Çekilen akıma göre cihazın çalışma saati nasıl hesaplanır ?

sumate

Üye
Bir güç kaynağı oluşturdum. Çekilen akıma göre cihazın çalışma saatini hesaplamaya çalışıyorum.

Malzemeler:
3000w inverter 1ad.
6A lifepo4 pil 36ad ( seri-paralel 12v sistem oluşturdum toplamı 54 Amper)
100A BMS 1ad.

Bu sistem içinde çekilen akıma göre cihazın kaç saat çalışacağını hesaplamaya çalışıyorum.

1. ölçüm ve hesaplama yöntemi
İnverter çıkışına 2 adet 100w led spot taktım. İnverterin çıkışını AC pens ampermetre ile ölçtüğümde 0,75A akım çekildiğini gösteriyor.
Bu tabloda 54 Amperlik sistemimde 54/0,75A=72 saat çalışacağını düşündürüyor.

2. ölçüm ve hesaplama yöntemi
İnverter çıkışına 2 adet 100w led spot taktım. İnverterin girişini DC pens ampermetre ile ölçtüğümde 14A akım çekildiğini gösteriyor.
Bu tabloda 54 Amperlik sistemimde 54/14A=3,85 saat çalışacağını düşündürüyor.

Cihazın çalışma saati hangi yönteme doğrudur?

Merhabalar.
2.yöntem ile yapılan ölçüm neticesinde 3 saatten sonra akü voltajı yetersiz seviyeye gelip inverter çıkışı kesecektir diye düşünüyorum.
72 saat çalışma ihtimali olmadığını sanırım sizde tahmin edersiniz.

BMS'nin hangi voltaj aralığında şarj ve deşarjı kestiği önemli. Bir de teorik olarak hesaplanan tüm kapasitenin kullanılacağını düşünmeyin(Yeni halde yüzde doksan kapasite kullanılabilir) . Senaryoyu ve ihtiyacı da ona göre yapmayın. Bende de benzer Orbus 60Ah Lityum Demir Fosfat-LFP akü var ve bu gece tam dolu halden BMS'nin akımı keseceği gerilim seviyesinde nekadar kapasite göstereceğini DC-Wattmetre ile ölçmeye çalışacağım. Bu cihazla hem çekilen gücü hem de harcanan gücü ölçmek mümkün. İnverter gibi aradaki çeviricilerde bir miktar güç kaybı olacaktır.
Bir de akülerden çekilen gücün oranına göre verim alınabilir. Bu genelde kurşun aküler için geçerli olsa da yüksek akım/güç çekme durumunda toplam kapasitenin çok daha altında güç alınabilecektir.

54*12=648Wh Toplam Kapasite
648*0,65*0,90=379Wh Yaklaşık kullanılabilir kapasite.

0,65 Akülerin yaklaşık kullanılabilirlik kısmı
0,90 Sistem verimliliği

54*12=648Wh Toplam Kapasite
648*0,65*0,90=379Wh Yaklaşık kullanılabilir kapasite.

0,65 Akülerin yaklaşık kullanılabilirlik kısmı
0,90 Sistem verimliliği
Bu argümanla 1A güç tüketimi olan bir cihazın çalışma saatini nasıl hesaplamak gerekir peki
1A*220=220Watt
379Watt/220Watt=1,72 saat
Doğru mudur?

Cihaz yukarıdaki bilgilerle 3.5 saat çalışıyor ama

İlgili cihazın canlı güç tüketimini ölçüp kontrol etmek lazım. Eğer bu bahsettiğimiz cihaz bir led projektör ise, 100w olarak pazarlanmalarına aldanmayın.

Ayrıca bizim yaptığımız kapasite hesabı(379Wh) yaklaşık bir değerdir. Örneğin; misal veriyorum, kimi inverter akü voltajı 11,5v olunca devreyi keser, kimisi 11v olunca keser vs. gibi sabit olmayan etkenlerde var işin içinde.

İlgili cihazın canlı güç tüketimini ölçüp kontrol etmek lazım. Eğer bu bahsettiğimiz cihaz bir led projektör ise, 100w olarak pazarlanmalarına aldanmayın.

Ayrıca bizim yaptığımız kapasite hesabı(379Wh) yaklaşık bir değerdir. Örneğin; misal veriyorum, kimi inverter akü voltajı 11,5v olunca devreyi keser, kimisi 11v olunca keser vs. gibi sabit olmayan etkenlerde var işin içinde.
LiFePO4 akülerde, gücün alınabildiği voltaj aralığı hayli dar. Dolayısıyla, hemen hemen bütün kullanım boyunca sabite yakın voltaj okunur. Bahsettiğiniz 11,5 V veya 11 v'a gelince devreyi kesmesi, enerji kapasitesi anlamında çok büyük bir değişikliğe sebep olmuyor. Nominal hücre voltajı 3,2V. Tam Şarj sonrası 3,40-3,45 V seviyelerinden akım vermeye başlıyorlar (max şarj voltajı 3,65 V deniliyor, ancak bu seviye BMS'in şarjı kestiği nokta. Hücrelerden bu voltajda enerji almak istediğinizde voltaj hemen düşüyor. Yani, Peak seviyesinde durmuyor). Hücreden 0,2C veya bazı modellerde 0,5C akım çektiğiniz takdirde, Kullanım boyunca hücre voltajı 3,4V'dan 3V'a doğru stabil bir şekilde iniyor. 3V'dan daha düşük gerilimlerde zaten pek enerji de kalmıyor hücre içinde. Bu değerleri hücrenin katalog verilerinden görebilirsiniz. Benim en son aldığım hücreler için kapasitenin 90%'i 3,4-3,0 volt arasında idi diye hatırlıyorum. Peak voltajda şarj edip dip voltaja kadar bile deşarj etseniz ancak 10% daha fazla enerji alabiliyorsunuz. Üreticiler her model hücre için Şarj-deşarj karakteristiğini yayınlarlar. Bazı hücreler 1C akım verirken bile tam kapasite enerji sağlayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir kriter, yapacağınız işe uygun hücreyi tercih etmektir. Eğer uzun dönem standby duracak ve kullanım sırasında anlık olarak çok enerji alınmayacak bir batarya ihtiyacınız varsa (meselâ, elektrik kesintisi sırasında sadece aydınlatma amaçlı kullanılan ups'ler gibi), 0,2C hücreler gayet başarılı olacaktır. Bunları uzun vadede standby beklerken kendi içinde enerji kaybı düşük olur. Şarj ettiniz ve bıraktınız, kolay kolay boşta deşarj olmazlar. Ama, ups ile güçlü cihazlar çalıştıracaksanız, 2C'ye kadar müsaade eden Modeller de var. Hatta, bazı şartlarda jel aküler LiFePO4'e kıyasla fiyat-performans bakımından daha avantajlı kanaatindeyim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri