Çakar devreyi stabil hale getirmek

Merhabalar;

Başlıkta yeterince açıklayabildim mi bilemiyorum.

Elimde karayollarında yol işaretlemelerinde kullanılan çakar lambalara ait güneş paneli var.
Lamba kısımları bunlara vurup kaçan araçlar yüzünden kırıldı panel kısımları ise sağlam.
Daha önce bu panelleri kullanarak satın aldığım solar charge modülü ile basit bir şekilde bahçe aydınlatması yaptım.

Sormak istediğim soru şu:
Ekteki resimdeki devre bataryayı şarj ediyor ve lambanın yanıp sönmesini sağlayacak şekilde akım veriyor.
Yanlış bilmiyorsam bu devre de bir bakıma solar şarj modülünün yaptığını yapıyor.
Eğer böyle ise bu devre üzerinde basit bir değişlikle yanıp sönme yerine sürekli bir şekilde enerji vermesi sağlanabilir mi?

Elektronik konusunda çok fazla bilgi sahibi değilim, sadece elimdeki malzemeyi kullanarak solar charge modülü almak zorunda kalmadan bu şekilde çalıştırabilir miyim diye merak ediyorum.

Değerli yorumlarınızı beklerim.

Saygılar

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-03-21 at 13.00.42 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-21 at 13.00.42 (1).jpeg
    243.9 KB · Görüntüleme: 21
  • WhatsApp Image 2021-03-21 at 13.00.42.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-21 at 13.00.42.jpeg
    289.2 KB · Görüntüleme: 21
Yanlış görmüyorsam üzerinde yüksek amperli bir diyot var. Bu demek oluyorki flaşör olarak çalışıyor. Yani şarj fonksiyonu kullanılabilr ama sürekli enerji vermez.

yorsam üzerinde yüksek amperli bir diyot var. Bu demek oluyorki flaşör olarak çalışıyor. Yani şarj fonksiyonu kullanılabilr ama sürekli enerji vermez.
Cevep için teşekkür ederim. Bundan kesin olarak nasıl emin olabilirim. Ona göre charger alacağım
erjiyi direkt aküden al kullan. Devre aküyü
Cevap için teşekkür ederim . Ama enerjiyi direkt aküden alırsam açma kapama için manuel olarak çalıştırmam gerekecek öyle değil mi?

Elinizde hazır şarj kontrol cihazı var işte daha ne arıyorsunuz ki.
Panel aküyü şarj etsin aydınlatmayı direk aküden alın.

Elinizde hazır şarj kontrol cihazı var işte daha ne arıyorsunuz ki.
Panel aküyü şarj etsin aydınlatmayı direk aküden alın.
Akü doğrudan kullanılırsa kısa zamanda bozulur. Ayrıca basit de olsa belli bir voltta gerilimi kesecek bir devre eklemek gerekiyor. Bence mevcut devre üzerindeki flaşör kısmı devre dışı bırakılsa daha iyi olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri