220 V DC akım ile Akkor Lamba yakmak

denizalyk

Üye
Arkadaşlar küçüklüğümden beridir merak ettiğim bişey var hep bunu yapmayı istemiştim 73 tane 3v luk pil yataklarını seri bağlayıp 220 V'u geçmemek kaydıyla 36 paket kalem pil kullanarak (tahmini maliyetim 200 tl civarı) bir sefere mahsus akkor lamba 75 W, led lamba 25 W, bilgisayar kasası 300 W, plazma, modem ve telefon sarj adaptörleriyle telefon şarj edip ayrı ayrı bu şekilde 10 dakikada olsa çalıştırabilir miyim? (Cihazların yüksek amper çektiğinden dolayı pilin çok çabuk biteceğini düşündüğüm için 10 dk dedim).

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar küçüklüğümden beridir merak ettiğim bişey var hep bunu yapmayı istemiştim 73 tane 3v luk pil yataklarını seri bağlayıp 220 V'u geçmemek kaydıyla 36 paket kalem pil kullanarak (tahmini maliyetim 200 tl civarı) bir sefere mahsus akkor lamba 75 W, led lamba 25 W, bilgisayar kasası 300 W, plazma, modem ve telefon sarj adaptörleriyle telefon şarj edip ayrı ayrı bu şekilde 10 dakikada olsa çalıştırabilir miyim? (Cihazların yüksek amper çektiğinden dolayı pilin çok çabuk biteceğini düşündüğüm için 10 dk dedim).

Gerilimi yükseltmeniz akımında yükseleceği anlamına gelmez en büyük güçlü pil olan büyük boy 1,5 voltluk pillerin bile 4500 mah lık akımı olduğunu varsayarsak boş bir fantazi olduğunu kabul edebiliriz.Plazma,modem telefon şarj bilgisayar kasası (dc ile nasıl çalışacaksa ) 500-600 watt bir gücün beslenmesinden bahsediyorsun esas olan güçtür.Gücü yükseltmedikten sonra bir kıymeti yok.

Peki sadece akkor ampülü 220 V DC ile çalıştırabilir miyim? (Bu kanıya şu şekilde vardım prize takılan lamba duyuna 75 W halojen ampul taktım ve uydu alıcısının swich bağlanan çıkışına ince kablolarla bağladım V kanallar 13 V Horizontal kanallar 18 V akım veriyor 13 V da ortam karanlıkken sadece gözlenmesi zor hafif lambada kızarma oldu 18 V akımda biraz daha belirgin ama torda çok cılız bir kızarma vardı kanalları değişince farkediliyordu.)

akkor lamba en basit elektrikli cihaz olduğundan dc ile çalışır, basitçe içinden geçen elektriğe direnç gösterip ısınan ve parlayan bir teldir, yani elektriğin AC yada DC olması farketmez, zaten eski tip pilli el fenerlerini hatırlarsanız küçük tipte akkor lambalar yakarlardı, yani çalışır

Son düzenleme:
Peki sadece akkor ampülü 220 V DC ile çalıştırabilir miyim? (Bu kanıya şu şekilde vardım prize takılan lamba duyuna 75 W halojen ampul taktım ve uydu alıcısının swich bağlanan çıkışına ince kablolarla bağladım V kanallar 13 V Horizontal kanallar 18 V akım veriyor 13 V da ortam karanlıkken sadece gözlenmesi zor hafif lambada kızarma oldu 18 V akımda biraz daha belirgin ama torda çok cılız bir kızarma vardı kanalları değişince farkediliyordu.)

Evet çalışır ısıtıcı lamba gibi devreler DC gerilimle de çalışır.Yine belirteyim esas olan güçtür.Besleyeceğiniz kaynağın gücü yükünüzden düşük ise yine çalıştıramazsınız.Anlaşılan elektrikçi değilsiniz güç konularını ve formülleri incelemenizi tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri