18650 lipo kullanımı ile ilgili

AirDino

Üye
Merhaba, Arduino kullanarak 4 tane gaz sensörü çalıştırmak istiyordum. Fakat arduino bir pinden 5v, 50mA güç sağlayabilirken kullanacağım sensörler 5v, 150mA güç istiyor. (Bu modüller internetde arduino uyumlu diye geçiyor ama arduino ile besleme yapamıyoruz bana çok saçma geliyor, bu konuda bilgisi olan varsa açıklarsa sevinirim). Herneyse bende alternatif olarak 18650 li-on pil kullanmayı düşündüm MT3608 ile 3,7v 5A gücü 5v, 3,7A (verim %100 varsayarsak) en kötü 5v, 3A güç olarak hesapladım. Acaba bu pil ile bu sensörleri sorunsuz bir çalıştırabilir miyim. Bununla ilgili kafamdaki devreyi de ekliyorum, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
deneme.png

Merhaba, li-on pil ve MT3608 kullanarak 5v, 150mA lik bir sensör çalıştırmayı planlıyorum. Fakat aklıma takılan bir sorun var. Pilden gelen 3,7v u 5v a yükseltip bununla sensörü beslediğimde sensörün girişinde ölçtüğüm volt 4,2 oluyor (durum 1), MT3608 i 5,6v a ayarladığımda ise sensördeki volt 5v oluyor (durum 2).
Sorun şu ki sensörün datasheetinde 5v±0,1v yazıyor. Ben burada sensörü beslediğim voltajı mı dikkate almalıyım (5v ile besliyorum sensördeki volt 4,2) yoksa daha yüksek voltaj verip sensörün üzerindeki voltu 5v mu yapmalıyım. Burada kafama takılan kısım ben bu sensör üzerinde 4,2v olduğunda bana yanlış değer ölçer mi, sensörün düzgün bir şekilde çalışabilmesi için üzerindeki volt sürekli 5v mu olmalı. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
sorun.png

Sensörünüz mq4 mü ?

Neyse konu sensörün aşırı akım çekmesi ise ,

Sensörlerin beslemesini 2. şemadaki gibi yapın. ama bu sensörleri arduino ya bağlarken +5 volt bağlantısını birleştirmeyeceksiniz. Sensör ile arduino bağlantısını gnd ve B pinlerini bağlayacaksınız.

Sözün özü sensörü 5 volt çevirici ile besleyip analog çıkışını arduino ya irtibatlandıracaksınız. GND ler ortak olmak zorunda.

Voltaj düşümü ince kablo kullanımından veya kablo eklerinin iyi olmamasından dolayı oluşur. Bağlantı sıkılıklarını ve kablo kesitlerini iyileştirmenizi öneririm.

Sensörleriniz 150 ma çekiyor ise ( bu sensörlerin içinde ısıtıcı olduğunu hatırlıyorum o yüzden akım çeker ) 4 sensör 600 ma yapar. En baba lityum pil 2400 ma vereceğine göre en fazla taş çatlasın 3.5 saat bu devre çalışır. Bu bilgilerde kenarda dursun.

serkan_48 öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Kullanacağım sensörlere mq-4 de dahil olmak üzere CO, CO2, CH4 ve O3 sensörleri. Bu sensörleri arduino ile beslesem ölçülen değerler yanlış mı olur acaba? Bir de söylediğiniz gibi 3.5 saat çok sıkıntılı bir süre olur. Tek pil yerine her sensör için 1 pil kullanırsam bu süreyi 12 saate çıkartabilirim galiba.
rsimsek hocam videoyu izledim ama benim projemde transistör ne işe yarayacak anlayamadım tam olarak. Şemaya ekleme yapabilirseniz sevinirim.
Merhaba, li-on pil ve MT3608 kullanarak 5v, 150mA lik bir sensör çalıştırmayı planlıyorum. Fakat aklıma takılan bir sorun var. Pilden gelen 3,7v u 5v a yükseltip bununla sensörü beslediğimde sensörün girişinde ölçtüğüm volt 4,2 oluyor (durum 1), MT3608 i 5,6v a ayarladığımda ise sensördeki volt 5v oluyor (durum 2).
Sorun şu ki sensörün datasheetinde 5v±0,1v yazıyor. Ben burada sensörü beslediğim voltajı mı dikkate almalıyım (5v ile besliyorum sensördeki volt 4,2) yoksa daha yüksek voltaj verip sensörün üzerindeki voltu 5v mu yapmalıyım. Burada kafama takılan kısım ben bu sensör üzerinde 4,2v olduğunda bana yanlış değer ölçer mi, sensörün düzgün bir şekilde çalışabilmesi için üzerindeki volt sürekli 5v mu olmalı. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Ekli dosyayı görüntüle 68257
@serkan_48 Hocam bu konuyla ilgili düşüncelerinizi de paylaşabilir misiniz. Bu kısım kafamı çok kurcalıyor.
Hocam bununla ilgili birde video çekmiştim, belki daha açıklayıcı olur. https://streamable.com/9pxlbm

Son düzenleme:
rsimsek hocam videoyu izledim ama benim projemde transistör ne işe yarayacak anlayamadım tam olarak. Şemaya ekleme yapabilirseniz sevinirim.
Ardiuno beslemesinden (bu arada ardiuno'nun kararlı çalışabilmesi için 7-9 volt gibi biraz daha yüksek volta ihtiyaç var) bu transistörler vasıtasıyla sensörleri besleyebilirsin. Böylece devreyi gereksiz uzatmamış olursun. 5 volt'tan fazla besleme olursa araya diyot ya da yeterli olmazsa LM7805 koyup sensörü besleyebilirsin. Aslında üzerinde 7805 olanlardan ihtiyaç olan akım kadar doğrudan 5V alabilirsin.

Peki bu sistem icin ana guc kaynaginiz nedir? Arduino yu ne ile besliyorsunuz?

Sistemi o guc kaynağına entegre edilebilir. Daha basit olabilir.

Ardiuno beslemesinden (bu arada ardiuno'nun kararlı çalışabilmesi için 7-9 volt gibi biraz daha yüksek volta ihtiyaç var) bu transistörler vasıtasıyla sensörleri besleyebilirsin. Böylece devreyi gereksiz uzatmamış olursun. 5 volt'tan fazla besleme olursa araya diyot ya da yeterli olmazsa LM7805 koyup sensörü besleyebilirsin. Aslında üzerinde 7805 olanlardan ihtiyaç olan akım kadar doğrudan 5V alabilirsin.
Anladığım kadarı ile şu şekildeki gibi bir kullanımı var. Burada LM7805 yerine ams1117 veya MT3608 kullanmanın ne gibi bir farkı var bana nasıl bir fayda sağlayacak o kısmı anlamadım.
1603719528923.png

Peki bu sistem icin ana guc kaynaginiz nedir? Arduino yu ne ile besliyorsunuz?

Sistemi o guc kaynağına entegre edilebilir. Daha basit olabilir.
Arduino yu da aynı şekilde MT3608 ile besliyorum (18650 3.7v dan => 9-12v yükseltip arduino ya bağlıyorum). Şuanda sensörleride teker teker 18650 3.7v => MT3608 (5v) ile beslemeyi planlıyorum. Kafamdaki proje şu şekilde. Burdaki sorun ise 5 tane switch kullanmak istemiyorum. Amacım tek bir switch ile tüm pilleri açıp kapatabilmek. Yardımlarınız ve fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
proje.png

Son düzenleme:
Bu iş ticari bir projemi bilmiyorum ama ,

mesela örnek vermek gerekirse 10 000 mA lik bir powerbank alsanız çıkışı zaten 5 volt. Arada hiç konverter kullanmadan sensörlerinizi besleyebilirsiniz. Geri kalan kısmıda tek bir 18650 ile besleyebilirsiniz. İzolasyon sıkıntısı olmazsa powerbankın çıkışına 12 volt çevirici ile arduino yu da besleyebilirsiniz.

Bitirme projesi gibi birşey, powerbanklarının 5v çıkış sayısı sınırlı diye biliyorum. Ben burada 4 tane sensör gösterdim ama ilerki dönemlerle sensör sayısını 8 e çıkarmak istiyorum ve ekstra modüllerde eklemek istiyorum. Cihaz tasarımı felanda yapmayı planlıyorum. Kafama takılan kısımlar çok fazla ama şuanda benim için aciliyeti olan kısım tek switch ile bu sistemi nasıl on/off yapabilirim.
Bu iş ticari bir projemi bilmiyorum ama ,

mesela örnek vermek gerekirse 10 000 mA lik bir powerbank alsanız çıkışı zaten 5 volt. Arada hiç konverter kullanmadan sensörlerinizi besleyebilirsiniz. Geri kalan kısmıda tek bir 18650 ile besleyebilirsiniz. İzolasyon sıkıntısı olmazsa powerbankın çıkışına 12 volt çevirici ile arduino yu da besleyebilirsiniz.
Hocam birde size birşey sormak istiyorum. Arduino yu 9v ile beslemekle 12v ile beslemek arasında nasıl bir fark olabilir. Mesela 9v beslediğimde 3 modül çalıştırabilir, 12v ile beslediğimde 5 modülü çalıştırabilir gibi bir mantık doğru mudur? Arduino çıkışları sonuçta 5v, 50mA destekliyor 9v veya 12v ile beslemek arasında ne fark vardır, teşekkürler.

mt3608 boost converter 2 ampere kadar akım sağlayabiliyor.

siz 1 adet tp4056 ile 2 yada 4 adet 18650 pili paralel bağlayıp şarj edin. Çıkışına 1 adet mt3608 takıp voltajınızı 5 volta yükseltin. 2 ampere kadar sensörlerinizi besler. 150 ma den 8 sensör 1200 mA yapar. 1 adet converter yeterli gelir.

bir tane daha mt3608 ile de 12 volt üretip arduino yu beslersiniz.

Bu ikili gurubu pil gurubunun çıkışına koyacağınız tek bir anahtar ile açıp kapatabilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri