ölü elektrik çarpar mı?

Ustalarım hayırlı ramazanlar...bir evde topraklama ve sıfırlama olmadıgını düş
ünelim...elimizde seyyar çoklu priz var...bu prizde topraklama kablosuna kontrol kalemi ile dokundugumuzda kontrol kalemi yanar ve biz buna ölü elektrik diyoruz..sorum su: Acaba bu ölü elektrik çamaşır makinesi veya şohben gibi topraklı cihazlar çalışırken artıp şiddetlenip insanı çarpar mı? veya rezistanslar vasıtasıyla suda insanı çarpacak derecede elektrik olur mu? Sorum basitse ustalarımdan özür diliyorum...

Büyük bir ihtimal ile topraklama hattınız hatalı. Çünkü yeterli bir topraklama olması durumunda kontrol kalemi kesinlikle yanmamalıdır. Bu arada ölü elektrik yoktur, öldüren elektrik vardır.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Saygıdeğer ustalarım çok teşekkürler...Cevaplarınız için..Şu sonuca vardım..kontrol kalemi yanarsa ne olursa olsun tehlike arz eder ve düzeltilmesi gerekir...ister ölü olsun isterse kaçak olsun..Saygılar ve sevgiler...

Büyük bir ihtimal ile topraklama hattınız hatalı. Çünkü yeterli bir topraklama olması durumunda kontrol kalemi kesinlikle yanmamalıdır. Bu arada ölü elektrik yoktur, öldüren elektrik vardır.
mrb ustam...topraklama hatalı değil topraklama zaten yok..bunu ilk mesajımda yazmıştım..cevabın için teşekkürler...

Saygıdeğer ustalarım çok teşekkürler...Cevaplarınız için..Şu sonuca vardım..kontrol kalemi yanarsa ne olursa olsun tehlike arz eder ve düzeltilmesi gerekir...ister ölü olsun isterse kaçak olsun..Saygılar ve sevgiler...
Aynen .. Kontrol kalemi yanıyorsa üzerinizden akım akabiliyor demektir. önlemini almak lazım . bugün çarpmaz ıslak zemine gelir çarpar Allah Korusun...

Saygılar...

Aynen .. Kontrol kalemi yanıyorsa üzerinizden akım akabiliyor demektir. önlemini almak lazım . bugün çarpmaz ıslak zemine gelir çarpar Allah Korusun...

Saygılar...
evt ustam zeten öyle...bu arada ustam başka konuda bişey yazmıştın...kakr ile ilgili..test butonuna bastıgımızda role açmazsa kesin arızalıdır diyebilir miyiz?

evt ustam zeten öyle...bu arada ustam başka konuda bişey yazmıştın...kakr ile ilgili..test butonuna bastıgımızda role açmazsa kesin arızalıdır diyebilir miyiz?

Merhabalar...

Test butonuna basıldığında açması gereklidir. Eğer açmıyorsa ve kar'ın sağlamlığını test etmek istiyorsanız seri lamba yöntemini tavsiye ederim .. eğer açıyorsa sağlamdır ama yine de çok güvenmemek gerekir...

test butonuna basılınca açmıyorsa arızalıdır şeklinde teşhis koymak can sağlığı açısından uygun olanıdır...

Saygılarımla...

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Çevrimiçi üyeler

Geri