11kw motor sarımı

selcukxp

Üye
Öncelikle kolay gelsin, sorum şu olcaktı elimde 11 kw lık bir dalgıç pompa bulunmakta ( pis su pompası grondfos marka ) sargıları sökerken birşey dikkatimi çekti stator 36 oluk 1-18/2-17/3-16 adımları ile sarılmış motor 2 kutuplu, yanlız bobniler 3 katlı gibi geldi bana bu arada tel çapı 0.95-0.99 emaye bobin kullanılmış yardımcı olursanız sevinirim. Sarım şemasını çıkattık ama sökerken bu katlı sarım dikkatimi çekti ekler 3 lü 3lü eklenmişti statoru sökmeden bobinleri kestiğim için çok anlayamadım 3 bobin birden sarılmasının sebebi kesiti ince ve 3 lü kullanmak mıdır biri açıklık getirebilirse sevinirim saygılar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
eger yanılmıyorsam sargı kesiti çok kalın kullanmaktansa. çok telli sarım kullanılmış olabilir. örnegin : 1,4 mm bakır tel yerine 4 kat 0,70mm bakır tel kullanıla biliyor belki bu makastla yapılmış olabilir

cevap için tşk. lakin her oluktaki sipir sayısı 75 buşekilde kullanıan kablo 1mm oldugu için 25 sipirlik 3mm kablo kullanılmış oluyor bana sanki bir haTA VAR GİBİ GELDİ kesit çok kalın oluyor bunu hesaplayabilecek bir arkadaş var ise yardımlarını bekliyorum saygılar.

Emaye telin coklu tel olması sarım aşamasında oyoklara rahat yerleşmesi emaye telin kolay şekil verilmesiden dolayıdır. 3*1mm tek tel cap karşılğı 1,70 mm 1.70*2- 1,15-1,20 / 1,70*4 - 0.85 - kesit 2,2698

Son düzenleme:
aynı amper-sarım sayısını elde etmek için
1 (adet)x 25(sipir)x1.7 mm
bobin yerine
3 (adet)x 25 (sipir)*1 mm

bobin aynı sonucu verecek .Sebebi 1,70 mm telden geçen akım 1 mm iletkenden geçen akımın 3 katı olacak .Yanlışım varsa düzeltin .

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri