İşlemcilerde çekirdek sayısı

Şafak54

Üye
Merhaba,

Mikroişlemcilerde çekirdek sayısının performans ile doğru orantılı olduğunu biliyorum ama çekirdeklerin çalışma prensibi nasıldır onu bilmiyorum.

Çekirdek sayısının performansa etkisi nasıl gerçekleşir?

Yardımcı olursanız sevinirim...

Çekirdeklerin (cpu yada türkçe mib) nasıl çalıştığıyla ilgili bilgiyi internet de bulabilirsiniz. Her çekirdek donanım ve hafıza ile ilgili işlem yapar. 1 den fazla olduğunda paralel yani eş zamanlı çalıştıkları için işlem hızı artar. Fakat mesela 4 çekirdekli de işlem hızı tam 4 kat artmaz. Yürütülen işlemlere göre değişir.

Çekirdeklerin (cpu yada türkçe mib) nasıl çalıştığıyla ilgili bilgiyi internet de bulabilirsiniz. Her çekirdek donanım ve hafıza ile ilgili işlem yapar. 1 den fazla olduğunda paralel yani eş zamanlı çalıştıkları için işlem hızı artar. Fakat mesela 4 çekirdekli de işlem hızı tam 4 kat artmaz. Yürütülen işlemlere göre değişir.
Hocam bir de yapılan işin işlemciye verdiği yük düştükçe çekirdek sayısının sistemin performansına negatif etki ettiğini okumuştum, ne kadar doğru acaba?

Doğru bu durumda işlemci bir iş yapmadığı için performans düşer. Çekirdekleri senkron hale getiren bir yönetici bölüm var. Eğer yapılan bir iş diğer işemcideki sonuca ihtiyaç duyuyorsa beklemek zorunda.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri