380 volttan 220 volta kullanımda kablo kesiti

minikya

Üye
Merhaba,
Bulunduğum fabrikada yeni yapılan bir odada 7/24 220 voltta saatlik 30kw elektrik tüketimi olacak bir uygulama kurulacak.
Fabrikada sanayi elektriği (380V) bulunmakta. Pano ile oda arası yaklaşık 40 metre. Odaya tekrar pano yapılacak. ana panodan odanın panosuna 380volt kablo çekilecek. Bu kablo kaçlık olmalı. Aluminyum ve bakır kablo kullanımı arasında avantaj dezavantaj ne olur?
doğrumu düşünüyorum bilemiyorum ama:
30kw yı 3 faza eşit dağıttığımızı düşünürsek faz başına 10kv yani 45amper düşer. Kablo üreticilerinin internet sitelerinden baktığımda 1x10 kablo 64 amper taşıyor ama 3x10 kablo 192 amper yerine 59 amper yazıyor. bunun sebebi konusunda da bilgi verirseniz sevinirim. teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kardeş Elektrik sektöründe degilsin sanıyorum . 30 kw motoru üçe bölüp her faz 10 kw cekiyor ona gore kablo cekeyim olmaz. 30 kw yaklasik 60 A yapar . Kablo akim tasima kapasitesine bakmadan soyluyorum 10 mm kablo yeterlidir . Sen 3x10 çekeyim toplam 180 A çekerim diye dusunme ama .

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri