4.Eksendeki boşluğu doldurmak

glaurung

Üye
Bir plakanın ön ve arka yüzünü işlerken 4.ekseni kullanıyoruz.
Ancak backlash - boşluk var. Ön yüzü işlerken 0.3 derece kayıp yaşıyoruz.
Yani nereye basarsa step motor o tarafa çok hafif dönüyor.
Elle de 4.eksenin çenelerinin olduğu bölümü sağa sola sallayabiliyorsunuz.
Bu da yarıçap arttıkça çok büyük ölçü kaçıklıklarına neden oluyor.

Motora sabit durması için yük verebilir miyiz acaba, mesela 0.01mm ileri geri yapsa sürekli bu durumda motorun ekseni kilitlenir diye düşünüyorum.

MACH3 böyle bir ayar var mı? Ya da bu işin başkaca bir çözümü olabilir mi?

Şimdiden teşekkürler.

Bu eksene yuk binmezken bir sekilde boslugu alsaniz bile isleme aninda kayma olacaktir.

Eger eksen bir kere dogru aciya getirildikten sonra isleme aninda konum degistirmeyecekse elektromekanik frenle bu ekseni kitleyin.

Altına tabla koyulabilir veya fren yapılabilir evet bunlar seçenekler ama sürekli müdahale gerektiriyor. Normalde ön arka birlikte işliyoruz 8 dakika sürüyor. Böyle bir işlem 4 dakika demek o da kötü bir boşluk makineye kitliyor bizi, varsa mach3 ayar veya daha başka çözümler açığım. Boşluksuz 4.eksen almayı düşünüyorum son çare, pahalı bayağı ama mecbur kalırsak başka çözüm kalmayacak.

4.eksen reduktor oranin nedir? Kullandigin motor stepmi servomu?
Bu arada imzamin altindaki siteyi zitaret etmenide oneririm.. henuz satis yapilmiyor ama oradaki urunu test etmesi icin nokta cnc firmasinada gonderecegim hafta sonuna kadar 1/ 21 oranlisini...

3 eksenimiz servo ancak 4.eksen step
varvel srt 04007G318 model numarası bu.
sanırım 1/28.

3 eksenimiz servo ancak 4.eksen step
varvel srt 04007G318 model numarası bu.
sanırım 1/28.
Sonsuz disli reduktor bu model... bunlari cevirmek motoru cok yorar... step motorunuzun kac nm tutma torku var bilmiyorum ama bu reduktorun bosluk oranlari cok fazladir...bosluksuz reduktorler biraz pahalidir ama iciniz rahat olur ve donup arkaya bakmazsiniz bile...kendi makinamda z ekseninde 1/5 var ve zerrece supheye dusmuyorum sifirlamada...1/ 20 oranlisi 780 dolar civari diye duymustum... yakin zamanda bunun ucte biri fiyatina ve cok kaliteli bir urunu paylasacagim insaallah... ANkarada isen 1/7 oranli bosluksuz cycloid reduktoru nema 23 flans uymlusu nu denemen icin verebilirim...

Sonsuz disli reduktor bu model... bunlari cevirmek motoru cok yorar... step motorunuzun kac nm tutma torku var bilmiyorum ama bu reduktorun bosluk oranlari cok fazladir...bosluksuz reduktorler biraz pahalidir ama iciniz rahat olur ve donup arkaya bakmazsiniz bile...kendi makinamda z ekseninde 1/5 var ve zerrece supheye dusmuyorum sifirlamada...1/ 20 oranlisi 780 dolar civari diye duymustum... yakin zamanda bunun ucte biri fiyatina ve cok kaliteli bir urunu paylasacagim insaallah... ANkarada isen 1/7 oranli bosluksuz cycloid reduktoru nema 23 flans uymlusu nu denemen icin verebilirim...
İstanbuldayım, 1/5 1/7 1/20 küçülerek giderken hassasiyet artıyor mu?

Cihazın motoruna müdahale etmek istemiyorum, 4.eksen set olarak satıp yine aynalı puntalı raylı set alabilirim.

Planet/harmonik/cyloid sistemler var 5-10bin arası tr de satan varsa almak isterim

İstanbuldayım, 1/5 1/7 1/20 küçülerek giderken hassasiyet artıyor mu?

Cihazın motoruna müdahale etmek istemiyorum, 4.eksen set olarak satıp yine aynalı puntalı raylı set alabilirim.

Planet/harmonik/cyloid sistemler var 5-10bin arası tr de satan varsa almak isterim
planet cycloid sistemlerde redüksiyon değeri arttıkca hassasiyet değeri genelde düşüyor diye biliyorum ve onlar tek yada çift temaslıdır benim sistemim planet cycloid değil ve her yüzeyden tam temaslı...
elimde hazır durumda 4 yada 5 eksenli cycloid takım şu anda yok.yapacağım ama şu an değil. senin 4. eksende step motorun tutma torku 12 nm yada üzerinde ise redüktörü çıkart boşluk istemiyorsan yani direct drive olarak kullan işini görmek için...

Ankis hocam çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler çok değerli. Umarım projenizde de muvaffak olursunuz. Bizim modelde step motor

Şahin Rulman Step Motor Nema 34 | 4.5 Nm - 86Bhh80-Y420C-Y32B​

Model bu 4.5 NM yani tutacağını pek sanmıyorum. Kaliteli bir 4.eksene geçme zamanımız gelmiş.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri