5v adaptöre led bildirim eklemesi

cnrmyn

Üye
Arkadaşlar 5v bir adaptör ile tp4056 ya bağlı olan 1 adet 3.7 volt li-ion pil şarj ediyorum. tp4056 şarj edilen cihazın içinde bulunuyor,tp4056 üstündeki bildirim ledleri haliyle pek işe yaramıyor.Şarj cihazı olarak kullandığım 5v adaptörün çıkışına , şarj işlemi bitince yanacak yada şarj işlemi sırasında yanıyorsa sönecek bir şarj işlemi tamamlandı şeklinde bir bildirim ledi eklemek istiyorum arada tp 4056 olduğu için pilin voltajına direk erişemiyorum.Yani 4.2 volt olduğunda bir karşılaştırma yapılması mümkün değil elimde olan tek şey şarj işlemi çekilen akım 100ma den düştüğünde şarjın kesildiği...

Bu konuda yardıma ihtiyacım var.nasıl yapabilirim...
teşekkürler...

Elalem yapıyor, bir - iki ledi taşıyamıyorsanız pleksi çubuk, onu geçtim misina bile takmak aklınıza gelmiyorsa başkaları yapsın biz satın alalım hep o zaman, üretim = 0 hep tüketim. Bu arada yerli öncelikle ağırlıklı yabancıların bu konuda videosu çok.

Elalem yapıyor, bir - iki ledi taşıyamıyorsanız pleksi çubuk, onu geçtim misina bile takmak aklınıza gelmiyorsa başkaları yapsın biz satın alalım hep o zaman, üretim = 0 hep tüketim. Bu arada yerli öncelikle ağırlıklı yabancıların bu konuda videosu çok.

siz konuyu anlamadınız galiba...
benim burda yapmak istediğim led taşımak değil led eklemek
bir cihaz var içinde bir adet li-ion pil ve tp 4056 var
birde şarj cihazı var 5v adaptör
cihazı şarj cihazına takınca şarj cihazı üzerinde bir bilidirim ledi eklemek amaç

Opamp current sense şeklinde aratabilirsin:
https://www.electroschematics.com/current-sensor-led-indicator/
high-side-schematic[1].jpg

4056 üzerinde led var yazmışsın zaten.
Bir sürü devre yapacağına
onu kasa dışına uzatsana.
içinde tp 4056 olan cihaz ayrı bir cihaz şarj aletine + ve - olarak bağlanıyor sadece kabaca olay bu yeşil daire led olarak düşünün şarj işlemi bitince yanacak...
Ad111sız.png

siz konuyu anlamadınız galiba...
benim burda yapmak istediğim led taşımak değil led eklemek
bir cihaz var içinde bir adet li-ion pil ve tp 4056 var
birde şarj cihazı var 5v adaptör
cihazı şarj cihazına takınca şarj cihazı üzerinde bir bilidirim ledi eklemek amaç
Kusura bakmayın bu yaşıma kadar ki Türkçem yetmiyor demek ki ...

Çözüm sunuyoruz beğenmiyorsunuz. HA şarj cihazına ha şarj olan cihaza ... çok mu farkediyor ledin nerde olduğu. 4056 nın ledli bölgesi üzerine 2 - 3 mm delik delin, deliğe az sıcak silikon oldu bitti!

Kusura bakmayın bu yaşıma kadar ki Türkçem yetmiyor demek ki ...

Çözüm sunuyoruz beğenmiyorsunuz. HA şarj cihazına ha şarj olan cihaza ... çok mu farkediyor ledin nerde olduğu. 4056 nın ledli bölgesi üzerine 2 - 3 mm delik delin, deliğe az sıcak silikon oldu bitti!
Estağfurullah hocam dediğinizi yapmayı bende biliyorum ama fark etmese zaten böyle bir yardım talebinde bulunmam dediğiniz gibi yaparım. Yapılması gerekeni açıkca anlattığımı düşünüyorum. Bildirim ledi şarj cihazının üstünde olması gerek. Çünkü şarj olan cihazlar hepsi aynı türde değil örnek vermek gerekirse 2 farklı telefon düşünün birinde şarj bildirim ledi var diğerinde yok ben ikisinide şarj eden , şarj cihazından bildirim ledi ile doldu bilgisi almak istiyorum...
Saygılarımla...

Tp4056 yi cihazlardan sökün

Adaptörün içine monte edin. Orda ledleride kullanırsınız.

Yol olmaz ise 4. Mesajdaki sayın @karaapak in önerdiği devre en sağlam devredir.

Teşekkür ederim işe yarar gibi görünüyor ama simülasyonda çalıştıramadım da ;
Normalde 5v adaptör kullanıyorum ama 9V kullandım diyelim ,
yük akımı yazan kısım benim şarja taktığımda çekilen akım oluyor sanırım R6 direncini bağlamam gerekmi peki, (+),(-) kısmına 9v adaptör bağladım.şarj çıkışını nerden alıcam

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri