Kontrol Kalemi

Endüstriyel İletişime Dair

Endüstriyel İletişime Dair

    Otomasyon sistemlerinin olmazsa olmazlarından biri,endüstriyel iletişimi en verimli şekilde kullanmak ve fayda sağlamaktır. Başta bu kavramın tanımı yapıp gerekliliğinden bahsedelim.

  Endüstriyel İletişim: Şu anki fabrikalarımızda  mekatronik, otomasyon kontrol teknolojilerinin kullandığı valf, sensör, PLC vb. elemanlar kontrol odalarıyla ve bilgisayarlarla iletişim halinde olmaları gerekir. Bu sistemli iletişim olayına endüstriyel iletişim ağı diyoruz. Bu şekilde veri toplama, veri işleme ve veri analizleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Üretim, işletim maliyetleri ve verimliliğin optimize edilmesi için, sistem yöneticileri akıllı cihazların kontrolünde endüstriyel ağlardan faydalanmalıdır. Bu yapı da kullanılan cihazların çeşitlilik göstermesi dolayısıyla belirli iletişim protokolleri geliştirilmiş ve sahaya göre uygulanmıştır.

  iletişim
       İletişim Protokolü Nedir

  Vericiler ve alıcılar arasında en doğru,en güvenilir, hızlı ve anlaşılabilir, şekilde iletişimi sağlamak için belirli kurallar ve kullanılacak yazılım ve donanıma göre belli şartlar vardır. Bu sayede iletişim protekolleri oluşturulmuş olur.

  Günümüzde en yaygın olarak kullandığımız protekoller: Fieldbus, Profibus, Modbus ve Canbus tur. Örnek olarak Fieldbus’u açıklayacak olursak; Fieldbus, servo motorlar, sensörler vb. elemanların oluşturduğu ağın tamamına denir. En belirgin özelliği olarak arıza tespit sisteminden bahsedebiliriz. Bu ağ sayesinde arızanın yeri önceden tespit edilerek büyük arayışlar ve zahmetten kurtulmuş oluruz. Sadece bu özellik ile sınırlı değil elbette. Yüksek çözünürlükte veri iletişimi vb. özellikleri de bu yapıya dahildir.

  modbus_logo
      Endüstriyel İletişimin Gerekliliği

  İşletmenin bağımlı olduğu, bor madeni işletmeciliği, yakıt üretimi gibi kritik öneme sahip endüstriyel uygulamalarda küçük bir data kaybı bile tüm sistemde yankı uyandırabilir. Bu nedenle, güvenilir performans ve yönetim proses otomasyonu için son derece önemlidir. Cihazlardan gelen verilerin en sağlam şekilde ve data kaybı olmadan ana bilgisayara ulaştırılmasını endüstriyel iletişim ağı sağlar. Bu ağ sayesinde bilgiler doğru zamanda ve doğru şekilde iletilir. Böylece veri anında işlenir ve sistemin amacı gerçekleşmiş olur. Bu gerekçeler ışığında en doğru iletişim ağı tasarlanmaktadır.

  Günümüzde gittikçe artan sayıda operatör ve saha cihazları nedeniyle sisteme en uygun ethernet protokolüne entegrasyon için endüstriyel ağ geçitleri kullanılır.

  profibus-logo
    Endüstriyel Ağ Geçidi Nedir

  Kullandığımız protokole ek olarak sistem verimliliğinin artması açısından; istenilen ihtiyaçların tamamının karşılanması isteğiyle, sisteme başka bir  protolokolü, entegrasyon işlemiyle kullanmaktır. Kamuya açık olması nedeniyle en yaygın olarak, Modbus protokülü, varolan sistemlere entegrasyon ediliyor. Ayrıca bu protokolün kurulumu kolay olduğu da tercih sebeplerinden biridir.

  Başka bir kullanım sebebinin şöyle açıklayabiliriz

  Endüstriyel uygulamaların işletiminde farklı farklı protokolle çalışan cihazlar kullanılıyor. İşte tam bu devrede, endüstriyel ağ geçitleri kullanılır. En sonunda data kaybının minimize edilmesi için tek tarifiğin bulunduğu iletişim hattı kullanılmalıdır. Modbus da bu başarıyla sağlanabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ