128 x 64 lcd ekranda satırı görünmüyor

kaynakkod

Üye
Sa değerli arkadaşlar elimde 128 x 64 full graphics lcd ekran var bu ekranda satırda kayıbım var.
Çözümü için yaptıklarım şunlardır;
*** ekran kablolarını değiştirdim çalıştığından emin olduğum bir kablo ile değişen bir şey olmadı
*** soğuk lehimleme olduğun düşünüp lehimlerini yeniledim değişen bir şey olmadı
*** kod kısmında eksiklik olduğunu düşünüp

#define REPRAP_DISCOUNT_FULL_GRAPHIC_SMART_CONTROLLER
#define ST7920_DELAY_1 DELAY_NS(0)
#define ST7920_DELAY_2 DELAY_NS(250)
#define ST7920_DELAY_3 DELAY_NS(250) ekledim değişen bir şey olmadı

aklıma başka bir çözüm gelmedi görüş, öneri, ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Ekli dosyalar

• lcd.jpg
    lcd.jpg
    64 KB · Görüntüleme: 18
Tüm ekranın piksellerini dolduracak
bir kod yazın. Display hatası mı, kod
hatası mı? Belli olsun öncelikle.

Mehmet.bey teşekkür ederim öneriniz için tam piksel doldurdum fakat satır kaybı var ramps 1.4 e bağlı ekran çalıştırırken ekran arka planından farklı olarak renk tonu oluyordu oradan anlamalıydım. Bundan sonra neler yapıp tamir edebilirim diye arayışa giriştim şöyle bir tamir yolu buldum pek imkan vermemekle birlikte olduğum çaresizlikle işe giriştim çıkan sonucu sizinle paylaşmak isterim.

Son olarak tahminlerim beni yanıltmadı bu tarz işlemlerden uzak durmanızı tavsiye ederim daha büyük ağrızaya sebebiyet verebilir. Manyetik indüklenmeden dolayı ekran çöp oldu.
bundan sonra neler yapılabilir önerileriniz nelerdir? modüle 20x2 lcd eklemeli miyim yoksa bu modülün ekran kısmını sipariş etmeli miyim?

Ekli dosyalar

• lcd2.jpg
    lcd2.jpg
    145.7 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Öncelikle geçmiş olsun.
Bu tür ekranlarda ekran camı ile pcb arasında iletimi sağlayan elastik iletken parça (üzgünüm tam adını bilmiyorum) da sorun olabilir. Tam temas etmiyor ise o satır için iletkenlik sağlamıyor olabilir. Şu anda artık kaybedecek bir şeyiniz de olmadığına göre ekranı sabitleyen çerçeveyi açıp bu denemeyi yapabilirsiniz. Bu size elbette ekranı geri getirmeyecektir ancak arızanın nereden olduğuna emin olmak, en azından denemek açısından faydalı olabilir.
Kolay gelsin.

Öncelikle geçmiş olsun.
Bu tür ekranlarda ekran camı ile pcb arasında iletimi sağlayan elastik iletken parça (üzgünüm tam adını bilmiyorum) da sorun olabilir. Tam temas etmiyor ise o satır için iletkenlik sağlamıyor olabilir. Şu anda artık kaybedecek bir şeyiniz de olmadığına göre ekranı sabitleyen çerçeveyi açıp bu denemeyi yapabilirsiniz. Bu size elbette ekranı geri getirmeyecektir ancak arızanın nereden olduğuna emin olmak, en azından denemek açısından faydalı olabilir.
Kolay gelsin.
evet bende senin gibi düşünüp ekranı mahvetmeden önce ekran korumasını kaldırdım camı iletimi sağlayan silikon bazlı malzemeyi yerinden kaldırıp pcb üzerindeki layer'ları alkol ile temizledim taktım değişen birşey olmadı en son çare çakmak manyetiğini denedim sonuç ortada ben denedim siz denemeyin :D:D

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri