4015 entegresiyle ilgili bir soru

mandalina_

Üye
Elimde 4015 entegresiyle yapılmış yürüyen led devresi var.Ledleri BC338 transistörle artırcam.
Transistörün beyz ucuna formüldeki hesaba göre 13 k direnç gerekli.Ama ben daha düşük bi direnç takcam.Transistörün beyz ucuda 4015 entegresinin bi bacagına gidiyor.Ve 13 k taktıgımda beyz akımı 0,42 amper gözüküyor.Collektör ucunda da ledler baglı

Peki ben bu 4015 entegresinin maksimum çekecegi akımı nasıl ölçcem veya bilcem?Drain akımı denilen şey VDD nin oldugu bacaktakı akımmıdır?Bu akım VDD bacagından girip diger bacaklara mı dagılıyor.

Aşagıdaki resimdeki 5 mikroamper Drain akımımıdır?Yanı maksimum çektigi akımmıdır.Bu durumda ben transistörü süremem.Nasıl olcak peki?Yardım edermısınız?

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

4015 in her bir çıkış pininden alabileceğiniz akım değeri baktığınız tablonun devamında göreceğiniz I_OL ve I_OH sembolleri ile verilmiş olan (LOW Level Output Current - HIGH Level Output Current) değerlerdir.
Bu da en az 1mA gibi bir değeri garanti etmektedir.

ustura
Ben aşagıdaki devreyi nette buldum.Devre 5 voltla besleniyor.CD4015 in bacaklarına 220ohmdirenç ve led baglanmış.Ledlerin akımı 10miliamper
Senın dedigin gibi 1ma ise nasıl olur?O zaman ledlerin yanmaması lazım.ampermetre degeri devrede 9ma falan görünüyor.Yani her bacaktan 9ma alınabiliyor.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Devreyi uygularsanız göreceksiniz ki LED ler ışıldayacaktır, fakat simulasyondaki gibi 9mA değil de mesela 4mA gibi bir akımla yanacaktır.
CMOS ların eski datasheetlerinde 0 ve 1 seviyeleri için çıkış gerilim-akım karekteristiği eğrisi bulunurdu.Bu eğriye bakarak bağlamak istediğiniz yükün akım ve gerilim limitlerini tayin edebilirdiniz.
Mevcut datada ise VDD=5V VO=4,6V iken I_OH=0,88mA tipik değerlerini vermiş.Burada I_OH değerini örneğin 4mA yaptığımızda VO değerinin ne kadar çökeceğini göremiyoruz. Simulasyon da doğru sonuç vermediğine göre bu problemi devreyi uygulayarak çözeceksiniz demektir.

Son düzenleme:
Arkadaşım tek pin cıkısı tek ledi rahat ve parlak bi selikde ısıtabiliyosa ki ısıltıyodur.15-20 ma gibi bi deger verir min.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri