1600 kva trafo için çatı ges projesi

adiye11

Üye
Arkadaşlar merhaba ;
Çalıştığım firmamda 3 adet 400 kva trafo kaldırılıp yerine 1600 kva trafo koyacağız bunu gesle uyumlu yapmak istiyoruz. Çatıya güneş panelleri kuracağız ON-GRİD SİSTEMLE ÇALIŞACAK.
Bunun için;
- teknik şartnameler nasıldır
-hücre sayaç RÖLE seçimi nasıl yapılmalı ?
-adp panosunda ve kompanzasyon sisteminde harmonik filtre kullanılmalı mı
1600 kva için kompanzasyon kaç kvar olmalı
genel olarak bu konularda deneyimi olan varmı?

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kurman gereken çatı gesin toplam gucu ne kadar ve ayrica calistigin birimin guc ihtiyaci ne kadar normal simdiki durumda 1200 kva oldugu goruluyor
Ayrica bir fabrikada yada işletmede asla tek trafo kurmaman gerekiyor. Birisi ariza yaptiginda calismasi gereken onemli cihazlarin calismaya devam etmesi saglanmali

Zaten çatı Ges sözleşme gücünün %60 ı olacak şekilde kuruluyor.
Evet yedek bir trafo olmalı ama mevcut şartlar böyle. GES için yardım alıyoruz zaten ,
ben trafo için önemli noktaları sormuştum.

Trafoyu,kuru tip ( bakır sargılı ) ve sekonder korumalı ! yapmakta yarar var.Ayrıca,jenera-
törle ! eş çalışabilecek iç ihtiyaç ! trafosuda
düşünmek gerekebilir.

Zaten çatı Ges sözleşme gücünün %60 ı olacak şekilde kuruluyor.
Evet yedek bir trafo olmalı ama mevcut şartlar böyle. GES için yardım alıyoruz zaten ,
ben trafo için önemli noktaları sormuştum.
Sözleşme gücü kadar çatı GES kurulabilir. Çağrı mektubu aldınız mı?
Arkadaşlar merhaba ;
Çalıştığım firmamda 3 adet 400 kva trafo kaldırılıp yerine 1600 kva trafo koyacağız bunu gesle uyumlu yapmak istiyoruz. Çatıya güneş panelleri kuracağız ON-GRİD SİSTEMLE ÇALIŞACAK.
Bunun için;
- teknik şartnameler nasıldır
-hücre sayaç RÖLE seçimi nasıl yapılmalı ?
-adp panosunda ve kompanzasyon sisteminde harmonik filtre kullanılmalı mı
1600 kva için kompanzasyon kaç kvar olmalı
genel olarak bu konularda deneyimi olan varmı?

İlinizdeki dağıtım şirketinin örneğin; https://www.meramedas.com.tr/tr/dokumanlar-2 linktekine benzer dökümanlar sayfası varsa oradan indirip iş akışını ve yönetmeliği incelemeniz sizin yararınıza olacaktır. İl fark etmeksizin yönetmelik her ilde aynı fakat uygulamada bazı illerde dağıtım şirketi kaynaklı zorluk çıkarabiliyorlar.

Son düzenleme:
bu yeni koyulacak 1600 kva trafo için kompanzasyonu cebri mi yoksa merkezden mi yaptırmalıyım ? zaten eski dağıtım panolarımda her panonun yanında kompanzasyon kısmı var . bunları yeni yapılacak trafoya uyarlayabilir miyim? yani panolar yine aynı yerden kompanze edilse eksik kısmı trafonun adp sine koysam sıkıntı olur mu ?

bu yeni koyulacak 1600 kva trafo için kompanzasyonu cebri mi yoksa merkezden mi yaptırmalıyım ? zaten eski dağıtım panolarımda her panonun yanında kompanzasyon kısmı var . bunları yeni yapılacak trafoya uyarlayabilir miyim? yani panolar yine aynı yerden kompanze edilse eksik kısmı trafonun adp sine koysam sıkıntı olur mu ?
Yani önceden 3 adet trafonun AG çıkışlarında kompanzasyon panosu varmış sanırım, şimdi ise 1600 kva tek bir trafo olacak sanırım bu trafo gücüne ve kurulu gücüne göre tekrar hesap yapıp baştan kademeleri belirlemelisin, tam hakim değilim ama aynı zamanda GES için de kompanzasyon hesabıda olmalı

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri