23lm-c355-p6v tipi step motor hakkında

ngul

Üye
elimde 3 adet 23lm-c355-p6v tipinde step motor var. bunlara uygun sürücü yapılabilir mi. http://www.instructables.com/id/Easy-to-build-CNC-Mill-Stepper-Motor-and-Driver-ci adresindeki sürücüyü denedim ama olmadı. yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdide teşekkürler.

[size=10pt][size=10pt]Başlığınız konunun özeti olmak zorundadır. Başlığınız düzeltilmiştir[/size][/size]

Bu mesaj en son " 26 nisan 2008 " tarihinde, saat " 11:41 " itibariyle görkem tarafından düzenlenmiştir.

MOTORES PASO A PASO

MARCA MINEBEA Co. Ltd - ASTROSYN

STEPPING MOTOR

TYPE 23LM-C355-P6V

BIPOLAR

RATED CURRENT/WDG 1,5 Amps

WINDING RESISTANCE 2,2 Ohms

HOLDING TORQUE Nm (Kg-Cm) 0,614 (6,2)

INDUCTANCE 5,5 mH

ROTOR INERTIA 0,110 Kg-Cm2

DETENT TORQUE Nm (g-Cm) 0,0540 (550)

WEIGHT 450 grs.

2.1 V

COIL 1.4 Ohms

1.8 Deg/Step

200 PASOS

nette bulabildiğim bilgiler bunlar.
0,6nM tork
4 kablolu bipolar motor
1,5Amper/faz
2,2ohm/faz

bu değerlere göre 2Amper/faz sürücü devre size yeterli.
L297/L298 li bipolar sürücü devresi 2Amperliktir.başlangıç devresi kabul edilir.nette bolca devre şeması var.
yaptığınız devrenin CHOPPER yani akım sınırlama özelliği olmasına dikkat edin.
step motorlar bekleme anında yanii dönmezken muazzam akım çekerler ve her geçen dakika çekilen akım artar.Chopper özelliği ise bu çekilen akımı belirli bir seviyede tutmaya yarar.
L297/L298 entegreli devrede bu özellik mevcuttur.10-15Kohmluk ayarlı dirençle bu akım ayarını istediğiniz seviyede ayarlayabilirsiniz.
motor L298 H-biridge entegrenin çıkışına bağlanır.L298'in besleme + ucuna seri olarak ampermetreyi bağlar,devreyi çalıştırırsınız.çekilen akımı görerek bahsettiğim potansiyometre ile (motorunuzun 1,5Amper olduğunu varsayarak) 1,3Amper gibi bir değere sabitlersiniz.
L298!in çalışma voltajı 35Volta kadar destekler.siz 12Voltta test ederseniz;12Voltta 1,3Amper ayarladığınızda,sisteme 24Voltta verseniz artık motor 1,3Amperden fazla çekmez.devre bunu ayarlar.

şema bulamazsanız yine yazın ekleyeyim.ama nette >L297/298 diye aratırsanız çok fazla örnek var.

selam.
L297-L298 li devreyi bende yaptım.Akım potansiyometresini dediğin gibi ayarlayarak belirli bir akımda tutabiliyorsun.akım ayarını maksimuma çıkartığın zaman step motor elle durdurulamayacak kadar güçlü dönüyor,bu seferde L298 entegresi ısınıyor onu da soğotucu bağlayarak halledilebiliyor.Bipolar motorun unipolar motora nazaran daha güçlü olduğunu tahmin ediyorum.
ngul. senin motorların bipolar olduğuna göre,denediğin devrede unipolar olduğu için çalışmaması normal
senin yapman gereken bipolar motora göre devre araman ve uygulaman.Yakın zamanda 297-298 li devreden miktarlı olarak bastıracağım.isteyene plaket halinde veya montajlanmış olarak yollayabilirim.

motorlar 6 kablolu. benim yaptığım araştırmaya göre hybrid motor. özelliklerinide şöyle vermiş.

Temperature Rise 80 C max
Step Angle 1.8
Rated Voltage 2.50 V
Rated Current/Phase 2.00 A
Winding Resistance/Phase 1.25 Ohm
Holding Torque 4,300 g-cm
Inductance 2.3 mH
Rotor Inertia 110.0 g-Cm2
Detent Torque 550 g-cm
Weight 450 Gr

hybridler hem unipolar hemde bipolar özelliğinde midirler?

turgut94 sizin sağlayacağınız devrelerden edinebilirim çünkü çok yoğun ugraştım ve sonuç almak istiyorum.

unipolar motorları rahatlıkla bipolar sürücü devresine bağlayabilirsiniz.

Arkadaşlar Merhaba

Size bir sorum olacak Böyle basit bir devre ye kaç para verirsiniz.?
(Atlama yapmıyor üstelik)

Demonte olarak gelse , kullanım kılavuzları olsa 3 eksen her biri ayrı ayrı kendiniz lehimleseniz ayrıca pc + eksen interface i de ayrı gelse mesela. Mach için ayarları ve kablolamanın nasıl yapılacağı yazzsa.

Hatta motor adım ve hatve aralığınıza göre inetten mach için configurasyonu gelse ..

Mail ile destek alabilseniz.

Bütçenizden ne kadar ödenek ayırırdınız.

ben böyle bir durum için 150-200 ytl veririm kanaatimce

yakında 180 ytl gibi bir fiyata piyasaya süreceğim.

www.basitcnc.com adresinde detayları bulabileceksiniz site şu an yapım aşamasında.

İlk ürün unipolar motorlar için olacak 1 ay kadar sonrada bipolarlar için bir ürün yapacağım ..

neyse site açılınca sizleri haberdar ederim..

Görüşmek üzere.

ngul ' Alıntı:
elimde 3 adet 23lm-c355-p6v tipinde step motor var. bunlara uygun sürücü yapılabilir mi. http://www.instructables.com/id/Easy-to-build-CNC-Mill-Stepper-Motor-and-Driver-ci adresindeki sürücüyü denedim ama olmadı. yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdide teşekkürler.

[size=10pt][size=10pt]Başlığınız konunun özeti olmak zorundadır. Başlığınız düzeltilmiştir[/size][/size]

Bu mesaj en son " 26 nisan 2008 " tarihinde, saat " 11:41 " itibariyle görkem tarafından düzenlenmiştir.

sevgili arkadaşım bahsettiğin motorların aynısından bendede var ve aşağıda verdiğim linkdeki devre ile çok rahat çalışıyor
"http://www.pminmo.com/3axisPIC/3axisPIC.htm"

23lm-c355-p6v motoru için bipolar diye bilgiler gelmiş ama motor unipolar. Ve motor un torkuda fena değil 60 cm cnclerde gayet iyi çalışır.

www.basitcnc.com

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,211
Son üye
gurdal35

Yeni konular

Geri