10R NTC bulamıyorum

mustafasc

Üye
Vİdeodaki 10r ntc elemanını Hepsiburada dan alayım dedim minik bı ntc geldi üzerinde kodlar yazıyor falan ama devrede hiç çalışmadı. Röle yi ilk temasta açtı. Böyle büyük te değildi zaten. Bu elemanı nasıl aratmaliyim.
Vİdeodaki ntc 12v 3amper e ulaştığında roleyi aktif edebiliyor. Bu değerler yeterli ben için.

Vİdeodaki 10r ntc elemanını Hepsiburada dan alayım dedim minik bı ntc geldi üzerinde kodlar yazıyor falan ama devrede hiç çalışmadı. Röle yi ilk temasta açtı. Böyle büyük te değildi zaten. Bu elemanı nasıl aratmaliyim.
Vİdeodaki ntc 12v 3amper e ulaştığında roleyi aktif edebiliyor. Bu değerler yeterli ben için.
Ölçü aleti ile ölçülen direnç ne çıkıyor peki ? Isınınca direnci ne oluyor ?

Birini 10r birini 5r almıştım. Olctugumde degerleri sağlıklı.
Isındığında direnç değeri de düşüyorsa sorun yoktur. Her rölenin tutma ve çekme gerilimleri farklıdır. Etiket değerlerinden bahsetmiyorum. Bu dediğim değerler dokümanında yazar . Sizin kullandığınız role ile videodaki elemanın rölesi özdeş olmayabilir .

Isındığında direnç değeri de düşüyorsa sorun yoktur. Her rölenin tutma ve çekme gerilimleri farklıdır. Etiket değerlerinden bahsetmiyorum. Bu dediğim değerler dokümanında yazar . Sizin kullandığınız role ile videodaki elemanın rölesi özdeş olmayabilir .
O zaman direnci yüksek bir ntc ile denemeliyim doğru mu

10r 5r olanları seri bağladım ölçtüm direnc değeri yükseldi. Ama yinede güç verildiği anda röle çalışıyor. Farklı marka röle, çift kontak röle denedim. Yine aynı. Bir yerlerde bir sorun var ama bulamadım.

Sorun anlaşıldi. Benim röleler 12v da 20ma civarında akım çekiyor. Yani 600r Lik bir direnç gerekli. 10r lik bir ntc yerine 1000r lik bir ntc işimi görür sanırım. Kullanacağım devrede yüksek akım çeken bir dc motor olacak.

Yukardaki video da ki değerlerde bir sorun yok mu ? Role nasıl anında devreye girmiyor? Devreye girmek için ne kadarlık bir akım çekiyor ki 10r lik bir direnç devreye girmesini engelliyor ?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri