangi bir ses cızırtı yoksa sorun olacağını düşünmüyorum.
Almış olduğun akım korumalı cihazı prize ters olarak takıp deneyiniz. Yine yanacakmı?

Son düzenleme:
Sizi iyi anladım. Yanmasında sakınca yok nede olsa elektronik parça olduğundan hava sartları buhar nem vb etkilenmiş olabilir dolap çalışmıyorsa herhangi bir ses cızırtı yoksa sorun olacağını düşünmüyorum.
Çok teşekkür ederim hocam yok herhangi bir ses yada problem yok sadece kapalı olduğu halde ışık neden yanar o kafamı kurcaladı. Satıcı da topraklamada sorun olabilir deyince kafam karıştı? Peki topraklamada gerçekten bir sorun olsa anahtar kapalı olduğu halde o ışık az da olsa yanar mı? Yada şöyle sorayım kapalı olduğu halde yanmasının topraklama ile ilişkisi ne? Cihazın içinde kondansatör olsa ondan yanıyor desem yaklaşık 1 dk sönme bu kadar uzun yanmazdı herhalde

Apc den var salonda tv falan takılı. Çok anlamam elektrikden sadece merakım var. Yarın bir tane daha gelecek ona da çamaşır makinesi takacam bakalım ondada aynısı olacak mı yada yeni geleni buz dolabına takırım eğer onda da ışık yanarsa o priz sorunlu demektir

Son düzenleme:
Apc den var salonda tv falan takılı. Çok anlamam elektrikden sadece merakım var. Yarın bir tane daha gelecek ona da çamaşır makinesi takacam bakalım ondada aynısı olacak mı yada yeni geleni buz dolabına takırım eğer onda da ışık yanarsa o priz sorunlu demektir

Çamaşır makinası, bulaşık makinası, ütü gibi yüksek akım çeken alıcılar için tavsiye etmem. Fiş/priz ürün neticede bunu da prize takıyorsun üst üste bağlantı oldukça riskli ! Buzdolabına olur.
Bu ürünlerin grup priz kablolu olanlarının kesiti 1mm² en kalın kesitlisi 1,5mm² !!!

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,465
Son üye
osmansaribudak362

Yeni konular

Geri