Kontrol Kalemi

Elektrikte Ar-Ge yatırımı 100 milyon liraya çıkıyor

Elektrikte Ar-Ge yatırımı 100 milyon liraya çıkıyor

  Elektrik dağıtım ve iletim altyapılarına bu yıl ve 2020’de toplam 8.75 milyar liralık yatırım yapılacak. Dağıtım sektörü iki yılda yaklaşık 100 milyon liralık yatırımla 6 Ar-Ge projesini hayata geçirecek.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla Afyonkarahisar’da gerçekleşen Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) 12. sektör toplantısında Ar-Ge yatırımlarının detayları belli oldu. Dağıtım sektörüne 2011- 2020 yılları arasını kapsayan dönemde 451 milyon lira Ar-Ge bütçesi ayrılırken, yatırımın 100 milyon lirasının bu yıl ve önümüzdeki yıl 6 yeni proje için kullanılacağı öğrenildi.

  Denizaltı robotu

  Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin geliştirdiği denizaltı robotu projesi ile denizaltı kablo vasıtasıyla enerji ihtiyacı karşılanan adalarda olası arıza sorunları kısa sürede çözülecek.

  ‘DRONE’la Kaçak Avı

  Kaçak kullanım ile önemli bir mücadele veren Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin geliştirdiği “Image Processing – Resim İşleme” projesi ile tarımsal sulama alanlarında kaçak kullanım tespit ve tüketim tahmin sistemi geliştirilecek.

  Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. ise elektrikli araçların şebekelere etkisi ve şarj istasyonlarına yönelik bir proje hazırladı. Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. ise dağıtım şebekelerini daha kararlı ve güvenli işletilebilmek için teknik, fayda-maliyet ve mevzuat bakış açılarının ele alınacağı bir proje geliştirdi.

  ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. ise siber güvenlik çalışmalarında yapay zeka metodlarının kullanılması için trafo merkezi emülatörü geliştirecek.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ