Kontrol Kalemi

Cami Ses Sistemlerinde Uzman Tedarikçi

Cami Ses Sistemlerinde Uzman Tedarikçi

  İbadet mekanlarından camilere göre tasarlanmış cami içi ve dışında kullanılan profesyonel ses sistemlerine cami ses sistemleri denilmektedir. Çeşitli yapılara özel seslendirme testlerinde sinema salonlarından, konferans salonlarına, okul, hastane gibi yapılardan çeşitli cami mimarilerine kadar her alanda farklı plan ve proje gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu sebeple cami seslendirmesi başlı başına uzmanlık gerektiren bir alandır. Caminin alan büyüklüğü ve yerleşimine göre cami içi ve dışı seslendirmesi olarak ayrılır. Çoğu cami görevlileri açısından bu sistemler mikrofondan konuşunca hoparlörden ses gelecek cemaat te duyacak olarak oldukça basite indirgense de cami ses sistemi kurulumu sanıldığı kadar basit olmamakla birlikte mutlaka uzman ekip tarafından mümkünse yerinde keşif yapılarak planlanmalı ve doğru ekipmanlar kullanılmalıdır. Camilerimizde en sık rastlanan eksikliklerin sorunların başında ses sistemi arızaları gelir. Genellikle hoca vaaz verirken, hutbede konuşurken ya da namaz esnasında bu sorunlarla karşılaşırılır. Ülkemizde maliyet bu alanda da ön planda olduğundan birçok camide geçici sistemler kuruluyor ortalama 1-2 yıl sonra yeni baştan keşif yeniden bütçe ayrılması gibi zorunlu ihtiyaçlara sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı özellikle cami ses sistemleri kurarken ya da yaptırırken doğru ekibin keşfi ve tabi ki doğru seslendirme ekipmanları kullanılması gerektiğine dikkat edilmelidir. Ayrıca kurulan sistemde akustik ve ses çınlaması süresi gibi metriklerin de göz önünde bulundurulmasında fayda vardır. Genellikle kubbesi büyük olan camilerde çınlama süreleri değişse de sesin netliğinde kayıp olmaması yönünden ses erişim testleri yapılabilir. İşin çok tekniğinden bahsetmeden camilerde ne tür ekipmanlar kullanılıyor onları sıralayalım: Cami anfisi, dış ses için minare anfisi ve hoparlörü, sütun ve horn hoparlör, mikrofon çeşitleri sehpaları, hoparlör kabloları, merkezi ezan sistemi…

  En Önemlisi Cami Anfisi mi?

  Anfiler genel anlamıyla sesi yükselten cihazlardır. Anfiler tüm ses sistemlerinde en önemli ekipmanların başında gelmekte. Çünkü hoparlörlerin verimli çalışmasını sağlarlar ki gücü düşük olduğunda tüm sistemin etkisiz çalışmasına sebep olur. Cami anfisi seçerken akustiğin en iyi olması hedeflenerek içeride mi dışarıda mı kullanılacak, kaç watt değerinde kaç hoparlörü çalıştıracak, hat trafolu/trafosuz, mikser ve kanal sayısı özelliklerine göre hareket edilmelidir. Minare anfileri cami dışında, küp, power, dec anfi mikserler cami içinde kullanılır. Gereken ses kalitesi elde edilebilmesi için farklı özelliklerde ve birçok markada anfi modelleri bulunmaktadır bununla beraber özelliklerine göre cami anfisi fiyatları da değişmektedir. Anfiler tek başına tüm sistem için yeterli değil tabi ki cami hoparlörlerinin öneminde de bahsetmeden geçilmemelidir. Camilerde akustik ve sesin netliği cami hoparlörü sayısına, tipine trafolu-trafosuz, kalitesiyle doğru orantılıdır. Türkiye genelinde profesyonel proje desteği sağlayan Magicvoice marka cami ses sistemleri fiyat/performans ürünleri arasında ön planda yer almaktadır.

  Cami içi ve dışı ses ekipmanlarından minare ses sistemleri anfisi, horn hoparlör, sütun hoparlör, küp amfiler, el-yaka-headset wireless telsiz mikrofonlar, kablolu kürsü mikrofonları, mikrofon sehpaları, ezanmatik, kablolar ve en ucuz cami ses sistemi fiyatlarıyla 1984 yılından bu yana geniş ürün gamıyla profesyonel seslendirme alanında da hizmet veren ve hem toptan hem de perakende satış ve kurulum desteği sunan merkezi İstanbul Bakırköy’de yer alan Mert-er Elektronik sitesi Merterelektronik.com dan ya da bayi paneli b2bmerter.com dan tedarik edebilirsiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ