1x300 lük yerine 2 adet 1x150'lik kablo?

eskici09

Üye
Merhabalar, 1x300'lük besleme kablosu yerine 2 tane 1x150'lik kablo kullanılır mı? Zararları var mıdır?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hem işçilik yönunden (çekme, kıvırrma/kıvrılma) daha kolay, hemde ıkı 150 mm kablo, bir 300 mm kablodan daha fazla akım taşır.

Son düzenleme:
Hem işçilik yönunden (çekme, kıvırrma/kıvrılma) daha kolay, hemde ıkı 1500 mm kablo, bir 300 mm kablodandahafazla akım taşır.
Anladım, ama 3 kablo yerine 6 kablo çekilecek ve bu durum işçiliği daha arttıracak gibi duruyor, yaklaşık 80m mesafede

sıkıntı 2 konu
1 kabloları dizerken r s t n n t r s
2 kablo boyları aynı olmalı biri 80 digeri 81 mt. olmasın

kablolarda ısınma olmasın dıye, r s t olarak dızılmesınde fayda vardır. Fazları tavada sırarken yer değiştirmekde bır etkılı yontem dahadır.
R R: SS : TT dıye sıralarsanısz, kablolarda manyetık alandan dolayı ısınma olabılır. Daha dogrusu tava ısınır.

Son düzenleme:
kablolarda ısınma olmasın dıye, r s t olarak dızılmesınde fayda vardır. Fazları tavada sırarken yer değiştirmekde bır etkılı yontem dahadır.
R R: SS : TT dıye sıralarsanısz, kablolarda manyetık alandan dolayı ısınma olabılır. Daha dogrusu tava ısınır.
Teşekkür ederim anladım ama kablonun geçeceği yerler bi yere kadar tavayla daha sonra yeraltı gibi dar yerlerden geçecek o yüzden 1x300 lük istiyorum az olsun

Teşekkür ederim anladım ama kablonun geçeceği yerler bi yere kadar tavayla daha sonra yeraltı gibi dar yerlerden geçecek o yüzden 1x300 lük istiyorum az olsun
300mm2 kablo çekimi ve satın alma maliyeti zordur bu yüzden 2x150 kullanmak daha hesaplı

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri