ABB PLC'den Bilgi Çekmek

boraday

Üye
Merhabalar..

PLC konusunda bilgim çok fazla değildir. Boya otomasyon sistemimizi değiştirip yazılımını ve plc'sini tekrardan toparladık. Fakat 1-2 adımda takılıyoruz. Diğer arkadaşlar baktı ama çözemediler. ABB 07 KT 97 marka ve modelde PLC'miz var ve bunun içindeki yazılımı çekmek istiyoruz. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Teşekkür ediyorum. İncelemeye başladım...

Merhabalar,

Bunu upload şeklinde almanız mümkün değil, ama SMC kart takarak "Write User Program to SMC" menüsünü kullanarak SMC karta programı aktarabilirsiniz.
Detaylı bilgi için
https://library.e.abb.com/public/ec943678d6f80f4ac1257c2100539bb2/2CDC120062M0202.pdf
http://www05.abb.com/global/scot/sc...7dec1256e5200506c15/$file/2cdc120062m0202.pdf

Sayın Titus şimdi codesyslerde bir uptade ile ilgili bir konuya acıklık getirmek isterim.

Aşağıdaki resmi incelerseniz.Biz moeller PLC den bu yontemle programı alabiliyorduk.Bazı markalar durumu kısıtlıyobiliyorlar.
Ama tavsiyem bu yolun birkez denenmesidir.
Uygulama su şekilde
1-Proje aç ikonuna tıklanır.
2-cıkan pencereden PLC butonuna tıklanır ve otomatik olarak size Target sorar UPLOAD edeceğiniz PLC targetinı
girersiniz ve oklersiniz.
3-Haberlesme opsiyonu cıkar ok dediginiz zaman programı indirirsiniz

Hatta Symbol list plc ye download edilmişse Symbol list bile gelir.Source cod yüklenmisse Sourc Code INIden kaynak kodu gelir .
Ama onu hic tecrübe etmedim.

Dediğim gibi Moeller PLC ben program aldım.

Sayın hasanzincir,

ABB marka PLC'ler hernakadar CodeSys ile programlanıyor olsalar da I/O yapılandırma, bellek tanıtma, adresleme gibi özellikleri ControlBuilder Plus (PS501)adlı yazılımla yapılyor. dolayısıyla da sizin yukarıda detaylı şekilde açıkladığınız yöntem ABB marka PLC'lerde işlevsiz kalıyor.

Bizim kullanabileceğimiz yöntem, eğer program PLC içerisindeki flash hafızada ise, "sdappl" komutu ile SD karta kopyalamak ve bu SD kart ile de diğer CPU'ya aktarmaktır. Tabi programı alıp düzenleme yapmamız da olanaksızlaşıyor bu durumda.

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri