16f877a ile tarnsistör surme yardım

cosef_07

Üye
EkrAlıntısı.jpg
mrb arkkadaslar sarj kontrol devresı yapıcam ancak transıstorler ile bıraz basım dertte bır turlu suramıyorum kullandıgım transıstor mu hatalı yoksa pıc ten dırekt bu seklıde suremem mı

resim anlaşılmıyor. ve süremiyorum diye derdini anlatamazsın. karşına çıkan sıkıntıları anlatırsn daha iyi yardımcı oluruz... kullandığın transistörün datashhet i ne bak. beyz iletime geçme voltajını öğren pıc çıkış verince beyz ucunu ölç değerler tutuyar transistör iletime geçmiyorsa . transistör collector ucuna voltaj geliyor mu? bak. geliyorsa emiter de şase varmı onu ölç. şase de varsa transistörü kaldır at. yenisini tak. çalıştır. transistör uçlarındaki voltajı ölçerken ölçü aletinin probunu kartın altından değil de kartın üzerinden direk transistöre değdir bazen yollarda sıkıntı olabılır...
bütün bu işlemleri devreyi karta yaptığını düşünerek yazdım. eğer sistemi isiste çalıştıramıyorsan. çizimi isis olarak eke ekle yada daha net foto çek hiç bir şey görünmüyor...

bk....

Transistörü sürmek için türü (NPN ve PNP) bilinmelidir.Eğer transistörünüz NPN ise PIC'in kontrol ucunden logic 1 verdiğinizde, PNP ise Logic 0 durumunda transistör iletime geçer.

aaaa.jpg
sanırım daha net olmustur resım.

sorunum da daha acık olarak akü şarj devresi yapacagım henuz simulasyon asamasındayım ancak picten gönderdıgım lojik 1 ile npn transıstorumu devreye alamıyorum capasite dolmuyor bazende farklı transıstor ile deneyınce de lojik 0 vermeme karsın transıstor iletimden cıkmıyor sureklı ıletım de oluyor.
Zaman ayırdıgınız ıcın cook tessekkur ederim her ıkınızede bırde cozumu bulursak mınnettar kalırım 3 gundur falan bununla ugrasmaktayım

Ekli dosyalar

• aaa.jpg
    aaa.jpg
    19.6 KB · Görüntüleme: 15
Ekli dosyayı görüntüle 16634

sorunum da daha acık olarak akü şarj devresi yapacagım henuz simulasyon asamasındayım ancak picten gönderdıgım lojik 1 ile npn transıstorumu devreye alamıyorum capasite dolmuyor bazende farklı transıstor ile deneyınce de lojik 0 vermeme karsın transıstor iletimden cıkmıyor sureklı ıletım de oluyor.
Zaman ayırdıgınız ıcın cook tessekkur ederim her ıkınızede bırde cozumu bulursak mınnettar kalırım 3 gundur falan bununla ugrasmaktayım

transistörün beyz direncine 0.1 yazmışsın onu 220R olarak yazmayı dene. olmazsa devrenin isis similasyonunu yolla bi bakalım...

şidi fark ettim. devrende gnd yok termınal mods dan graund ı al devrenin şasesine bağla çalışacaktır..

Ekli dosyayı görüntüle 66 ELEKTRONİK.rar

,
merhaba~~
devrede bi kaç düzenleme yaptın çalışıyor umarım istediğiniz budur,
kolay gelsin---

BK~~

Forum istatistikleri

Konular
128,404
Kullanıcılar
450,302
Son üye
mel112