İşlemci özelliği

Hepinize iyi günler dilerim ustalarım. Makina öğrencisiyim. Bilenler bilir çeşit tasarım programları, çizimler ve çeşitli işler için bir bilgisayar arıyordum. Bir bilgisayar elime geçti. Casper DESKTOP-ONVTIBN isimli 4GB ram' a sahip Intel celeron CPU B830 1.80 GHz işlemciye sahip sizce özellikleri nasıl geliştirilebilirmi işimi görürmü yoksa çöpmü?
Veya bu işlemci yerine önerdiğiniz ucuz yollu işlemci varmıdır. Neler önerirsiniz? Teşekkür ederim.

Bu ürün size uygun değil maalesef.
Anakartı bilemiyorum bu tarz cihazlardan verim alabilmek mümkün ancak durumunuz varsa yeni birşeyler alalım.

Hepinize iyi günler dilerim ustalarım. Makina öğrencisiyim. Bilenler bilir çeşit tasarım programları, çizimler ve çeşitli işler için bir bilgisayar arıyordum. Bir bilgisayar elime geçti. Casper DESKTOP-ONVTIBN isimli 4GB ram' a sahip Intel celeron CPU B830 1.80 GHz işlemciye sahip sizce özellikleri nasıl geliştirilebilirmi işimi görürmü yoksa çöpmü?
Veya bu işlemci yerine önerdiğiniz ucuz yollu işlemci varmıdır. Neler önerirsiniz? Teşekkür ederim.
Benim bildiğim celeron işlemci sınırlı düşük kalite tavsiye edilmiyor...Genellikle en az Intel i5 iyi tutuluyor.

Son düzenleme:
Benim bildiğim celeron işlemci sınırlı düşük kalite tavsiye edilmiyor...Genellikle en az Intel i5 tutuluyor.
Yeni i3 ler canavar gibi Orhan abi ama fiyatı da canavar.
Hangi programları kullanıyorsunuz bu arada? Aşağı yukarı bütçenizi de yazarsanız bir şeyler bakayım.

Cad programı yada işlem gücü isteyen program kullanacaksaniz celeron işlemcili makina işinizi görmez.

I3 yada i5 bir makina bakın.

Kullanacağız programların çalışması için hangi donanımları ve yazılımı gereksinimlerini istiyorsa ona göre bilgisayar almalısınız.
Gereksinimlerin bir üstü olursa daha iyi olur ( güncelleme versiyon etkisi )
Gündemden düşmemek.
Eski versiyon çalışır yeni versiyonunu çalışmaz.

Kolay gelsin sağlıcakla.

03 Ekim 2022

06 Temmuz 2020
Satın alma mantığı

Son düzenleme:
İntel Celeron işlemciler satın alma maliyetini (fiyat olarak daha ekonomik olması, herkesin kolayca satın alabilmesini karşılayabilmek) düşürmek amaçlı bazı teknik özellikleri özellikle kısıtlanmış (budanılmış) olan işlemcilerdir, tavsiye etmem. Toplama bir PC'de daha ucuz olduğundan kullanmıştım. Çok çekirdekli işlemcilerden olan intel core 2 duo, i3, i5, i7,'yi vb. tercih edebilirsiniz. İntel i5 veya i7 'yi tercih etmeniz tercihen daha iyisi olur.

RAM kapasitesi de işlemcinin mevcut çalışma frekansıyla birlikte oldukça yüksek kapasiteli ve değerli seçilebilmeli. Çünkü hem işlemci hem de kısa süreli hafıza (RAM) daha hızlı (daha rahat ve fonksiyonel) olan bir çalışmayı sağlar. Bu yüzden hem RAM'in hem işlemci çekirdeğinin çalışma frekansı mümkün mertebede yüksek değerlileriyle seçilebilmiş olmalı. Ayrıca Auto Cad gibi mühendislik amaçlı grafik programlarıyla birlikte kullanılırken ekran kartı onboard (tümleşik) değil ayrık tipte yani ayrı bir PC bileşeni olarak anakarta takılı olmalı ve o şekliyle CPU veya anakartın işlemcisinden bağımsız olarak çalışabilmelidir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri