3 Eksenli bir sistemde bir yazıcı çalıştırmak

Selamlar Arkadaşlar,
Kendi tasarladığımız bir yazıcıyı 3 eksen üzerinde çalıştırmak istiyoruz, ilgili koordinatlara gidip yapıştırma yapacak şekilde ayarlanacak, buraya kadar olan kısım bizim için basit. Fakat Yazıcının gittiği her konumda farklı bir yazı ve numara yazması gerekiyor, ne yazması gerektiğini elbette bir CAM programında belirteceğiz fakat bu bilginin CNC kontrol kartı üzerinden tasarladığımız yazıcıya iletilmesi gerekiyor. Biz yazıcı tarafındaki haberleşmeyi, CNC kontrol kartının haberleşmesine uydurabiliriz, MODBUS, CANBUS vs. Fakat bu şekilde çalışabilecek bir CAM programı ve haberleşme yapabilecek bir CNC kartına ihtiyacımız var. Umarım anlatabilmişimdir. Eğer bunu çözmem konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Aklıma gelen yöntem şuydu : Standart CNC kartlarında bir PWM çıkışı veriyor(Spindelin hız ayarı için), istediğim bilgiyi PWM ile ileterek yazıcıma komut verebilirdim ancak burada PWM sinyalinin frekansı değişmiyor sadece doluluk oranı değişiyor buda iletebileceğim veri sayısını çok kısıtlıyor.

Zannedersem "interpreter" den bahsediyorsunuz, bunun için başlangıç olarak "Mach3" ü seçebilirsiniz.
Dahja detaylı anlatırsanız daha kolay çözülür.

Yani aslında sorum özet olarak şu ;
Mevcut 2-3 Boyutlu CNC makinelerinde kullanılan başlıklara örnek olarak freze ve lazeri gösterebiliriz. Bu başlıklarıda basitçe bir PWM sinyali ile kontrol ediliyor, mesela M3 S8000 yazıldığında belli bir doluluk oranında PWM gönderiyor buna göre frezenin hızı belirleniyor.

Şimdi ben bu freze yerine bir yazıcı yerleştirmek istiyorum, ama bu yazıcı ile iletişime geçmem gerekiyor nasıl iletişime geçebilirim?.
Mesela bir sistemde CNCye başlık olarak freze yerinde bir yazıcı yerleştirdim CAM programında yapıştırma yapması için gitmesi gereken koordinatları işaretledim, Başlık o konuma hareket etti fakat ne yazması gerektiğini nasıl ileteceğim?. 200-300 çeşit yazması gereken şey var, ben ne yazılması gerektiğini CAM programında belirtebilirim.

1. Siz aslında sonuçta ne yapmak istediğinizi, ne elde etmek istediğinizi yazın.
2. Mevcut bir freze mi var an birşey mi takmak istiyorsunuz yoksa freze sadece örnek mi.
3. CNC 3 eksen tezgahlar zaten yazı yazabilir.
4. Yorum yapmadan sadece sonuçta ne yapmak istediğinizi yazın (mesela spindle hızını değiştirmekte kullanılan PWM in bununla ilgisi ne ?)

Kusura bakmayın karışık anlattım herhalde, Özetliyorum ;

1 - Şimdi benim kendi tasarladığım bir etiket yazıcı sistemim var, bu yazıcıyı 3 eksende gezdirip farklı noktalara etiket yapıştırmak istiyorum.

2 - Freze sadece bir örnekti.

3 - Bildiğim kadarıyla CNC tezgahları malzemelere kazıyarak yazdırıyor, biz etiket cihazına komut vererek etikete yazdırmamız gerekecek. Aslında sorumda tam olarak bu ben yazıcıya etiket yazdırmak için nasıl komut veririm?.

Selamlar...

Kusura bakmayın karışık anlattım herhalde, Özetliyorum ;

1 - Şimdi benim kendi tasarladığım bir etiket yazıcı sistemim var, bu yazıcıyı 3 eksende gezdirip farklı noktalara etiket yapıştırmak istiyorum.

2 - Freze sadece bir örnekti.

3 - Bildiğim kadarıyla CNC tezgahları malzemelere kazıyarak yazdırıyor, biz etiket cihazına komut vererek etikete yazdırmamız gerekecek. Aslında sorumda tam olarak bu ben yazıcıya etiket yazdırmak için nasıl komut veririm?.

Selamlar...
Tamam. 3 ten başlayalım:
1. CNC, tabiki sadece kazıyrak yazmaz, Z eksenine kalem veya püskürtme takarsanız yazabilir, bu çözüm kolay olur.

2. Ancak sizin yaptığınız özel bir yazıcıyı kullanmak istiyorsanız , sadece yazıcıyı istenen konuma gönderip orada yazdırmak veya daha önce yazılmış etiketi Z ekseninin tek hareketi ile yapıştırmak mümkün..

3. Yazıcıyı yaptığınıza göre bunun sistemine girmiyorum, sadece datayı (uzun mesafe olduğu için) RS485 ile gönderebilirsiniz vs.

Öncelikle çok teşekkür ederim,

Bizim tasarladığımız özel bir yazıcı olduğu için önerdiğiniz RS485 ile yazıcı tarafında haberleşmeyi sağlayabilirim, ancak ;

1 - Verileri CNC kartı üzerinden yazıcıya nasıl ileteceğim, sonuçta yazıcım CNCnin bir elemanı olmayacak mı?

2 - Eğer yazıcım CNCnin bir elemanı olacaksa bu verileri CNCye nasıl göndereceğim. Sonuçta CNC G kodları ile çalışan bir sistem değil mi?.

Selamlar...

Öncelikle çok teşekkür ederim,

Bizim tasarladığımız özel bir yazıcı olduğu için önerdiğiniz RS485 ile yazıcı tarafında haberleşmeyi sağlayabilirim, ancak ;

1 - Verileri CNC kartı üzerinden yazıcıya nasıl ileteceğim, sonuçta yazıcım CNCnin bir elemanı olmayacak mı?

2 - Eğer yazıcım CNCnin bir elemanı olacaksa bu verileri CNCye nasıl göndereceğim. Sonuçta CNC G kodları ile çalışan bir sistem değil mi?.

Selamlar...

1. CNC ye sadece X-Y koordinatlarını göndereceksiniz, Z yükekliğinizde bir otomatik algılama yoksa o bilgiyide G-Code ile göndereceksiniz, yazıcı işlemini bitirdikten sonra Z ekseni yukarı kalkacak ve işlemizie devam edecesiniz.

2. Yazıcınız ayrı bir bilgisayar ve/veya kontrol kartı ile haberleşecek, "İş başladı ve bitti" komutları ile CNC siteminizin giriş/çıkışlarını kullanacak.

1. CNC ye sadece X-Y koordinatlarını göndereceksiniz, Z yükekliğinizde bir otomatik algılama yoksa o bilgiyide G-Code ile göndereceksiniz, yazıcı işlemini bitirdikten sonra Z ekseni yukarı kalkacak ve işlemizie devam edecesiniz.

2. Yazıcınız ayrı bir bilgisayar ve/veya kontrol kartı ile haberleşecek, "İş başladı ve bitti" komutları ile CNC siteminizin giriş/çıkışlarını kullanacak.
1 - Bu noktayı anladım.

2 - Ben yazıcıyı STM32 ile programladım, İş başladı/bitti iletişimini CNC kartı ve STM32 arasında kurabilirim.

Sorum şöyle şimdi benim önüme 2 boyutlu bir çizim geliyor, ben bu çizimin belli noktalarına yazılı etiketler yapıştıracağım örnek olarak Ali1 Ahmet7 gibi, zannedersem bu yerleri bir CAM programı aracılıyla işaretlemem gerekiyor ve işaretlediğim yerlere ne yazılması gerektiğini belirtmem gerekiyor.
Eğer bu doğruysa CAM programının bana vereceği çıktı G-Code'lerinden oluşur, bende bu G kodlarını CNC kontrol kartına göndereceğim buraya kadar olan kısım tamam. CNC kartı G-Code'lerine göre konumları bulur hatta 2 - numarada belirttiğiniz İş Başla/Bitir komutlarınıda yazıcıya gönderir, ama benim istediğim yazıları nasıl gönderecek? Sonuçta bu yazılar Başla/Bitir komutları kadar basitçe iletilemez.

Ben bu tarz bir projeyi STM32 degilde rapsberry pi kullanarak çözmüştüm.Bu şekilde uygulama yapmak daha kolay olacaktır.Birçok printerin sürücüsü Raspberry Pi için bulunabiliyor.Hareketleri yaptırtmak raspberry pi için zaten sorun olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri