Acer g226hql monitör tamiri için yardım lazım

Tugruler

Üye
Monitörde son zamanları farklı şekilde sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Farklı senaryolarda oluşan sorunları yazıyorum ;
1) tamamen siyah bir ekrana aniden geçince monitör kapanıp açılıyor.
2) aydınlık bir ekranda parlaklık önce artıyor sonra monitör kapanmadan siyah olup tekrar eski halini alıyor
3) monitör ayarlar sekmesinde genel ayarlarda sorun olmazken parlaklık ayarına girince modlar arası geçişte monitör kilitleniyor.
4) monitör hep kapanıp açılınca kontrast ve parlaklık ayarı sıfırlanıyor.
5) otomatik hizalama tuşuna basınca monitör ayar yazıları sapıtıyor ( misal auto config please wait demek yerine #@&₺&@-#-₺&&@- #-;_!₺;";#+ gibisinden yazılar çıkıyor.
Gel gelelim bu sorunu çözmek için denediğim yöntemlere ;
1) monitör adaptörünü değiştirdim 19v 1.58 amper, sorun yine aynı.
2) monitör kablosunu değiştirdim sorun yine aynı.
3) başka bilgisayarda takıp denedim sorun yine aynı.
4) monitörü açıp içersindeki besleme kondansatörü şişme yapmıştı değiştirdim 220uf 25v, sorun yine aynı.
5) içerisindeki felxi kablolara baktım tek tek ölçümledim , kopukluk yok.
Evet arkadaşlar sizce sıkıntı nerede olabilir ? Daha neler yapmam gerekebilir ? Montör yine kullanılabilir durumda, gündelik işimi yapıyorum film izliyorum ancak yine de bu kapanmalar veya aşırı parlamalar çok can sıkıyor. Elimden geldiğince yaptığım işlemleri açıkladım. Fikirlerinizi bekliyorum. Saygılarımla, acemi tamirci :)

Selam.

Keşke monitörü kapatmadan önce içinden fotoğraflar çekseydin. Belki çözüm için bir yardımı olurdu.

Buyrun fotoğraflar

Ekli dosyalar

• IMG_20220211_103028.jpg
    IMG_20220211_103028.jpg
    335.1 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_20220211_102358.jpg
    IMG_20220211_102358.jpg
    520.1 KB · Görüntüleme: 28
5) otomatik hizalama tuşuna basınca monitör ayar yazıları sapıtıyor ( misal auto config please wait demek yerine #@&₺&@-#-₺&&@- #-;_!₺;";#+ gibisinden yazılar çıkıyor.
Selam.

Sanki yazılımsal bir sorun varmış gibi geldi bana. Resimlerden görüldüğü kadarıyla yanık, bozuk vb. bir komponent görünmüyor.

Yazılım önceden sorunlu değildi, sonradan yazılım problemi olabilir mi acaba ? Bir de bunu nasıl halledebilirim fikir verir misiniz?

Elektronikten anlamam .
Kartın üzerinde 2 adet 8 bacaklı entegre var
Bunlardan biri eeprom entegresi olabilir değişimi monitörü kurtarırmı ?

Örneğin . Philips tv de 24C32 EEPROM
Kolay gelsin .

Elektronikten anlamam .

Kolay gelsin .
Selam.

Artık yeni nesil işlemcilerin dahili Rom hafızalarına chip daha fabrikada üretim aşamasında program yükleniyor ve o şekilde üretimden çıkıyor. Harici EEprom'lar genelde parametre, kullanıcı ayarları vb. saklamak için kullanılıyor. Ancak bu dediğim %100 kesin bilgi değil. Belki sizin dediğiniz şekilde de olabilir. İşlemcinin datasheet'in aradım ancak bulamadım. Bulabilseydim iç yapısına bakar ve bundan emin olabilirdik.

Selam.

Artık yeni nesil işlemcilerin dahili Rom hafızalarına chip daha fabrikada üretim aşamasında program yükleniyor ve o şekilde üretimden çıkıyor. Harici EEprom'lar genelde parametre, kullanıcı ayarları vb. saklamak için kullanılıyor. Ancak bu dediğim %100 kesin bilgi değil. Belki sizin dediğiniz şekilde de olabilir. İşlemcinin datasheet'in aradım ancak bulamadım. Bulabilseydim iç yapısına bakar ve bundan emin olabilirdik.

Elektronikten anlamam .

Kolay gelsin .

KONU SAHİBİNİN ENTEGRELERİNİN DATASHEET ARAŞTIRMASI ?
FOTODA ENTEGRELERİN ÜZERİNDEKİ YAZILAR BELLİ OLMUYOR .

TAMAM SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİ ŞİMDİLERDE FABRİKA YÜKLEMESİ
VE HARİCİ
SERVİS CH34A VE PROGRAM DOSYASI ? İLE

BİRİ TV BİRİ MONİTÖR ARIZA TAM AYNI DEĞİL AMA YAZILIM KISMI OLUNCA DÜŞÜNDÜM .
SANKİ BİLĞ ANAKART ÇİFT BİOSLU GİBİ PARÇA DEĞİŞİMİ İLE YAZILIM ARIZASININ DÜZELTİLMESİ OLABİLİR .

ARKADAŞ RECEİVER UYDULARDA ENTEGRE DEĞİŞTİRYORDUK ARIZA DÜZELİYORDU DEMİŞTİ .

https://www.elforum.info/topic/123397-philips-22pfl340310

Herkese selam!

Aşağıdaki arızalı bu tv'ye sahibim, uzaktan kumanda fonksiyonu kaybolmuş, kırmızı stby led'i artık yanmıyor ve tv'nin fiziksel düğmesinden açarsam tekrar başlıyor ve tv butonlarından kanal değiştirdiğimde tv duruyor, anten kablosu olmadan kanal değiştirirken durmuyor.
Tüm voltajları ölçtüm ve tamamlar, kapasitörler iyi.
Benim şüphem eeprom'un yeniden yazılması gerektiği, 24c32'si var, hiç böyle bir kusurla karşılaştınız mı?
Bir planı ve muhtemelen bir çöp kutusu olan meslektaşlarıma soruyorum.

Görmek için çıplak dene

Çözüldü, eeprom'u boş bir fabrika ayarlarına sıfırlama ile değiştirdi ve her şey yolunda !!!

Güncelleme ; avometre ile ölçüm yaptığım zaman panel aydınlatmasının güç beslemesi 19 volt sabit enerji verirken , aydınlık ayarlamasına girdiğimde kitlendiği an panele 51 volt güç göndermeye başlıyor . Normal çalışma aralığının çok üzerinde oluyor. Kapanıp açılma ve kitlenme sorunları olduğunda bu voltajı görmekteyim. Panel aydınlatma kısmının fotoğrafları ektedir. Yakından bakıp fikir paylaşabilen usta arkadaşlarımdan yardım bekliyorum. Saygılarımla acemi tamirci.

Ekli dosyalar

• IMG_20220213_131520.jpg
    IMG_20220213_131520.jpg
    415.5 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20220213_131454.jpg
    IMG_20220213_131454.jpg
    342.8 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
sorun eepromda olabilir . bir sony tv de eeprom değişince düzelmişti.
bu entegrelerin yazma silme ömrü oluyor. eski versiyonlarda daha düşüktü.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri