58 Ekran LG Marka LCD Televizyonun Ekranında Çizgi Oluşuyor.

ŞEF

Onursal Üye
Onursal Üye
Sayın arkadaşlarım !
58 ekran LG marka LCD televizyonun ortasında bir süre sonra 5 cm. genişliğinde üstten aşağıya doğru bir çizgi oluşuyor. Burada bunun neden kaynaklandığını öğrenebilsem bile tamirini benim yapamayacağım kesin.
Öğrenmek istediğim şu;
Bu arıza için servise ne kadar ücret öderim, çok pahalıya gelirmi ?

sn.ŞEF'im

lcd'de ölü piksel olmuş olabilir tamiri bildiğim kadarı ile pek mümkün değil. Eğer yeni alıdıysanzı ve ilk defa kullandıysanız değiştirmleri lazım sonradan olduysa garanti kapsamından çıkmıştır :(

ama servise bi sormak lazım

Cevabınız için çok teşekkürler korkmaz hocam !
Yeni almadım, bu sorun nedeniyle yeni tv. alan biri tarafından hediye edildi.

milyonda bir görülen bir durum olsada. cep telefonlarındakine benzer bir ekran iletkeni kayması, oksitlenmesi, çürük lehim ve kablo kırığı durumları olabilir. şef hocamın ölü kısmı galiba şerit şeklinde. bu yüzden benim düşüncem ölü piksel olma ihtimalinin düşük olduğu yönünde... şef hocam ben en azından bir sorulması taraftarıyım olmadı bir baksınlar duruma görede bir fiyat versinler... uygun bişi derlerse hayırlı olsun... :D

bahsettiğiniz gibi bir durum tamir ettiğim bir laptopta vardı en sağdan 2 cm kadarlık bir şerit. ekranı parcaladık iki cam yüzeyarasına giren saydam esnek bir yalıtımın içinden incecik bakır iletim hatlarından bazıları kırılmış ve çalışır halde oynattığımızda şeridin bazı yerlerine görüntü gelip gidiyordu. o işçiliği insan gözü ile yapamayız diye düşünerek laptopta eski fazla kullanılmayan bişey olduğundan olduğu gibi bırakıp toparladık. laptop hala çalışıyor fakat ekranı aç kapa yaparken siyah şeritte (ölü kısımda) anlık geçiçi parlak beyaz fosforlu yesil/mavi gibi ince çizgiler gelip gidiyor. sonuç olarak biz fiyat almadık!ama yüksek ihtimalle monitörün değişeceğini söyleyecekleri için o bilgisayara o masraf gereksizdi...

saygılarımla...

Son düzenleme:
sayın sef izmirde bir firma bankamatiklerdeki dokunatik ekranları tamir ediyorlar .bu firmada calışanlardan iki tanesi benim yetiştirdigim elemanlardan konunun uzmanı olan moskavada 1 aylık göreve gitti dönünce senle görüştüreyim . (bir süre sonra sonra )cizgi oluştugunu yazmışsın , nekadar bir süreç normal gösteriyor? ekran hiç darbe almışmı ? başka amaç için bile olsa hiç sökülüp monte edildimi ? bi de PAL bir entegre var 8 nolu baçagında 1.47UF 10v tantal condansatör var cok tıkanır sök at yerine 50v 2.2 uf elektrolit tak işini göre bilir baskı devreyi zedelemeden ısı tabancası ile sök tak delik içi kaplamalar bacaklarla gelmesin.

Sn. ŞEF,

Aynısı benim de plasma tv mde oldu. Servisi aradım, bahsedildiği gibi iletkeni ile ilgili bir problem olduğunu, garanti kapsamında karşılanacağını söylediler. Çalıştığım için bir türlü evde olup da adamları arayamadım ancak garanti süreniz bitmediyse garanti kapsamında değiştiriyorlar. Panasonic'in belli bir serisinde bu probleme sık rastlanmış.

İşin enteresanı önce bir çizgiydi, şimdi dört çizgi oldu.. :)

Saygılar

İlgilendiğiniz için çok teşekkürler üstadlarım.
Yaklaşık 1 saat sonra aşağıdaki görüntü meydana çıkıyor.

Ekli dosyalar

• tv..JPG
    tv..JPG
    94.3 KB · Görüntüleme: 188
şefim gercekten çok kötü olmuş :(

Burada daha iyi anlaşılıyor.

Ekli dosyalar

• tv.1.JPG
    tv.1.JPG
    89.1 KB · Görüntüleme: 138
şef im bu kondansatör hatası degil daha önçe 2.2 uf kondansatör önermiştim hatayı görünce fikrim degişti

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri