İyontoforez Cihazı Akımının Kendi Kendine Değişmesi

leanon

Üye
Arkadaşlar terleme tedavisinde kullanılan 2. el iyontoforez cihazı aldım. Bu cihaz 25 mah'a kadar akımı bir kabın içindeki suya vererek eller içine konuluyor. Cihazın üzerinden akımı kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Ancak akım benim ayarladığım değerde kalmıyor. Örnek veriyorum; 15.0 ayarladığım da birden 17 veya 13 olabiliyor. Bu şekilde değişkenlik gösteriyor. bunun normalde sabit kalması gerekiyor. Belki 0.3 kadar oynama olabilir ama 3 4 puan birden artması veya azalması sıkıntı oluşturuyor. Çünkü eller suyun içerisindeyken değişimleri hissediyorsunuz. Cihazın linki bu:https://www.gunmed.com.tr/iyontoforez.html sorun sizce ne olabilir? Cihazı firmayada yolladım test ettik bişey yok diyorlar. Geri yolladıklarında 1-2 gün normal sonra yine bu dalgalanmalar başladı. Bunu evde kendim tamir edebilir miyim? Bana maliyeti ne olabilir? Cihazın fotoğraflarını yolluyorum. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• P00713-132710(1).jpg
    P00713-132710(1).jpg
    506.1 KB · Görüntüleme: 25
  • P00713-134619.jpg
    P00713-134619.jpg
    486.9 KB · Görüntüleme: 24
Arkadaşlar yardımcı olabilecek kimse yok mu?

Yardımcı olalım. Tam belli değil ancak ,

Resimlerde 3 adet kart görünüyor. En sağdaki kartın üzerindeki kahverengi kondansatörün önündeki 3 bacaklı siyah parça var. Voltaj regülatörü. Onun net resmini üzerinde yazan yazıları okunaklı olacak şekilde buraya ekler misiniz? Ne olduğunu bilelim. Ona göre yorum yapalım.

Tamamen analog bir devre bu. Basit bir düzenek. Muhtemelen ayar yaptığınız potansiyometre hassaslığını yitirmiş yada toz kir nedeniyle akımda sapmalar oluyor gibi.

Yardımcı olalım. Tam belli değil ancak ,

Resimlerde 3 adet kart görünüyor. En sağdaki kartın üzerindeki kahverengi kondansatörün önündeki 3 bacaklı siyah parça var. Voltaj regülatörü. Onun net resmini üzerinde yazan yazıları okunaklı olacak şekilde buraya ekler misiniz? Ne olduğunu bilelim. Ona göre yorum yapalım.

Tamamen analog bir devre bu. Basit bir düzenek. Muhtemelen ayar yaptığınız potansiyometre hassaslığını yitirmiş yada toz kir nedeniyle akımda sapmalar oluyor gibi.

Hocam bahsettiğiniz parça bu sanırım. Cihazın videosunu da ekliyorum bu linkten bakabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• f193622a-3dd1-40f7-847b-d3e39a21d79c.jpg
    f193622a-3dd1-40f7-847b-d3e39a21d79c.jpg
    156.7 KB · Görüntüleme: 12
Bir terslik var. Su an bu devrenin cikisi bosta ve 0.00 akim okumaniz lazim. Ne zaman problari bagladiniz suyun icine koydunuz o zaman akim akmasi lazim.

Sabit akimin mantigi budur.

Bu sekli ile akim akiyor gibi gorunuyor ise sorun ekran arizali olabilir.

Elinizde multimetre varmi ? Olcum yapabilir misiniz?

Bir terslik var. Su an bu devrenin cikisi bosta ve 0.00 akim okumaniz lazim. Ne zaman problari bagladiniz suyun icine koydunuz o zaman akim akmasi lazim.

Sabit akimin mantigi budur.

Bu sekli ile akim akiyor gibi gorunuyor ise sorun ekran arizali olabilir.

Elinizde multimetre varmi ? Olcum yapabilir misiniz?

Hocam elektronik bilgim fazla yok ama cihaz yükte ve boşta bu şekilde davranıyor. Acaba yükte olunca yani ellerimi suyun içinde olunca mı sıkıntı oluyor diye kabloları çıkardım boşta akımı yükselttim aynı dalgalanmayı yaşadım. Ekran arızası olduğunu düşünmüyorum. Çünkü ellerim suyun içerisindeyken ani akım değişmeleri sebebiyle ufak çarpıyor. Elimde multimetre olmadığı için ölçemiyorum. Başka bi forumda bi arkadaş sorunun potansiyometrede olduğunu söyledi. Ancak emin olamadım.

Bende potabsiyometreden supheleniyorum. Yukarida ilk mesajlarimda da yazdim.

Ancak bosta akim okumamaniz gerekiyordu. Burda bir hata var.

Eger Antalyada iseniz olcum ve kontrollerde yardimci olabilirim.

Bende potabsiyometreden supheleniyorum. Yukarida ilk mesajlarimda da yazdim.

Ancak bosta akim okumamaniz gerekiyordu. Burda bir hata var.

Eger Antalyada iseniz olcum ve kontrollerde yardimci olabilirim.
Teşekkür ederim. Ankaradayım malesef. Evet sizde aynı konuya değindiğiniz için bende sorunun bundan kaynaklı olabileceğini düşündüm. Ancak devrenin boş kısmı için bişey söylemeyeceğim. Peki sorun potansiyometrede ise bunun temizliğini yapabilir miyim? yada yenisinden sipariş etmem gerekirse alacağım parçanın modeli veya değerleri için nereye bakmam gerekiyor? Cihaz içine baktım fakat pek anlamadım. Kaliteli bi potansiyometre öneriniz olur mu?

Potabsiyometre cihazin onunden baktiginizda soldaki ayar yaptiginiz dugme oluyor.

Onun arkasindaki doner parca. Uzerinde 10K yada 50K seklinde yazi olmali bir yerlerinde.

Bakip yazilarini resimlerseniz belirleyebiliriz.

Sanirim on off icinde bu potun uzerinde bir anahtar mevcut.

Potabsiyometre cihazin onunden baktiginizda soldaki ayar yaptiginiz dugme oluyor.

Onun arkasindaki doner parca. Uzerinde 10K yada 50K seklinde yazi olmali bir yerlerinde.

Bakip yazilarini resimlerseniz belirleyebiliriz.

Sanirim on off icinde bu potun uzerinde bir anahtar mevcut.

Evet hocam B50k yazıyor. Buna göre sipariş vereceğimm sanırım. Başka bakmam gereken bir değer var mıdır? İnternette baktım biraz anahtarlı potansiyometre gibi terimlerde geçiyor. Benim cihazda potansiyometreyi beli bir seviye çevirince çıt sesi geliyor. Sonrasında akımı arttırabiliyoruz. Anahtar dediği bu mudur? Fotoğraflarını attım. Kaliteli bir marka veya link paylaşabilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG-20200715-WA0002.jpg
    IMG-20200715-WA0002.jpg
    148 KB · Görüntüleme: 10
  • 20200715_182145.jpg
    20200715_182145.jpg
    340.3 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar