12v 500mAh adaptör yerine pilli sistem

Merhaba 12v 500mAh adaptör ile çalıştırdığım bir gitar efekt pedalım var. Ama ben bunu sokakta müzik yaparken kullanmak istiyorum. Bu yüzden hafif ve gerektiğinde yeni pilleri marketten alıp değiştirerek ya da şarj edilebilir pillerle kullanmak istiyorum. Muhtemelen bu tarz ürünlerin bir adı da vardır ama ben bilmiyorum. Pedal biraz kıymetli bir ürün Şuan aktif fiyatı 14bin TL civarında o yüzde kafama göre bir şey yapmak istemedim. Destek sağlayan herkese şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
3S bms'li 18650 pil şarj cihazı/modulu ve 3 adet 18650 lityum pil (eşdeğer çıkma da olabilir) edinmeniz yeterli. Cihaz madem pahalı bir alet, çıkışı 12 volt'a garanti edecek bir dc-dc regülatör işinizi görecektir. Şarj için 13-14 volt bir ayarlı led adaptörü işinizi görür, arada şarj edersiniz.

Ekli dosyalar

• images (3).jpeg
    images (3).jpeg
    19.8 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
3S bms'li 18650 pil şarj cihazı/modulu ve 3 adet 18650 lityum pil (eşdeğer çıkma da olabilir) edinmeniz yeterli. Cihaz madem pahalı bir alet, çıkışı 12 volt'a garanti edecek bir dc-dc regülatör işinizi görecektir. Şarj için 13-14 volt bir ayarlı led adaptörü işinizi görür, arada şarj edersiniz.
Teşekkür ederim hocam. Peki direk 12v kuru akü bağlasam nasıl olur? Hiç bir devre ile uğraşmadan?

Teşekkür ederim hocam. Peki direk 12v kuru akü bağlasam nasıl olur? Hiç bir devre ile uğraşmadan?
Başta ben de onu söyleyecektim ama sonuçta onun da 13-14 volt bir adaptörle bir şekilde şarj edilmesi gerekiyor. Sokakta başka elektrik ihtiyacı yoksa akü ile de olabilir. Akünün taşıma sıkıntısı olur. Pil olursa cepte bile taşınabilir. Kapasitesine göre 5-6 saat kullanabilirsin (eğer 500mA kadar akım çekiyorsa, ölçüp bakmak lazım. muhtemelen çok daha az akım çekiyordur).

Başta ben de onu söyleyecektim ama sonuçta onun da 13-14 volt bir adaptörle bir şekilde şarj edilmesi gerekiyor. Sokakta başka elektrik ihtiyacı yoksa akü ile de olabilir. Akünün taşıma sıkıntısı olur. Pil olursa cepte bile taşınabilir. Kapasitesine göre 5-6 saat kullanabilirsin (eğer 500mA kadar akım çekiyorsa, ölçüp bakmak lazım. muhtemelen çok daha az akım çekiyordur
Aslında şöyle bir aküyü zaten hali hazırda kullanan bir ses sistemim var. Onu şarj eden adaptörümde var. Ses sistemin aküsünü çıkarıp bunu takıp şarj edebilirim. Sorum şu; Bu aküyü doğrudan pedala bağlasam bir sorun olur mu ? Ya da doğrudan bağlamadan önce yapmam gereken ek birşey var mı?

https://www.thomann.de/de/thomann_battery_12v_26ah.htm

Öncelikle bir ölçü aletinin ampermetre kademesinde pedalın çektiği akımı tespit edin. Ayrıca akülerin tam dolu hali 13 volt civarında olur. Sabit 12 volt gerekiyorsa araya regülatör koymak gerekebilir. Normalde bir volt zarar vermeyebilir.

Regülatör e gerek kalmadan kullanabilirsin ama tabikide regülatör ile kullanmanı tavsiye ederiz. Direkt pedala bağlarsan çalışır herhangi bir problem olmaz.

Cevaplar için teşekkürler. Son olarak şunu sorayım ; Regülatörü nasıl temin edebilirim ? Marka model var mıdır? Elim değmişken şarj ünitesinde eklesem daha kolay olabilir sanırım. Doluluk durumunu gösteren bir şarj ünitesi temin etmek istesem hangisini tavsiye edersiniz? Elimde çeşitli adaptörler var. İsimleri nelerdir ne diye aramam lazım?

Cevaplar için teşekkürler. Son olarak şunu sorayım ; Regülatörü nasıl temin edebilirim ? Marka model var mıdır? Elim değmişken şarj ünitesinde eklesem daha kolay olabilir sanırım. Doluluk durumunu gösteren bir şarj ünitesi temin etmek istesem hangisini tavsiye edersiniz? Elimde çeşitli adaptörler var. İsimleri nelerdir ne diye aramam lazım?
Regülatör en basit olarak 7812 entegresi ile yapılabilir veya robotik malzemeler satan web sitelerinden alabilirsiniz. Hangi şehirde ikamet ettiğinizi bilmediğim için şehrinizde elektronikçiler var ise onlarda size yardımcı olabilir. Şarj göstergesi de 100TL seviyelerinde internette var kendin yapmak istesen de bu fiyatlara patlar web sitelerinden bakıp alabilirsin. Saygı ve sevgilerle.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri