12v to 3v

TKAY

Üye
aekadaşlar elimde 12v akü var bu aküyle 3v ile çalışan fotoğraf makinası flaşı çalıştıracam flaş iki adet kalım pil ile 2 amper çekiyor.

internette 3v/3A yazan devre ile çalıştırmak istedim ama bir kaç flaş patlamasından sonra devre yandı.

kalem pille normal çalışıyor ama 12v to 3v devre ile çalışınca bu düşürücü devre yanıyor.

siz ne tavsiye edersiniz 12v aküyü dayanıklı 3v nasıl düşürürüm.

LM 2576-3.3, LM2576 ADJ, ya da muadilleri ile yapılan devreleri bir incele

2N3055 ile yapılmış devreleri dene. Eğer entegre ile düşürüyorsan bunu bir dene. Entegrenin gerilim çıkışını 2n3055 transistörün beyz ucuna bağla. Transistorun emiter ucunu direk aküye bağla, kolektör ucundaki gerilimi ölç. Eğer beklediğinin üzerinde bir gerilim çıkarsa beyz ucuna seri bir direç bağla.
Tabi elinde Proteus varsa önce orada bir dene. Biraz daha erken görseydim ben dener sonra sana önerirdim ama geç oldu.

Sent from my RM-941_eu_turkey_294 using Tapatalk

Senin kullandığın flaş nası bi şi 2A şarzlı piller öncesinde de kalem pille flaş kullanılıyordu sıradan pillerin kaç amper verir ki? hangi elemanlar yandı, 3A devrede sorun olduğunu sanmıyorum, sizin yaptığınız PCB de yolları 3A dayanacak şekilde yapmadığınız sanıyorum. Geçecek akımı göz önünde bulundurdunuz mu?

Senin kullandığın flaş nası bi şi 2A şarzlı piller öncesinde de kalem pille flaş kullanılıyordu sıradan pillerin kaç amper verir ki? hangi elemanlar yandı, 3A devrede sorun olduğunu sanmıyorum, sizin yaptığınız PCB de yolları 3A dayanacak şekilde yapmadığınız sanıyorum. Geçecek akımı göz önünde bulundurdunuz mu?

ben devreyi delikli plakete yaptım kullandığım malzemelerinn bacakları devre için yeterli oldu. acaba daha kalın kablolarla bağlanrıları değiştirsem bir faydası olur mu?

bu arada bendeki normal harici bir flaş araştırmalarıma göre kondansatör şarj olurken flaş çok akım çekiyormuş

2N3055 ile yapılmış devreleri dene. Eğer entegre ile düşürüyorsan bunu bir dene. Entegrenin gerilim çıkışını 2n3055 transistörün beyz ucuna bağla. Transistorun emiter ucunu direk aküye bağla, kolektör ucundaki gerilimi ölç. Eğer beklediğinin üzerinde bir gerilim çıkarsa beyz ucuna seri bir direç bağla.
Tabi elinde Proteus varsa önce orada bir dene. Biraz daha erken görseydim ben dener sonra sana önerirdim ama geç oldu.

Sent from my RM-941_eu_turkey_294 using Tapatalk

bu anlattığınızı kaba taslak çizebilirmisiniz. proteus vb. varsa daha makbul geçer

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri