Kontrol Kalemi

Elektrik Motoru

Elektrik Motoru

  Elektrik motoru, elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren bir makinedir.

  Elektrik motoruyla ilgili ilk çalışmalar, Danimarkalı bilim adamı Hans Christian ORSTED tarafından yapılmıştır.

  ORSTED, 1820 yılında bir iletkenden geçen akımın bir manyetik alanoluşturduğunu buldu. Bu durumun tersinin de geçerli olduğunu kanıtlamaya çalışan Micheal FARADAY , 1821 yılında elektrik akımınıdönme hareketine dönüştüren bir aygıt yaptı. Böylece elektrik motorunun ilk basit örneği gerçekleştirilmiş oldu.

  1888 yılında Sırp asıllı ABD’li elektrik mühendisi Nicola TESLA, alternatif akım motorları için temel bir çalışma ilkesi olan döner manyetik alanıbularak ilk asenkron motoru gerçekleştirdi. Elektrik motorları rotor ve stator olmak üzere iki ana bölümden oluş ur. Stator, motorun hareket etmeyen bölümüdür.

  Gövdesindeki oyuklar içerisine yerleştirilmiş iletkenlerden akım geçirildiğinde bir manyetik alan oluşturur.

  Rotorda iletkenlerden geçen akımın oluşturduğu manyetik alanla stator manyetik alanı etkileşime geçer ve bunun sonundada rotor, dönme hareketi yapar.

  Üç fazlı motorların tek fazlı motorlardan daha iyi çalışma performansı olmasına rağmen çoğu zaman üç fazlı bulunmayabilir.

  Özellikle şehir merkezlerinde bir fazlı şebekenin olması motor ihtiyaçları için küçük güçtü motorlar bir fazlı olarak yapılır. 3kW’tan büyük güçteki motorlar ise üç fazlı olarak yapılır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ