5+1 ses sistemi arızası yardım ?

onurguc

Üye
Merhaba, arkadaşlar öncelikle elektronik devreler konusunda çok bilgim olmadığını söyleyerek başlayayım. Sadece devre elemanlarının isimlerini biliyorum ve lehimleme konusunda el becerim var. Aşağıdaki kart 5+1 ses sistemine ait geçen aylara kadar çalışmıyordu, bende sırf uğraşmak için neredeyse tüm devre elemanlarını yeniledim. Ancak ok ile gösterilen yerdeki direnç kırılmıştı aynısını bulamadım yakın ohm taktım. Bas konusunda istediğim verimi alamıyorum. Cihazı açtığımda bass tan çok ses geliyor kısmam gerekiyor. Ses yükseldikçe bass ta bozulma oluyor. İşaretli kapasitörde bir kaç aya patlıyor. Sizce sorun nerde ? Ne yapmam gerekli ?

20180829_160001.jpg

O direncin değeri çok düşük dolayısıyla kond ün dayanacağı gerilimi aşıyordur ve patlamasına sebep olur. Mümkünse şemasını elde etmeye bak. BAs konusunda ent lerin çevresindeki kond ler sorumlu ama ölçmek için LCR veya ESR metreye ihtiyacın var veya kafadan hepsini değiştirmelisin.

Ek olarak şunu söyleyeyim.

Sarı işaretli büyük kondansatör patlıyor ise ;

1- Giriş geriliminiz kondansatör gerilimin üzerine çıkıyor
2- Doğrultma devreniz AC kaçırıyor yani diyotlardan biri arızalı ac kaçırıyor yada kısa devre olabilir.

Bas sesler konusu çok karışık. Bas sesleri alçak frekans geçiren filtre devreleri ile anfiye girilip yükseltilir. Anfiyi incelemeden bu konuda yorum yapamam. Daha önceden bas sesler düsgün çalışıyordu şimdi çalışmıyor ise ;

ben olsam bas sesleri veren ayrı bir hoparlör var ise o hoparlörün bağlandığı çıkıştan geri gelerek anfi entegresini tesbit ediniz. Tesbit ettiğiniz anfinin girişinden doğru ses kaynağından başlayıp ses sinyalini takip ederek çıkışa kadar gidiniz. Bunun için bu hatta pasif elemanların sağlamlığını kontrol ediniz. Osiloskop varsa ve sinyal jeneratörünüz düşük frekanslı bir sinyal verip çıkışa kadar bu sinyali osiloskopla izlemek gerek.

Kolay gelsin.

Merhaba, arkadaşlar öncelikle elektronik devreler konusunda çok bilgim olmadığını söyleyerek başlayayım. Sadece devre elemanlarının isimlerini biliyorum ve lehimleme konusunda el becerim var. Aşağıdaki kart 5+1 ses sistemine ait geçen aylara kadar çalışmıyordu, bende sırf uğraşmak için neredeyse tüm devre elemanlarını yeniledim. Ancak ok ile gösterilen yerdeki direnç kırılmıştı aynısını bulamadım yakın ohm taktım. Bas konusunda istediğim verimi alamıyorum. Cihazı açtığımda bass tan çok ses geliyor kısmam gerekiyor. Ses yükseldikçe bass ta bozulma oluyor. İşaretli kapasitörde bir kaç aya patlıyor. Sizce sorun nerde ? Ne yapmam gerekli ?

Ekli dosyayı görüntüle 47176
Önceki direncin değeri neydi ? Sürekli patlayan kondansatörün değeri ne ? Eksik parça varmı ? Ses sisteminde başka devre kartı varmı ? Son olarak devrenin arkasınıda çekip atarmısın..

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri