Acil cikis aydinlatmalari

Bunalmis

Usta Üye
Binamizda acil cikis noktalarini gosterir lambalar var. Bu lambalarin hic birinin yandigina tanik olmadim.
Gecen gun elektrikciler duvari kirip yeni hat cekerlerken sigortalari attirdilar.

Ardindan bu acil cikis lambalarin hepsi yanmaya basladi. Her kes sistemin bozuldugunu dusundu.

Lambalardan birisini actigimda sadece 220v baglantisi oldugunu gordum. Uzerinde herhangi bir sensor yada switch yok.
Elektrik varsa lamba yaniyor. Elektrik yoksa da icindeki aku ile yanmaya devam ediyor.

Elektrikciler sigortalari attirdiklarinda bir sekilde bu lambalarin yillardir atik sigortasini da kaldirdilar ve lambalar yanmaya basladi diye dusunuyorum. Elektrigini kessek te icindeki sarjli pillerle lamba yanmaya devam ediyor.

Dolayisi ile sistemde ariza yok, bu gune kadar lambalar enerjisiz olduklari icin isildamiyorlarmis diye dusunuyorum.

Dusunceleriniz nedir?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Binamizda acil cikis noktalarini gosterir lambalar var. Bu lambalarin hic birinin yandigina tanik olmadim.
Gecen gun elektrikciler duvari kirip yeni hat cekerlerken sigortalari attirdilar.

Ardindan bu acil cikis lambalarin hepsi yanmaya basladi. Her kes sistemin bozuldugunu dusundu.

Lambalardan birisini actigimda sadece 220v baglantisi oldugunu gordum. Uzerinde herhangi bir sensor yada switch yok.
Elektrik varsa lamba yaniyor. Elektrik yoksa da icindeki aku ile yanmaya devam ediyor.

Elektrikciler sigortalari attirdiklarinda bir sekilde bu lambalarin yillardir atik sigortasini da kaldirdilar ve lambalar yanmaya basladi diye dusunuyorum. Elektrigini kessek te icindeki sarjli pillerle lamba yanmaya devam ediyor.

Dolayisi ile sistemde ariza yok, bu gune kadar lambalar enerjisiz olduklari icin isildamiyorlarmis diye dusunuyorum.

Dusunceleriniz nedir?
kanımca sorunuzun cevabı yok. kim ne söylerse tahminden öteye gitmez. Ama yine de bir yorum yapmam için şunların cevabını vermeniz gerekmekte.

1-) ilk cümlede yandıklarını hiç görmedim dediniz. elektrik varkeknmi yandığını hiç görmediniz. elektrikler kesildiğinde de yanmıyorlarmı ?
2-) Duvarı acil çıkış lambaları için yeni hat çekmek için kırdılar sanırım. sigorta attığında kablo bağlantısını yaptıktan sonra mı sigortayı kaldırdılar yoksa çektikleri yeni hattın bağlantısını yapmadan önce mi sigortayı kaldırdılar da o zaman mı yanmaya başladı ?
3-) Bu lambalarda zaten sensör switch olmaz çünkü işlevi acil durumda çıkışı göstemek için yazıya ışık vermektir haliyle sadece elektrik gittiğinde aküden ışık yakacaktır. sizin projeniz için konuşuyorum. farklı uygulamalarda var tabi .

Bunların bilgisini verirseniz daha sağlıklı bir yorum olabilir diye düşünüyorum

Elektrikler kesilmedigi icin ben bu lambalarin yandigina tanik olmadim. Binanin eski oturanlari da yandigini hic gormemisler.

Sorun nedir diye lambalardan birisinin kapagini soktum. Faz yada noturden birisinin cihazin gnd baglantisina baglandigini gordum. Bu baglantiyi sokup dogru sekilde bagladigimda lamba sondu.
Sigortadan elektrigi kesince batarya ile calismaya basladi.

Eger taa basindan beri elektrikci bu sekilde tum lambalari yanlis bagladi ise tum baglantilari degistirmem gerekecek. Yada bu sekilde kullanilacak.

Bildiğim kadarıyla bu acil aydinlatmalar söylediğiniz gibi 220 volt faz ve nötr girişi olur.

Besleme varsa içindeki pil yada batarya sarj olur.

Enerji varken lamba yanmaz. Ne zaman enerji gitti o zaman lamba yanar.

Bu senaryo calisiyor ise sorun yok denilebilir.

Bir ikinci durum bu benim tespitim bu tür aydinlatmalarin içinde Nikel şarjlı pil bulunuyor. Dandik markalarda bu pillerin ömrü 2 yıl gibi oluyor. Şarj devresi kaliteli olmadığı için uzun süreli şarjda kalan pil bozuluyor.

Elinizdeki aydinlatmanin birini test edin. Enerji kesildikten sonra yeterli süre yanıyor mu yanmıyor mu? Buna göre bence değişimi gerekli yada değil diyebilirsiniz.

Acil durum aydınlatmaları Şebeke enerjisi kesilirse çalışır. Bu lambamalar da 2 Tip vardır. normalde sürekli yanan (örnek acil çıkışı gösteren) lambalar veya enerji kesilince yanan(örnek :merdiven aydınlatmaları) lambalar vardır.İki tip de elektrik var iken bataryalarını doldurur.
Enerji kesintisi olmadığı için siz çalışmaların görmemiş olabilirsiniz tadilat sırasında duvarı kırarken besleme hattına zara verdiğiniz için sigortası atmıştır veya besleme kablosunu kopartmışsınızdır. Lambalar akülerin de enerji çekerek aydınlatmaya devam ederler akü bitene kadar.Aküleri öldürmek istemiyorsanız lambaların besleme enerjisini verin yoksa tekrar şarj olmaya bilirler boşu boşuna masraf cıkar.
Elektrikler kesilmedigi icin ben bu lambalarin yandigina tanik olmadim. Binanin eski oturanlari da yandigini hic gormemisler.

Sorun nedir diye lambalardan birisinin kapagini soktum. Faz yada noturden birisinin cihazin GND baglantisina baglandigini gordum. Bu baglantiyi sokup dogru sekilde bagladigimda lamba sondu.
Sigortadan elektrigi kesince batarya ile calismaya basladi.

Eger taa basindan beri elektrikci bu sekilde tum lambalari yanlis bagladi ise tum baglantilari degistirmem gerekecek. Yada bu sekilde kullanilacak.
Bağlantıyı yanlış yapılmış olabil söylediklerinize bakılacak olursa lambanın fotoğrafı ve bağlantını fotoğrafını atarsanız tam bir cevap verebilirim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri