İnatçı Sistem Hoparlörü (Çözüldü 82. mesaj)

Bundan 10 ay önce anakartında sistem hoparlörü (buzzer) bulunduğunu bildiğim bir dizüstü bilgisayarın sistem hoparlörünü kullanarak melodiler oluşturmak istiyordum. Windows 10'a sistem hoparlörünü kullanan bir yazılım (bir sistem dosyası) yükledim ama sistem hoparlöründen herhangi bir ses gelmedi. Aradan 8 ay geçtikten sonra bu sorunun Windows 10 kaynaklı olduğunu düşünüp Lubuntu ile denedim, sistem hoparlörü kılını bile kıpırdatmadı. Blacklist.conf dosyasını düzenledim, UEFI'yi kapattım ama nafile. Normalde dizüstü bilgisayarım açılışta şarjı az iken düüt! diye birden bağırıyor ama işletim sisteminde ince bir dıt sesi bile çıkarmıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? (Bazı yerlerde dizüstü bilgisayarlarda sistem hoparlörü bulunmadığına ve bip sesini normal hoparlöründen çıkardığına dair dedikodular var ama dizüstü bilgisayarımda resimdeki gibi sistem hoparlörü bulunuyor ve aygıt yöneticisinde görünüyor.)
54391

Ayrıca elimde dizüstü bilgisayarıma ait ses kayıtları da var.

Kayıtların linki:

https://drive.google.com/file/d/1sW2DV5MaRFUmCEpRiZ39aD0b6N3PcytM/view?usp=drivesdk

eskiden bios ayarlarını çok kurcalamış biri olarak bişeyler yazmak istiyorum. hatırladığım kadarıyla bazı bios ayarlarını kurcalayarak bişeyler yapılıyordu. ama laptoplarda nedense bios ayarlarında pek fazla seçenek yok gibi.

eskiden bios ayarlarını çok kurcalamış biri olarak bişeyler yazmak istiyorum. hatırladığım kadarıyla bazı bios ayarlarını kurcalayarak bişeyler yapılıyordu. ama laptoplarda nedense bios ayarlarında pek fazla seçenek yok gibi.
Neredeyse 1 yıldır bu sorun ile uğraşıyorum. BIOS menüsünde ayarlardan birisinin açıklamasında bip sesinden bahsettiğini biliyorum fakat BIOS menüsünü ne kadar kurcalarsam kurcalayayım bip sesine dair hiçbir şey bulamadım.

Ses çalmak için hangi ortamı kullanacaksınız? MS-DOS ve uyumlu sistemler için DOSBox kullanabilirsiniz. DOSBox, bir MS-DOS emulasyon yazılımıdır ve sistem hoparlörü işlemleri için bilgisayarınızın ses bağdaştırıcısını (ses kartını) kullanır.

Ses çalmak için hangi ortamı kullanacaksınız? MS-DOS ve uyumlu sistemler için DOSBox kullanabilirsiniz. DOSBox, bir MS-DOS emulasyon yazılımıdır ve sistem hoparlörü işlemleri için bilgisayarınızın ses bağdaştırıcısını (ses kartını) kullanır.
Windows 10 da sistem hoparlörü işlemleri için ses kartını kullanıyor ama Windows 10'un bip sesini beğenmedim. Bundan dolayı sistem hoparlöründen bip sesi çıkartmak istiyorum. Bundan dolayı 1 yıldır bu sorunla uğraşıyorum. Geçen sene Windows 10 1803 sürümündeki hatayı bildirmek için kullandığım fotoğraftaki program da ses kartını kullanabiliyor. (O zaman kullanılan dizüstü bilgisayarda sistem hoparlörü yoktu, o zamanlar nasıl bip sesi çıkarabilirdim ki.)
54556

Halihazırda sistem hoparlörü varken bip sesini niye ses kartını kullanayım ki. Bip sesini nasıl sistem hoparlöründen verebilirim?

Laptop anakartlarinda buzzer yok zaten, ben mi yanlış biliyorum? Hoparlörler ses kartına bağlı neticede.

Laptop anakartlarinda buzzer yok zaten, ben mi yanlış biliyorum? Hoparlörler ses kartına bağlı neticede.
Bir ara internette bu tür dedikodular görmüştüm. Bu dedikodulara pek inanmıyorum. Bu konuyu sistem hoparlörü (buzzer) bulunduğunu bildiğim için açtım. Buzzer olmasaydı bu konuyu açmazdım herhalde.

Dedikodu mu, peki kaç laptop söktünuz?

Dedikodu mu, peki kaç laptop söktünuz?
Sökmeden de bulunabiliyor. Konuyu açarken attığım resim ise anakartta buzzer bulunduğunun kanıtı. Daha önce bu aygıttan şüphelenip buzzer mı var diye başka bir sitede konu açmıştım. Aradan bir hafta kadar bir süre geçtikten sonra aygıt yöneticisinde görünen bu aygıtın buzzer olduğunu anlamıştım. Hatta bu yöntemi bip sesi çıkardığını bildiğim başka bilgisayarlarda denedim, bu belirtiler onlarda da (neredeyse hepsinde) vardı.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri